انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه ازاد
08 آبان 1396

انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه ازاد

انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه ازاد

بخشی از رشته محل های کارشناسی ارشد این دانشگاه از سوی وزارت علوم تصویب شده و طبق برنامه ریزی صورت گرفته انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال ۹۶ آغاز می شود..

بعداز ادغام ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه ازاد 96 با ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری 96 نکته قابل توجهی برای علاقه مندان و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه ازاد خواهد بود.

انتخاب رشته کارشناسی ارشد96 که هر ساله انتظار داشتیم به زمان ثبت نام کنکور موکول شود حال به بعداز اعلام نتایج کارشناسی ارشد 96 موکول شده و با خود ابهاماتی را به همراه دارد که سعی کردیم در این مقاله به طور کامل درباره جزییات و نحوه صحیح ان صحبت کنیم.

اولین چیزی که باید حتما به آن اشاره کرد زدودن تصور غلطی است که در مورد انتخاب رشته وجود دارد و عده ای را به این گمان انداخته است که در ترتیبی که وارد می کنید باید شانس را دخیل کنید. در بسیاری از موارد داوطلب در اولین سوالش می پرسد با رتبه من کجاها می شود قبول شد! دانستن پاسخ چنین پرسشی جرم نیست ولی اینکه شما پاسخ دریافتی تان در ترتیب انتخاب هایتان اعمال کنید اشتباهی فاحش را مرتکب شده اید.

ترتیبی که باید برای انتخاب رشته تان قائل شوید صرفا و صرفا ترتیب علاقه است. یعنی شما نباید با شانس کاری داشته باشید و با خود بگویید انتخاب های بالاتر من باید حتما انتخاب هایی باشند که شانس قبولی ام بیشتر است. وقتی سازمان سنجش به برگه انتخاب رشته شما می رسد تا اخرین انتخابتان را نخواند سراغ برگه نفر بعد (که مسلما رتبه اش از شما یک عدد کمتر است ) نمی رود. پس ترس از عدم قبولی به واسطه زدن انتخاب های حدودا رویایی در ابتدای انتخاب هایتان را از خود دور کنید.

همواره توجه داشته باشید که ترجیحا همه انتخاب هایتان را پر کنید. انتخاب بیشتر به معنی بازگشایی راهی برای شانس بیشتر قبولی است. زیرا شما وقتی فقط تعداد کمی از کدرشته محل ها را انتخاب می کنید عملا شانس خود را برای قبولی در سایر کد رشته ها مسدود کرده اید پس منطقی است که تا می توانید انتخاب های بیشتری را کنید.

داوطلبان حاضر در در ازمون کارشناسی ارشد 96 حق دارند در انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه ازاد 96 حداکثر 100 رشته محل را انتخاب کرده و فرم انتخاب رشته را تکمیل نمایند.

انتخاب رشته کنکور ارشد صرفا مخصوص کسانی است که تعداد کل کدرشته محل هایی که سازمان سنجش برای رشته و یا گرایششان معرفی کرده است کمتر از 100 تاست ( تقریبا بیشتر رشته ها و گرایش هایی که کاملا مجزا هستد مشمول این حالتند).

تاثیراتی که کارنامه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه ازاد 96 میگذارد

در کارنامه کارشناسی ارشد 96 شما درصد هایتان در هر درس را مشاهده خواهید کرد به همراه رتبه و نمره کل یا همان تراز در هر گرایش. از آنجایی که رتبه کل شما بدون هیچ سهمیه ای اعمال شده ( البته به غیر از افرادی که سهمیه ایثارگران یا رزمندگان دارند ) بنابراین تفاوت زیادی بین تاثیر رتبه شما و تاثیر تراز شما در انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 96 وجود ندارد. مشکلی که وجود دارد این است که احتمالا آنچه به عنوان تراز قبولی کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در رشته های مختلف از سال های گذشته داریم زیاد به کار ما در انتخاب رشته امسال نمی آید و باید صرفا از روی تجربیات خود در مورد ظرفیت پذیرش دانشگاه آزاد برای انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 96 کمک بگیریم.

(ترتیب صحیح باید فقط بر اساس علاقه شما باشد)

تا سال قبل داوطلبان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ازاد باید حین ثبت نام فرم انتخاب رشته 100تایی خود را نیز تکمیل و در سایت معاونت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد وارد می کردند. بدی اش این بود که داوطلب بدون اینکه تصوری درباره کنکور و نتیجه آن داشته باشد می بایستی انتخاب رشته می کرد. تصور اشتباه اینکه در دانشگاه آزاد انتخاب اول مهم تر است هم مزید بر علت شده بود که بسیاری از داوطلبان ریسک نمی کردند و یک رشته محل معمولی را به عنوان انتخاب اول بر می گزیدند. اما امسال دیگر داوطلب با علم به اینکه در کنکور چه نتیجه ای کسب کرده خیلی راحت تر می تواندانتخاب رشته و تصمیم گیری کند. به این شکل که بعد از اعلام نتایج کارشناسی ارشد از طریق سایت سنجش ، داوطلبان کارنامه خود را مشاهده خواهند کرد و با دست بازتری می توانند انتخاب رشته کنند. همچنین همانطور که در دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد 96 اشاره شد با توجه به ادغام کنکور سراسری و آزاد ، کلیه داوطلبان انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 96 می توانند شانس خود را برای انتخاب رشته کارشناسی ارشدسراسری 96 هم امتحان کنند و یک لیست صدتایی از رشته محل های درج شده در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری 96 انتخاب کنند . این موضوع مخصوصا برای داوطلبانی که دور از انتظار خودشان نتیجه مطلوبی می گیرند می تواند بسیار امیدوار کننده و مفید باشد. لازم به ذکر است برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد باید از کد دسترسی 7 رقمی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد که در انتهای کارنامه شما درج شده استفاده کنید.

طریقه صحیح انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگا ازاد96

با تغییرات صورت گرفته در سال96 امیدواریم بهتر درک کنید که چرا اینقدر روی این جمله تاکید می کنیم که نحوه ترتیب انتخاب رشته شما تاثیری در شانس قبولی تان ندارد. متاسفانه در انتخاب رشته های دانشگاه آزاد سال هاست که این تصور اشتباه ایجاد شده که اگر داوطلبی در انتخاب اول خود قبول نشود دیگر شانس قبولی در باقی انتخاب هایش را ندارد. با این تصور اشتباه سال هاست بسیاری از داوطلبان با آمادگی بسیار بالا ، رشته محل های ناامید کننده ای را در انتخاب های اول خود وارد می کنند و شانس قبولی جایی که به راستی شایستگی آن را دارند از خود می گیرند. اما حالا که داوطلبان باید انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 96 را بعد از مشاهده کارنامه خود انجام دهند امیداوریم به این نصیحت ما گوش کنند و صرفا انتخاب رشته خود را بر اساس علاقه و به ترتیب خوشبینانه ، منطقی و بدبینانه انجام دهند.