نیاز به عقل و احساس پیش از ازدواج یا پس از ازدواج
06 شهریور 1396

نیاز به عقل و احساس پیش از ازدواج یا پس از ازدواج

نیاز به عقل و احساس پیش از ازدواج یا پس از ازدواج، کدام صحیح تر است؟

ما پیش از ازدواج و پس از آن نیازمند به اندازه‌ای از احساس هستیم؛ همان‌طور که پیش از ازدواج و پس از آن به استفاده از عقل نیاز داریم. برخی فکر می‌ کنند قبل از ازدواج فقط باید با عقل پیش رفت؛ یعنی همین اندازه که طرف مقابل، معیارهایمان را داشت، نیاز به چیز دیگری نیست و می‌توان ازدواج کرد و به اشتباه خیال می‌کنند به مرور زمان احساسِ تمایل به وجود می ‌آید.

وقتی شما معیارهای عاقلانه‌ی خود را در طرف مقابل یافتید، باید این احساس در شما ایجاد شود که دوست داشته باشید او همسرتان شود؛ البته در این مرحله لازم نیست انسان عاشق دل باخته شود؛ ولی باید علاقه‌ مند به این ازدواج شده باشد.

 

سوال: در رابطه پیش از ازدواج کدامیک آیا احساس سطحی یا احساس عاقلانه باید ایجاد شود؟

برخی معتقدند، همین که طرف مقابل به دل انسان نشست، می‌توان به او پاسخ مثبت داد. این تفکر، برخاسته از عدم شناخت احساسات است. به هر احساسی نمی‌توان اعتماد کرد.  برخی از احساس ها بسیار سطحی بوده و با دیدن یک چهره‌ی زیبا، شنیدن یک صدای جذاب یا مشاهده یک رفتار پسندیده ایجاد می‌شود.  در حالی که این احساس‌ها به همین راحتی که آمد، به همین راحتی هم خواهد رفت. دلیل ناپایداری این احساس‌ها همین سطحی بودن آن است. فرد، بدون این که با شخصیت حقیقی طرف مقابل آشنا شود، به او دل بسته، اما پس از ازدواج، با شخصیت حقیقی او آشنا می‌شود.

احساس قابل اعتماد، آن است که پس از گفت‌وگو و تحقیق و به عبارت دیگر پس از شناخت نسبتاً کاملی از طرف مقابل پدید می‌آید. این احساس عاقلانه، بسیار قابل اعتماد بوده و به این راحتی از بین نمی رود.

 احساس سطحی، داغ، ولی احساس عاقلانه پخته است. داغ، سرد می‌شود، اما پخته، خام نمی‌شود. شاید درجه‌ی حرارت احساس سطحی در ابتدا بسیار بالا باشد و حتی با احساس عاقلانه قابل مقایسه نباشد، اما بالا بودن درجه حرارت ابتدایی ملاک مطمئنی نیست.

از آن جایی که ما در ازدواج می‌خواهیم شریک یک عمر زندگی را انتخاب کنیم، باید پایداری درجه حرارت، ملاک اصلی‌مان باشد نه فقط بالا بودن آن.

 

سوال: راه پایداری و رشد احساس عاقلانه در پیش از ازدواج چیست؟

اگر احساس عاقلانه پیش آمد، به راحتی می‌توان با در نظر گرفتن قواعد زندگی مشترک این احساس را رشد داد. یکی از تفاوت های احساس سطحی و احساس عاقلانه همین‌جا مشخص می‌شود. احساس سطحی بذر خوب برای مزرعه‌ی زندگی نیست. از این بذر هرچه‌قدر هم که بیشتر روی این زمین بپاشی فایده ندارد و بار نمی‌دهد. اما بذر احساس عاقلانه با مزرعه‌ی زندگی و آب‌و‌هوای آن سازگار است. اندکی از این بذر می‌تواند انبوهی از احساسات را در طول زندگی تولید کند. کافی است شما قواعد زندگی را بلد باشید و آن را در متن زندگی اجرا کنید. همین موجب می‌شود روز به روز احساس شما نسبت به زندگی و همسرتان رشد کند.

با توجه به آنچه گفتیم می توان نتیجه گرفت احساس و عقل باید پیش از ازدواج باشد؛ اما عقل و منطق باید فرمانده‌ی احساس باشد، نه این‌که افسار انتخاب به دست احساس سپرده شود.

 

سوال: نقش عقل و احساس پس از ازدواج چیست؟

پس از ازدواج هم عقل و عشق باید در کنار هم باشند. نمی‌شود گفت در زندگی تنها باید عشق حاکم باشد.  اگر مدیریت زندگی تنها به دست احساسات بیفتد، رشد دو طرف متوقف می‌شود. گاهی در زندگی مساله‌ای پیش می ‌آید که لازمه‌ی رشد و ترقی است، اما لازمه‌ی تصمیم‌گیری درباره‌ی آن مدیریت احساسات می ‌باشد. مثل این که مرد خانه می‌خواهد به مأمورتی برود، اما زن به جهت احساسات شدید، تحمل دوری از شوهرش را ندارد، به همین دلیل هم اجازه نمی‌دهد که او به این ماموریت برود. یا این که یکی از دو طرف اشتباهی انجام داده که زندگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما همسر او از ترس این‌که موجبات دلخوری او فراهم نشود، از تذکر این مطلب صرف‌نظر می‌کند.

فرماندهی زندگی را باید به دست عقل سپرد؛ اما این فرمانده نیازمند به سربازانی است که بدون آن نمی‌تواند از عهده‌ی فرماندهی خود برآید. عشق و احساس از اصلی‌ترین سربازان این سپاه است.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.