کارنامه سبز کنکور چیست
29 شهریور 1396

کارنامه سبز کنکور چیست

سازمان سنجش دیروز سه‌شنبه (28 شهریور) کارنامه نهایی داوطلبان کنکور سراسری سال 96 را منتشر نمود. جالب است بدانید داوطلبان کنکوری که حالا دانشجویان جدیدالورود نامیده می‌شوند، به دلیل نا آشنایی با این کارنامه، اکثرا نسبت به آن بی‌تفاوت هستند و گاها حتی برای دیدن این کارنامه نیز اقدام نمی کنند. با این حال بد نیست بدانید عده‌ای از داوطلبان آزمون سراسری (که ممکن است حتی در دانشگاهی قبول شده باشند) از رشته محل قبولی خود رضایت کافی را ندارند و حالا فرصتی برای آنها ایجاد شده است که به سراغ کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه بروند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

 

کارنامه سبز چیست؟

اگر هیچ گونه اطلاعاتی در رابطه با کارنامه سبز (کارنامه نهایی و یا کارنامه محرمانه) ندارید و از کاربرد آن بی اطلاع هستید لازم است بدانید که کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه کارنامه‌ ای است که برای داوطلبان آزمون سراسری که براساس کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته شده اند و در زمان مقرر نسبت به انتخاب رشته اینترنتی اقدام نموده‌اند،صادر می شود.

این کارنامه برای آن دسته از داوطلبانی مورد استفاده خواهد بود که در یکی از انتخاب هایشان قبول شده اند اما از رشته قبولی خود رضایت کافی را ندارند.اما کاربرد کارنامه سبز در این موقعیت چیست؟ در این موقعیت داوطلبان می توانند با استفاده از کارنامه سبز در خصوص اینکه در کدام یک از انتخاب های پایین تر از انتخابی که در آن قبول شده اند می توانستند قبول شوند، به عبارت دیگر نمره قبولی آن رشته محل یا انتخاب را آورده بودند و صرفا اگر آن انتخاب را بالاتر می زدند می توانستند در آن رشته محل قبول شوند آگاه شوند.

 

کارکرد کارنامه سبز چیست؟

پس از انتشار کارنامه نهایی کنکور سراسری سال 96 با دو دسته از داوطلبان طرف هستیم، یک دسته داوطلبانی که در یک رشته محل روزانه قبول شده‌اند و تمایلی به ثبت‌نام ندارند و از طرف دیگر نمی‌خواهند از کنکور سال بعد محروم شوند، اینگونه افراد می‌توانند «درخواست بررسی اشتباه» در انتخاب رشته دهند. دسته بعدی افرادی هستند که از رشته محل قبولی خودشان رضایت ندارند و می‌خواهند با استفاده از کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه به یکی از انتخاب‌های بعدی انتقالی بگیرند، که این افراد هم می‌توانند درخواست بررسی انتخاب‌های پایینی خود را از طریق سیستم سازمان سنجش آموزش کشور دهند.

 

نحوه ی استفاده از کارنامه ی سبز یا کارنامه محرمانه

وجود ستاره در قسمت جلوی رشته ی انتخابی پایین در کارنامه سبز نشان دهنده ی قبولی در این رشته و دانشگاه میباشد درغیر این صورت شما در رشته های که علامت ستاره جلوی ان درج نشده پذیرفته نمی شدید.

نحوه ی محاسبه هم به این صورت هست که رتبه داوطلب که شما باشید باید کمتر از اخرین رتبه ی قبولی و یا حداکثر برابر ان باشد.کد رشته ی مورد نظر را هم میتوان با کد رشته های موجود در دفترچه انتخاب رشته تطبیق داد تا از رشته شهر و دانشگاه ان اگاهی یافت. پس در صورتی که در انتخاب های پایین تر خود جلوی کد رشته ی قبولی علامت ستاره ( * ) درج شده است در ادامه شرایط استفاده از کارنامه نهایی را در اختیار شما قرار می دهیم.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

 

شرایط استفاده از کارنامه سبز برای انتقالی

داوطلبان گرامی به خاطر داشته باشید که سازمان سنجش پس از منتشر کردن کارنامه سبز (کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه ) مسئولیتی در قبال انتقالی یا جابجایی به اولویت ها برای انتخاب های پایین تر ندارد و این دانشگاه مبدا و مقصد می باشند که می بایست با این انتقالی موافقت نمایند.بنابراین توقع نداشته باشید که اگر کارنامه سبز (کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه) هم به اثبات برساند که شما در یکی از انتخاب های پایین تر قبول می شدید،حتما بتوانید در آن رشته به تحصیل بپردازید.

منظور از دانشگاه مبدا همان دانشگاهی است که پس از منتشر شدن نتایج نهایی آزمون در آن قبول شده اید و می بایست مهرماه در آن ثبت نام به عمل آورید و دانشگاه مقصد نیز همان دانشگاهی است که با توجه به مدارک موجود در کارنامه سبز (کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه) در رشته ای که در انتخاب ها و یا اولویت های پایین تر خود رتبه قبولی را آورده بودید مشروط به اینکه اگر آن را بالاتر از انتخاب قبولی فعلی خود می زدید. ( به عبارتی انتخابی که علاقه مندید به آن تغییر رشته و یا تغییر دانشگاه دهید).

 

روش های استفاده از کارنامه سبز یا کارنامه محرمانه

راهای متفاوتی برای استفاده از کارنامه ی سبز وجود دارد که به شرح ان ها میپردازیم :

- اول ازهمه بهترین راه این است که شما رشته ی قبول شده خود را از دست ندهید. در دانشگاه ثبت نام کنید مانند تمام دانشجوهای دیگر انتخاب رشته کنید ولی هدف خود را فراموش نکنید و در همان اوایل ورود به دانشگاه با در دست داشتن کارنامه ی سبز به دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید و در خواست ادامه ی تحصیل در انجا و رشته ی مورد نظر بکنید. در این صورت اگر در خواست شما قبول شود واحد های مشترک عمومی که در ترم اول گذرانده اید تطبیق داده میشود و نیازی به گذراندن دوباره ی ان ها نیست. اگرهم با انتقال شما موافقت نشد حداقل دانشگاه و رشته ی تحصیلی فعلی خود را آزد ست نداده اید.

- دومین راه این است که تا زمانی که دانشگاه ها به صورت رسمی اغاز به فعالیت نکرده اند مراجعه به سامانه بررسی اشتباه در انتخاب رشته سازمان سنجش و تقاضاکردن اولویت بعدی انتخاب رشته است.

اگرهم این راه ها را نمی پسندید می توانید مستقیما بعداز آمدن کارنامه ی سبز به دانشگاه مراجعه کنید که البته راه مناسبی نیست چون اوج شلوغی دانشگاه ها است و امکان رسیدگی به خواسته ی شما کم است و بهترین راه همان راه اول می باشد.

 

نکات مهم پیرامون کارنامه سبز

  • وجود علامت ستاره (*) در ستون نتیجه نشان می‌دهد که داوطلب در این کد رشته محل پذیرفته شده است.
  • مفهوم عدد 1 (یک) بمنزله عدم دارابودن شرایط و ضوابط اختصاصی مندرج در دفترچه‌های راهنما و برگ راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری سال 1396برای انتخاب رشته مربوط می‌باشد (نظیر تکرار کد رشته انتخابی، عدم رعایت جنسیت پذیرش، عدم توجه به ضوابط رشته‌های دارای شرایط خاص برای رشته مذکور و(….
  • مفهوم عدد 2 (دو) در ستون نتیجه بدین معنی است که شما در زمان اعلام نتیجه نهایی حداقل در یک کد رشته محل جهت انجام مصاحبه به یکی از دانشگاه‌ها معرفی شده اید.
  • مفهوم عدد 3 (سه) در قسمت نتیجه اولویت قبولی نشانگر آن است که داوطلب با توجه به داشتن نمره در رشته محل انتخابی، در سهمیه مجاز دیگری به جز سهمیه نهایی و یا جنسیت دیگر پذیرفته شده است.
  • مفهوم عدد 4 (چهار) مندرج در ستون نتیجه به منزله آن است که وضعیت علمی و عمومی شما در رشته مورد نظر توسط وزارت آموزش و پرورش در دست بررسی می باشد.
  • مفهوم عدد 5 (پنج) مندرج در ستون نتیجه به منزله آن است که داوطلب با توجه به ضوابط عمومی گزینش در رشته‌های دانشگاه فرهنگیان(تربیت معلم سابق) ودانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی امتیاز لازم را کسب ننموده و در اولویت جذب قرار نگرفته است این داوطلبان فرصت دارنددرخواست بررسی مجدد پرونده را به هسته گزینش آموزش و پرورش استان محل اقامت خود ارائه نمایند بدیهی است به درخواست هایی که پس از تاریخ فوق ارسال شود ترتیب اثر داده نخواهدشد.
  • مفهوم عدد 7 (هفت) مندرج در ستون نتیجه به منزله عدم کسب حد نصاب امتیاز در مصاحبه تخصصی و یا عدم احراز شرایط “سن، معدل، ویژگی های جسمانی، و غیبت در مصاحبه” می باشد.
  • مفهوم عدد 8 (هشت) مندرج در ستون نتیجه به منزله پذیرش در رشته های چندگروهی تک ظرفیتی دانشگاه فرهنگیان ویژه داوطلبان آزاد(تربیت معلم سابق) می باشد که در آن رشته ها پذیرش از گروه آزمایشی که داوطلب آن دارای نمره کل بیشتری بوده است صورت گرفته یا اینکه داوطلب ضوابط انتخاب این رشته را نداشته است.
  • مفهوم عدد 9 (نه) مندرج در ستون نتیجه به منزله آن است که وضعیت علمی و عمومی شما در دانشگاه شاهد، پردیس خودگردان دانشگاه صنعتی شریف، بیمه اکو دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه غیرانتفاعی رفاه، داروسازی دانشگاه بقیه الله و دانشگاه شهید مطهری در دست بررسی است.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.