تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 96
12 شهریور 1396

تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 96

در چند سال گذشته شرط انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد، شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد بود. بدین معنا که شما باید حتماً در انتخاب رشته اولیه شرکت کرده باشید تا بتوانید حالا نیز در انتخاب رشته تکمیل ظرفیت شرکت کنید. اما خوشبختانه این الزام برداشته شد و حتی کسانی که در انتخاب رشته دانشگاه آزاد شرکت نکرده اند نیز می توانند در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 96 شرکت کنند. البته شرط شرکت در کنکور سراسری هنوز پا برجاست و بدون کنکور، امکان شرکت در تکمیل ظرفیت برای شما وجود ندارد. تکمیل ظرفیت فرصتی است مجدد برای داوطلبانی که به هر دلیلی موفق به انتخاب رشته و یا قبولی در انتخاب رشته مرداد ماه نشده و به دنبال فرصتی برای کسب رسیدن به رشته دلخواه خود هستند. در مرحله تکمیل ظرفیت عموما رشته­هایی که در مرحله اول انتخاب رشته ظرفیتشان تکمیل نشده در دسترس داوطلب قرار گرفته و یک بار دیگر به داوطلبان این امکان داده می­شود تا شانس خود را برای قبولی در رشته دلخواهشان بیازمایند. در ادامه مشاوران آکادمی اول مشاور شما را با شرایط ثبت نام تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 96 ، زمان دقیق ثبت نام تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد و ... آشنا می کنند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

 

چه کسانی مجاز به شرکت در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد هستند ؟

افرادی که به هر دلیلی در مرحله اول انتخاب رشته مرداد ماه شرکت نکرده اند نیز می­توانند در این مرحله ثبت نام کنند و ملاک شرکت در انتخاب رشته تکمیل ظرفیت تنها حضور در کنکور سراسری و صدور کارنامه اولیه است. داوطلبانی که پس از اعلام نتایج نهایی در انتخاب رشته مرداد ماه پذیرفته شده­ اند اما به هر دلیل از رشته خود راضی نیستند نیز می­ توانند در این مرحله شرکت کرده و شانس خود را برای پذیرش در این مرحله بیازمایند. اما باید این نکته را در نظر داشته باشند که در صورت قبولی در مرحله تکمیل ظرفیت، پذیرش قبلی آن­ها کان لم یکن تلقی شده و داوطلبان تنها می­توانند در همان رشته ه­ای که در مرحله تکمیل ظرفیت پذیرفته شده ­اند تحصیل کنند. این حالت فقط برای رشته­ های دانشگاه آزاد مصداق دارد و قبولی در مرحله تکمیل ظرفیت تاثیری بر قبولی داوطلب در دانشگاه­ های سراسری، غیرانتفاعی و پیام نور ندارد

.

نحوه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد

از آنجایی که انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد آخرین فرصت داوطلبان است تا در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود تحصیل کنند به همین علت در انتخاب رشته تکمیل ظرفیت باید نسبت به انتخاب های خود دقت بیشتری داشته باشند. بیشتر داوطلبان نیز استرسشان بیشتر می شود و با خود فکر می کنند انتخاب هایی را وارد لیستشان کنند که ریسکش کمتر باشد. در صورتی که بارها گفته ایم شما حق دارید چند انتخاب اولتان را خوشبینانه درنظر بگیرید. پس در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 96 از بین انتخاب هایی که در مقابل خود می بینید آنهایی را اول انتخاب کنید که نسبت به ترازتان خوشبینانه محسوب می شوند . سپس باید در فرم انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد چند انتخاب منطقی داشته باشیم و در نهایت چند انتخاب بدبینانه.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

 

شرایط ثبت نام انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 96

ابتدای مقاله گفته شد که افرادی که حتی انتخاب رشته دانشگاه آزاد در مرداد ماه را نیز انجام نداده اند می توانند در ثبت نام انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد شرکت کنند، این امر کاملا صحیح است. داوطلبان باید در نظر داشته باشند همین که در جلسه کنکور سراسری حضور داشته اید و برای شما کارنامه صادر شده است پس حق دارید در انتخاب رشته تکمیل ظرفیت شرکت کنید.

برای شرکت در انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد، هر داوطلب مجاز به انتخاب 20 رشته محل بر اساس علاقه و اولویت خود می­باشد. داوطلب باید این نکته را درنظر بگیرد که تنها حق انتخاب از میان رشته محل­هایی را دارد که در کنکور همان گروه آزمایشی شرکت کرده است. لازم به ذکر است که در مرحله تکمیل ظرفیت معمولا در تمامی رشته­ها پذیرش انجام می­شود.

داوطلبان گرامی باید توجه کنند که در مرحله تکمیل ظرفیت تنها بر اساس علاقه خود اقدام به انتخاب رشته نمایند. زیرا جابجایی ترتیب رشته­ های انتخابی تاثیری بر شانس قبولی آن­ها ندارد و داوطلب باید در چینش رشته های انتخابی در گام اول علاقه شخصی را ملاک انتخاب خود قرار دهد. پس بهتر است که داوطلب چند انتخاب اول را به صورتی انتخاب کند که در حالتی خوشبینانه در آن رشته­ محل ­ها شانس قبولی دارد و بیشترین تعداد رشته­ محل­ ها را به انتخاب­ هایی اختصاص دهد که به­ صورت منطقی شانس قبولی در آ­ن­ها را دارد. از آن­جا که انتخاب رشته تکمیل ظرفیت آخرین شانس هر فرد برای قبولی در دانشگاه محسوب می­شود، داوطلب باید چند رشته ­محل آخر را به شکلی انتخاب کند که با توجه به نمره تراز کنکور در بدبینانه ­ترین حالت شانس قبولی بالایی در آن­ها داشته باشد. دانستن تراز قبولی برای هر رشته در کارنامه نهایی مرداد ماه می­تواند راهنمای مناسبی جهت انتخاب رشته موفق در مرحله تکمیل ظرفیت باشد. عموما رشته­ محل ­های مختلف در مرحله تکمیل ظرفیت نسبت به انتخاب رشته مرداد ماه به تراز کمتری احتیاج دارند.

نتایج و نمره تراز قبولی رشته­ های مختلف که بر اساس نتایج کنکور همان سال و یا سال­های قبل به دست آمده می­تواند برای داوطلبان در نقش یک راهنمای خوب عمل کرده، اما از آن­جا که انتخاب رشته فرایندی است که به سلیقه داوطلبان در هر سال بستگی دارد، نمی­توان با اطمینان کامل نسبت به نمره تراز لازم برای هر رشته محل اظهار نظر کرد اما تا حد زیادی می­توان به عنوان یک معیار ارزیابی قابل اتکا روی آن حساب کرد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.