کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی (زیست فناوری پزشکی)-اول مشاور
30 بهمن 1395

کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی (زیست فناوری پزشکی)-اول مشاور

رشته بیوتکنولوژی پزشکی یا زیست فناوری پزشکی یک رشته کاربردی در میان رشته های کارشناسی ارشد وزارت بهداشت می باشد که همواره مورد توجه داوطلبین کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت بوده است. این رشته در ایران شامل سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد.

زیست فناوری یا بیوتکنولوژی به زبان ساده یعنی تولید کالا و خدمات با روشهای علمی و فنی و با کمک عوامل بیولوژیک. تعریف دقیقتر این رشته عبارت است از کاربرد روشهای علمی و فنی در تبدیل بعضی مواد به کمک عوامل بیولوژیک (میکروارگانیسمها، یاخته‌های گیاهی و جانوری و آنزیمها و... ) برای تولید کالا و خدمات در صنایع مختلف به ویژه کشاورزی، صنایع غذایی، دارویی و پزشکی.

کاربرد زیست فناوری در زمینه علوم پزشکی و دارویی، موضوعات بسیار گسترده‌ای مانند ابداع روش‌های کاملاً جدید برای "تشخیص مولکولی مکانیسم‌های بیماری‌زایی و گشایش سرفصل جدیدی به نام پزشکی مولکولی"، "امکان تشخیص پیش از تولد بیماری‌ها و پس از آن"، "ژن‌‌درمانی و کنار گذاشتن (نسبی) برخورد معلولی با بیمار و بیماری"، "تولید داروها و واکسن‌های نوترکیب و جدید"، "ساخت کیت‌های تشخیصی"، "ایجاد میکروارگانیسم‌های دستکاری شده برای کاربردهای خاص"، "تولید پادتن‌های تک‌دودمانی (منوکلونال)" و غیره را در بر می‌گیرد.

به عنوان مثال دانش آموختگان رشته زیست فناوری پزشکی ( بیوتکنولوژی پزشکی ) قادر خواهند بود به طراحی و تولید واکسن های نوین زیستی، کیت های تشخیصی، آنتی بادی های نوترکیب به منظور درمان و مطالعات سرطان اقدام نمایند.

اساس این رشته انتقال ژن از یک موجود به موجود دیگر و فعال ساختن آن در موجود جدید می باشد، تعریف دقیق تر این رشته عبارت است از کاربرد روشهای علمی و فنی در تبدیل بعضی مواد به کمک عوامل بیولوژیک .این فناوری به سرعت در صنایع دارویی، غذایی، پزشکی، شیمیایی، و کشاورزی وارد شده است. فارغ التحصیلان زیست فناوری پزشکی (بیوتکنولوژی پزشکی) قادر خواهند بود به طراحی و تولید واکسن های نوین زیستی، کیت های تشخیصی، آنتی بادی های نوترکیب به منظور درمان و مطالعات سرطان اقدام نمایند.

در دفترچه آزمون کارشناسی ارشد ارائه شده از طرف وزارت بهداشت لیست رشته های امتحانی به همراه مدارک مورد پذیرش برای شرکت در این رشته های امتحانی لیست شده است. هر ساله موارد امتحانی و ضرایب مربوطه نیز با توجه به هر رشته مشخص می شود.
لیست مدارک تحصیلی مورد پذیرش و دروس امتحانی و ضرایب مربوطه برای رشته بیوتکنولوژی پزشکی به شرح زیر می باشد:
مدارک مورد پذیرش: کلیه رشته های علوم پزشکی، کارشناسی زیست شناسی(کلیه گرایش ها)، بیوتکنولوژی، مهندسی زیست فناوری کشاورزی، علوم آزمایشگاهی، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی، علوم تجربی، دکترای عمومی پزشکی، داروسازی و دامپزشکی، کارشناسی و کارشناسی ارشد(داروسازی خارج از کشور)
دروس امتحانی ضریب: بیوشیمی(۱)، زیست شناسی سلولی مولکولی(۴)، میکروب شناسی(۱)، زبان عمومی (۲)

منابع اعلام شده از سوی وزارت بهداشت برای رشته کارشناسی ارشد زیست فناوری پزشکی (بیوتکنولوژی پزشکی)به شرح زیر می باشد:
بیولوژی سلولی مولکولی(۴): بیولوژی سلولی مولکولی لودیش
بیوشیمی(۱): دولین و استرایر
میکروب شناسی(۱): واکر ، زینسز، جاوتز، بایلی اسکات، مورای
زبان عمومی(۲)

 مطالعه کتاب های مرجع برای موفقیت اگر چه بسیار مفید و ضروری است اما برای آمادگی در آزمون کارشناسی ارشد دارای معایبی است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:
۱  حجم این نوع کتاب ها با توجه به مطالب مفید آنها برای آزمون مناسب نیست؛ چرا که در کتاب های مرجع بیشتر به آموزش مفاهیم، اثبات قضایا و بعضاً آوردن مطالب غیر ضروری تکیه شده و تعداد سؤالات با پاسخ، برای تمرین دانشجویان کم است و بعضاً پاسخ را به عهده خواننده گذاشته‌اند.
۲- در این نوع کتاب‌ها، روش های تستی و سریع جهت پاسخگویی به سؤالات آزمون کارشناسی ارشد، وجود ندارد.
۳- مطالب بعضی از این کتاب‌ها به دلیل ترجمه گزینشی نامفهوم به نظر می‌رسد و خواننده نمی‌تواند ارتباط لازم را با کتاب برقرار کند.
دلایل فوق و برخی علل دیگر نیاز به مطالعه یک کتاب جامع و خوب را برای ما ضروری می‌سازد. البته گفتنی است یک کتاب خوب باید کاملاً منطبق بر کتاب های مرجع با حذف نکات منفی آنها باشد و دانشجویان نباید کتاب های مرجع را از ذهن خارج کنند.

برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با مشاورین متخصص ما در سامانه اول مشاور از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071970 تماس حاصل فرمایید.
پاسخگویی از ۸ صبح تا 12 شب، حتی ایام تعطیل
مشاوره تخصص ماست.