آزمون SAT چیست؟-اول مشاور
21 بهمن 1395

آزمون SAT چیست؟-اول مشاور

(Scholastic Aptitude Test or Scholastic Assessment Test) SAT آزمونی است استاندارد برای ورود به کالج های آمریکا. این آزمون از سال 1901 برگزار می شود. SAT، یک آزمون ورودی است که به وسیله بیشتر دانشگاه ها و دانشکده ها برای پذیرش دانشجو به کار می رود. این ایده (یا حداقل تئوری) ایجاد یک معیار معمولی برای مقایسه متقاضیان است. با وجود این می توان گفت که این یکی از فاکتورهای پذیرش است. ریزنمرات مدرسه، دانشگاه، توصیه نامه و معرفی، مصاحبه ها و مقالات روش های دیگر مورد ملاحظه در پذیرش هستند. مقدار اهمیت و تاکید بر SAT از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است. مهلت ثبت نام SAT تقریبا ۵ هفته مانده به آزمون است. آزمون «سات(SAT)» انگلیسی که برخی دانشگاه ‌های ترکیه آنرا به جای آزمون «یوس» (YÖS) می‌پذیرند، توسط موسسه کالج‌ بورد در سراسر دنیا برگزار می‌شود و دارای دو قسمت جداگانه است. آزمون SAT General (SAT I ) و آزمون .SAT Subject
آزمون عمومی SAT، ورودی مقطع لیسانس غیرپزشکی تمامی دانشگاه‌های امریکا و دانشگاه‌های برتر کشورهای انگلستان، کانادا، استرالیا، نروژ، چک، سوئد، ترکیه و … می‌باشد. این آزمون صرفا شامل سنجش مهارت زبان انگلیسی و ریاضیات می‌باشد. SAT درطول سال 77 بار در امریکا و 6 بار در دیگر کشورها برگزار می‌شود که ثبت نام آزمون از طریق مراجعه به پایگاه اینترنتی کالج‌ بورد انجام می‌شود. این آزمون در ایران برگزار نمی گردد. این آزمون در دو نوع General و Subject برگزار می گردد.
بخش SAT1 “Reasoning Test” که مدت آن نزدیک به ۴ ساعت است و طی آن استعدادهای ریاضی و ادبی داوطلب سنجیده می‌شود. این بخش شامل ریاضی و هندسه و نیز بخش ادبیات و انشای انگلیسی است. البته در دانشگاه‌های ترکیه فقط بخش‌های ریاضی و هندسه و کریتیکال ریدینگ “Critical” Reading مهم است و بخش انشا نویسی جدی گرفته نمی شود.
بخش دوم آزمون سات، SAT 2 “Subject Test” است و یک ساعت طول می کشد. این تست‌ها بیشتر در مورد دروس دبیرستانی شامل ریاضی، تاریخ، انگلیسی، زیست، شیمی، و … است. البته در دانشگاه‌های ترکیه بخش سات ۲ برگزار نمی شود.
SAT در سه بخش درک مطلب (VERBAL)، ریاضیات (Quantative)، انشا (writing) برگزار می شود.
) Critical Readingوربال(
این بخش که وربال هم نامیده می شود شامل دو بخش 25 دقیقه ای و یک بخش 20 دقیقه ای است. این آزمون به گونه ای طراحی شده که سوالات از آسان به سخت باشند. روش پرسیدن سوالات بسیار متنوع است و به روش های مختلف توانایی دانشجو در استفاده از لغات را تحت آزمایش قرار می دهد. همچنین لغات تخصصی (اما نه خیلی پیشرفته) علوم مختلف مانند علوم اجتماعی، علوم انسانی، فیزیک، شیمی و … ممکن است در سوالات مطرح شود.
Mathematics
این بخش با نام کوانتیتیو و یا محاسبات نیز معروف است. مانند بخش قبل شامل دو بخش 25 دقیقه ای و یک بخش 29 دقیقه ای است. بخش اول شامل 20 سوال تستی است. بخش دوم شامل 8 سوال تستی و 2 سری سوال تشریحی است که هر کدام شامل 10 سوال می باشد. بخش سوم شامل 16 سوال تستی است.
writing
دانشجو باید در این بخش انشایی با موضوع مشخص بنویسد. دو ممتحن برگه را تصحیح خواهند کرد و هر کدام نمره ای بین 1-6 به دانشجو می دهند. اگر هیچ چیز در برگه نوشته نشده باشد و یا نوشته ها انگلیسی نباشد و یا تقلبی صورت گرفته باشد، نمره صفر برای دانشجو منظور خواهد شد. مجموع نمره دو ممتحن که نمره ای بین 2-12 را تشکیل می دهد نمره دانشجو می باشد. البته اگر نمره داده شده توسط ممتحن ها بیش از یک نمره تفاوت داشته باشد از ممتحن سومی برای تصحیح مجدد انشا استفاده می شود.
طبق تحقیقات به عمل آمده ضریب همبستگی بالایی بین نتیجه این آزمون و نتیجه تست های IQ وجود دارد. با این حال انتقادات زیادی درباره این آزمون و اینکه آیا واقعا شاخص مناسبی برای سنجش استعدادهای فردی دانش آموزان است مطرح می باشد.
SAT هر ساله در ماه های اکتبر، نوامبر، دسامبر، ژانویه، مارس، می و ژوئن ارائه می شود.
شرح مختصر SAT
دفعات هفت بار در سال
مدت سه ساعت و ۴۵ دقیقه
بخش ها ریاضی، درک مطلب، نگارش
هزینه ۵۰ دلار
حداکثر نمره ۸۰۰ نمره در هر بخش
میانگین نمرات ۴۸۷ نمره در نگارش
۵۱۳ نمره در ریاضی
۴۹۷ نمره در درک مطلب
سه بخش در SAT وجود دارند: ریاضی، درک مطلب و نگارش. در بخش نگارش متقاضیان باید مقاله ای را به پایان برسانند که جزء عوامل نمره نهایی است. این آزمون سه ساعت و ۴۵ دقیقه طول می کشد.
برای انتخاب آزمون متناسب خود، آزمون ارزیابی توسط Princeton طراحی شده است تا به شما نشان دهد که کدام آزمون مناسب قابلیت های شما است.

برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با مشاورین متخصص ما در سامانه اول مشاور از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071970 تماس حاصل فرمایید.
پاسخگویی از ۸ صبح تا 12 شب، حتی ایام تعطیل
مشاوره تخصص ماست.