28 بهمن 1395

کارشناسی ارشد ایمونولوژی-اول مشاور


از روزگاران دور، واژه ایمنی را برای مصونیت از ابتلا به بیماری، بخصوص بیماریهای عفونی بکار می‌بردند. مجموعه سلولها و مولکول‌هایی را که باعث ایجاد مصونیت می‌شوند، سیستم ایمنی و پاسخ هماهنگ و کامل آن را به مواد بیگانه، پاسخ ایمنی‌ می‌گویند.
امروزه علم ایمنی‌شناسی را در یک جمله: توانایی تشخیص و تمایز خودی از بیگانه تعریف می‌نمایند. در واقع علم ایمونولوژی با عملکردهای فیزیولوژیکی اعضای سیستم ایمنی بدن (ارگان ها و سلول های سیستم ایمنی بدن و ...) در حالت سلامت و بیماری انسان و سو، عملکرد سیستم ایمنی در بیماری های ایمونولوژیکی مثل: خود ایمنی، افزایش حساسیت، نقص ایمنی و رد پیوند سر و کار دارد.

رشته ایمونولوژی یکی از رشته های تخصصی در میان رشته های علوم پزشکی است و هدف از این رشته یاد گرفتن و تشخیص بیماری های عفونی و غیر عفونی، آلرژی ها، بیماری های ازدیاد حساسیت و نقایص ایمنی است و آموزش برای کار در آزمایشگاه ایمنی شناسی است. ایمونولوژی یکی از شاخه‌های علم زیست‌شناسی است که به بررسی انواع واکنش ایمنی جانداران در برابر آنتی ژن‌های بیگانه و روند ایجاد مصونیت در برابر عوامل بیماری زا می‌پردازد. از این رو ایمونولوژی علم شناخت، بررسی و اثبات سیستم‌های دخیل در ایمنی بدن است.سیستم ایمنی بدن سیستمی پیچیده و در نهایت دقت می‌باشد که شامل اعضاء متنوع، با عملکردی متفاوت و مرتبط می باشند که در صورت کوچکترین تداخل و ناهماهنگی در انجام وظایف اعضاء آن امکان پیدایش اختلالات و ظهور عوارضی وخیم و بعضا غیر قابل برگشت وجود دارد. از جمله اعضاء اصلی و فرعی این سیستم می توان به سلولها (مانند لنفوسیتها، مونوسیتها، ماکروفاژها و سلولهای فرعی و تخصصی دیگر) ، بافت ها (بافتهای لنفاوی، بافت پوششی و ...) و مولکول‌های محلول در خون (مانند آنتی بادی ها، کمپلمان و سایتوکاینها و ... ) اشاره کرد.

رشته ایمنولوژی یا همان ایمنی شناسی، از جمله رشته ها و گرایش های مقطع کارشناسی ارشد به بالا می باشد که زیر نظر وزارت بهداشت ارایه می گردد.

دانشگاههای پذیرنده دانشجو در رشته ایمونولوژی شامل موارد زیر می باشد:
علوم پزشکی تهران، دانشگاه ایران، شهید بهشتی، شاهد، مازندران، بابل، سمنان، همدان، شهرکرد، اهواز، شیراز، تبریز، یزد، مشهد، کردستان، کرمانشاه، کرمان، لرستان، بیرجند .

برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با مشاورین متخصص ما در سامانه اول مشاور از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071970 تماس حاصل فرمایید.
پاسخگویی از ۸ صبح تا 12 شب، حتی ایام تعطیل
مشاوره تخصص ماست.