ثبت نام آزمون نظام مهندسی 96 - 97
28 شهریور 1396

ثبت نام آزمون نظام مهندسی 96 - 97

آزمون نظام مهندسی یکی دیگر از آزمون هایی است که داوطلبان را هنگام ثبت نام با پرسش های مختلفی مواجه می کند.برای مثال اولین سوالی که در ابتدا برای داوطلبان بوجود می آید این است که منظور از نظام مهندسی چیست؟ نظام مهندسی مجموعه ای از آئین نامه ها، قانون، مقررات، استانداردها و تشکل های‌ مهندسی‌، حرفه‌ای و صنفی را در بر می گیرد.آزمون نظام مهندسی در 7 رشته اصلی مرتبط با ساختمان و شهرسازی برگزار می شود که در ادامه مطلب آکادمی اول مشاور عنوان رشته ها را معرفی خواهد کرد.

مهندسان عمران برای ورود به دنیای عمران و کسب درآمد در آن می بایست ابتدا آزمون ورود به این حرفه را بگذرانند و در صورت کسب نمره قبولی می توانند پروانه اشتغال به کار را برای خود کسب نموده و همچنین پایه 3 مهندسی خود را دریافت نمایند. این آزمون به صورت جدی به این کار نگاهی می اندازد و شاید سبب شود بسیاری از مهندسان با جدیت و اطمینان بیشتر در این راه قدم بگذارند. این آزمون مانند آزمون های دیگر است و اگر نگرانی در این مورد دارید بایستی بدانید که این آزمون مانند آزمونی است که فارغ التحصیلان حقوق که برای دریافت پروانه وکالت خود و همچنین پزشکان آزمونی را پشت سر می گذارند می باشد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

 

زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی 96

ثبت نام آزمون نظام مهندسی دو بار در سال و به فاصله 6 ماه انجام می شود. در سال 94 ثبت نام در ماه های فروردین و آذر انجام شد. در سال 95 ثبت نام دوره اول در مرداد ماه انجام شد و ثبت نام آزمون نظام مهندسی اسفند 95 در نیمسال دوم از 26 دی ماه آغاز شده بود و تا 3 بهمن ماه 95 نیز ادامه داشته است.

ثبت نام آزمون نظام مهندسی 96 از طریق سایت دفتر امور مقررات ملی ساختمان به آدرس inbr.ir انجام می شود. برای ثبت نام کافیست با خرید یک کارت اعتباری و وارد کردن اطلاعات شخصی ثبت نام خود را انجام دهید. دقت کنید که برای ثبت نام آزمون نظام مهندسی 95 باید حتما قبل از آن عضو نظام مهندسی استان خود باشید و کد نظام مهندسی داشته باشید. بیشتر داوطبان ثبت نام آزمون نظام مهندسی به دلیل عدم آگاهی از این موضوع و با توجه به زمان محدود ثبت نام و زمان طولانی تایید اطلاعات برای عضویت در نظام مهندسی استان ، از ثبت نام جا می مانند.

 

زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی 96

آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان کاردانهای فنی ساختمان سال‌جاری می‌رساند، آزمون‌های مذکور در روزهای پنجشنبه و جمعه مورخ 20  و 21 مهر‌ماه سال‌جاری برگزار خواهد شد.

ثبت‌نام آزمون‌های مذکور از روز شنبه مورخ 31 تیر ماه سال جاری در سامانه ثبت‌نام آزمون‌ها آغاز و تا روز دوشنبه مورخ 9 مرداد ماه ادامه خواهد داشت.
لازم بذکر است از آنجاییکه مهلت زمانی تعیین شده قابل تمدید نخواهد بود، لذا به کلیه داوطلبان عزیز توصیه می‌گردد در مهلت زمانی تعیین شده نسبت به ثبت‌نام خود اقدام نمایند. همچنین در آزمون‌های مذکور به جهت رفاه حال داوطلبان محترم و جلوگیری از تردد در فواصل طولانی بین‌شهری، در برخی از استان‌های کشور حوزه‌های امتحانی در شهرهای جدید پیش‌بینی شده است که داوطلبان می‌توانند محل آزمون خود را در این شهر‌ها انتخاب نمایند.

 

مدارک و شرایط مورد نیاز برای شرکت در آزمون نظام مهندسی 96

مدارک و شرایط مورد نیاز برای شرکت در آزمون نظام مهندسی را در چند گزینه برایتان شرح می دهیم.

 • توجه داشته باشید که صرفا مدارک مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری قابل پذیرش خواهند بود. و در صورتی که تحصیلات دانشگاهی خود را خارج از ایران گذرانده‌اید و یا دارای گواهی آموزش مجازی می باشید بایستی پس از تطبیق مدرک خود از وزارت علوم و تحقیقات تائیدیه را دریافت نمایید.
 • تمامی فارغ التحصیلان مقاطع کاردانی،کاشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان شرکت در آزمون نظام مهندسی را خواهند داشت.
 • توجه داشته باشید که افرادی که به تازگی مدرک خود را دریافت نموده اند امکان شرکت در آزمون نظام مهندسی را نخواهند داشت و می بایست برای شرکت در آزمون نظام مهندسی از زمان دریافت مدرک (کاردانی حداقل 5 سال ) ،از زمان دریافت مدرک (کارشناسی 3 سال) ،از زمان دریافت مدرک (کارشناسی ارشد 2 سال) و (یک سال از زمان دریافت مدرک دکتری ) گذشته باشد تا بتوانند در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

 

 رشته های مرتبط با ساختمان و شهرسازی آزمون نظام مهندسی 

دفتر مقررات ملی ساختمان زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی می‌باشد و هر سال در دو نوبت شروع به ثبت نام در آزمون نظام مهندسی می نماید این آزمون به صورتی است که داوطلبان از جزوه باز استفاده می نمایند و همچنین سوالات این آزمون به صورت( 60 سوال با نمره منفی) می باشد و در صورتی که پذیرفته شوند می توانند موفق به اخذ پروانه اشتغال بکار در پایه ۳ شوند. همچنین بهتر است بدانید که سوالات در ازمون نظام مهندسی به سه دسته عمومی ، تخصصی و اجرایی تقسیم شده و نمره قبولی در آزمون 50 درصد یعین 30 سوال از 620 سوال می باشد. در زیر رشته های مرتبط با ساختمان و شهرسازی آزمون نظام مهندسی را برایتان عنوان می نماییم.

 • شهرسازی
 • ترافیک
 • نقشه برداری
 • تاسیسات برقی : طراحی و نظارت
 • تاسیسات مکانیکی : طراحی و نظارت
 • معماری : طراحی ، نظارت و اجرا
 • عمران : محاسبات ، نظارت و اجرا

 

نکاتی مهم درباره ی شرکت در آزمون نظام مهندسی 96

 • آزمون ورود به حرفه مهندسان توسط وزارت راه و شهرسازی در رشته های عمران (نظارت، اجرا ،محاسبات)- معماری(نظارت ،اجرا ، طراحی)- تاسیسات مکانیکی- تاسیسات برقی- شهرسازی- نقشه برداری- ترافیک با نظارت سازمان سنجش برگزار می شود.
 • عنوان کارشناسی و کاردانی باید برای کارشناسی های ناپیوسته یکی باشد و همچنین برای کارشناسی های ارشدنیز عنوان کارشناسی و کارشناسی ارشد باید یکی باشد.
 • باید 3 سال از سابقه کاری فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی گذشته باشد.
 • سنوات کاری کاردانی به ازای هر 5 سال معادل یک سال سنوات کاری کارشناسی حساب می شود.
 • اعتبار قبولی در آزمون های نظام مهندسی حداکثر 4 سال از تاریخ آزمون می باشد.
 • رشته های اصلی تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی، شهر سازی، نقشه برداری و ترافیک با یک آزمون می توانند صلاحیت نظارت و طراحی را دریافت نمایند.
 • ماهیت آزمون به صورت چهارگزینه ای شامل 60 سوال با نمره منفی البته (به جز آزمون طراحی معماری) و به صورت کتاب باز (open book) می باشد.
 • سوالات در آزمون نظام مهندسی به سه دسته عمومی ، تخصصی و اجرایی تقسیم می شود و حد نصاب قبولی در آزمون 50 درصد یعنی 30 سوال درست از 60 سوال می باشد.
 • (با مراجعه به اداره کل راه و شهرسازی استان خود از هم عنوان بودن رشته ها اطمینان حاصل کنید.)
 • (سنوات کاری کاردانی از فارغ التحصیلی کاردانی تا فارغ التحصیلی کارشناسی می باشد.)
 • (برای آزمون محاسبات عمران و طراحی معماری سنوات کاری کاردانی محسوب نمی شود.)

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.