20 بهمن 1395

آزمون تافل کامپیوتری-اول مشاور

این آزمون هم مانند آزمون تافل کتبی است و تنها تفاوت آن این است که آزمون در ماه چند بار تکرار می شود و فرد گزینه های بیشتری برای انتخاب تاریخ امتحان پیش رو دارد. این آزمون رنج نمره ای بین 0 تا 120 دارد و هر قسمت معمولا 30 نمره دارد. نمره ۷۹ یا ۸۰ این آزمون معادل ۵۵۰ آزمون کاغذی شناخته می‌شود که برای ورود به اکثر دانشگاه‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی مورد نیاز است.
1- بخش شنیداری 50-30 پرسش 60-40 دقیقه
2- ساختار 25-20 پرسش 20-15 دقیقه
3- درک مطلب 60-44 پرسش 90-70 دقیقه
4- بخش نوشتاری 1 مقاله 30 دقیقه

آزمون تافل کامپیوتری به صورت اینترنتی است و متقاضی شرکت در این آزمون باید در تاریخ مشخص شده به حوزه امتحانی رفته و در آزمون شرکت کند . این آزمون ۴ ساعته بوده و دارای ۴ بخش است. هر بخش ممکن است یک یا حتی چندمهارت را مورد آزمایش قرار دهد. یادداشت برداری در این روش بر خلاف روش مبتنی بر دفترچه مجاز است. این آزمون نمی‌تواند بیشتر از یک بار در هفته برگزار شود. البته باید دقت کرد که ممکن است یک یا چند بخش به صورت طولانی (طولانی تر از حد معمول) ارائه شوند. در این صورت مشخص نیست کدام بخش از سوالها واقعاً تصحیح شده و جزو نمره در نظر گرفته می‌شوند. انتخاب سوالات تقریباً به صورت تصادفی است.
( تافل کتبی / کاغذی) که سالی شش بار در کشورهای مختلف من جمله ایران برگزار می شود.
بخشهای مختلف آزمون تافل کامپیوتری( Cbt):
۱. مهارت خواندن (Reading Comprehension)
این قسمت دارای ۳ الی ۵ متن بلند و سوالاتی در مورد این متنها است. موضوع متن‌ها آکادمیک بوده و معمولاً در کتابهای دانشگاهی یافت می‌شوند. سوالات عمدتاً در مورد موضوع اصلی متن، جزئیات، برداشت‌ها، نحوه¬ی بیان جملات به شکل دیگر، جایگذاری جملات و واژه‌های مترادف می‌باشد. در آزمون cbt دانشجو باید مهارت‌هایی نظیر خلاصه برداری، برداشت سریع ایده‌های اصلی و جدولبندی را دارا باشد. به طور کلی نیازی به اطلاعات قبلی در مورد متن نیست اما اطلاعات قبلی می‌تواند کمک کننده باشد.
در این بخش شما ابتدا متنی را می‌خوانید که معمولاً طولانی‌تر از آن است که همه آن در یک صفحه نمایش دیده شود. بنابراین شما مجبور خواهید بود از «نوار مرور» برای دیدن یا مرور بقیه متن استفاده کنید (تا زمانیکه «مرور» متن را تمام نکرده باشید، کامپیوتر پرسشها را در اختیار شما نمی‌گذارد). در این مرحله باید روی گزینه Proceed کلیک کنید. حال شما متن را در سمت چپ و پرسش را در سمت راست صفحه نمایش خواهید دید. در این مرحله شما می‌توانید با کلیک روی گزینه Prev به پرسش قبلی برگردید.
۲. مهارت شنیداری (Listening Comprehension)
در این بخش، بر خلاف آزمون کتبی، شما برای شنیدن از گوشی (headphone) استفاده می‌کنید. همچنیـن در آزمـون کامپیوتری علاوه بر صـدایی که می‌شنوید، یک تصویــر هم به نمـایش در می‌آید. به همراه هر پرسش گزینه‌هایی در صفحه نمایش داده می‌شوندکه بجای حروف (C) ،(B) ،(A) و (D)، کنار هر گزینه یک بیضی
[ ] دیده می‌شود و شما باید روی پاسخ(های) صحیح کلیک کنید.
در آزمون کامپیوتری تافل گاهی بیش از یک پاسخ صحیح وجود دارد. در چنین حالتی به شما گفته می‌شود که چند پاسخ صحیح را باید انتخاب کنید.
این بخش به دو قسمت تقسیم می‌شود. قسمت اول شامل مکالمات کوتاهی است که البته کمی از تافل کتبی طولانی‌تر است. در قسمت دوم هم شما با مکالمه‌ها و سخنرانیهای طولانی‌تری روبرو می‌شوید.
۳. مهارت گفتاری (Speaking Comprehension)
این بخش در مجموع شامل شش قسمت است؛ دو قسمت مستقل که در هرکدام از آنها یک سوال درباره¬ی زندگی آکادمیک مطرح می‌شود و دانشجو باید در مورد آن صحبت کند. چهار قسمت هم به صورت مجتمع است که بخشهای reading،listening همراه با بخش speaking وجود دارد. در این بخشها دانشجو باید در مورد خلاصه¬ی متنی که می‌خواند یا می‌شنود و یا ایده‌های جدید خود در مورد این متون صحبت کند. این صحبت‌ها باید دقیق، واضح و دارای تجزیه و تحلیل دقیق از اطلاعات ارائه شده باشد.
۴. مهارت نوشتاری (Writing Comprehension)
این بخش شامل دو قسمت است. یک قسمت مجتمع و یک قسمت مستقل. در بخش مجتمع دانشجو باید متن آکادمیکی را بخواند، سپس به ادامه¬ی آن گوش دهد و بعد از آن نظرات خود را در مورد متن بنویسد. در بخش مستقل نیز دانشجو یک مقاله¬ی شخصی در مورد سوال ارائه شده می‌نویسد.
این بخش جدا از رتبه کلی شما گزارش می‌شود. این مقاله را هم می‌توان با قلم روی یک پاسخ‌نامه نوشت و هم می‌توان مستقیماً در کامپیوتر تایپ نمود. در این حالت می‌توانید از گزینه‌هایی مثل delete، paste، cut و... استفاده کنید.
نحوه نمره دهی آزمون تافل کامپیوتری به شرح زیر است :
در آزمون تافل (TOEFL) ابتدا نمره هر قسمت از امتحان محاسبه می شود، سپس نمره هر قسمت با دیگری جمع شده و حاصل در عدد 10 ضرب می شود، در انتها عدد حاصل را بر 3 تقسیم می کنند. عدد به دست آمده نمره متقاضی از امتحان می باشد .
مزایای آزمون تافل کامپیوتری
- برخلاف تافل قدیمی که بیشتر تاکید بر روی گرامر بود، این آزمون تمامی مهارتهای زبانی را پوشش می‌دهد.
- فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه بر روی اینترنت حدود دو هفته می‌باشد.
- این آزمون هر ماه چند بار برگزار شده و داوطلبان آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون دارند.

برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با مشاورین متخصص ما در سامانه اول مشاور از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071970 تماس حاصل فرمایید.
پاسخگویی از ۸ صبح تا 12 شب، حتی ایام تعطیل
مشاوره تخصص ماست.