ناراحت کننده ترین جملات برای کودکان
06 شهریور 1396

ناراحت کننده ترین جملات برای کودکان

1. «بگذار من خودم این کار را انجام می‌دهم تو بلد نیستى»

طبیعی است که می‌خواهید کنترل کارهای کودکتان را به عهده بگیرید. به عنوان مثال رختخواب او را جمع کنید یا اتاق‌اش را مرتب کنید اما با این کار کودکتان را از کار می اندازید.

2. «گریه نکن»

پدر و مادر همیشه باید بر احساسات فرزندشان مهر تایید بزند. کودکان باید در بیان احساسات‌شان آزاد باشند. زمانی که به کودکتان می گویید: «گریه نکن» در واقع به او می‌فهمانید که گریه کردن اشتباه است، در صورتی که این کار طبیعی است. در جواب میشود گفت "میدانم ناراحتی منم هم سن تو بودم ناراحت میشدم" و بعد کودک را ارام کنید.

3. «چرا نمی‌توانی شبیه… باشی؟»

هیچ چیز برای کودک دردناک‌تر از این نیست که بشنود برادر، خواهر یا دوستش بهتر از او است. به جای این کار، نقاط مثبت و منحصر به فرد او را تایید کنید. هرگز فرزندتان را با کسی مقایسه نکنید.

4. «آیا مطمئنی که می‌‌خواهی آن را بخوری؟»

به جای قضاوت درباره کودک بهتر است درباره تغذیه و عادات غذا خوردن و ورزش کردن با او به گفتگو بنشینید.

5. «صبر کن تا… به خانه بیاید»

گفتن این جمله، 2 اشتباه به همراه دارد. اول این ترساندن کودک از پدر یا مادر کار اشتباهیست، دوم این که شما با گفتن این جمله نشان می‌‌دهید که بر کودکتان تسلطی ندارید.

7. «من قول می‌دهم»

زمانی که شما زیر قول‌تان می‌زنید، در واقع اعتماد کودکتان را از بین می‌برید. بنابراین درباره مسائلی که احتمال می‌دهید ممکن است از توان شما خارج باشد، به جای کلمه «قول می‌دهم» از «سعی خودم را می‌کنم» استفاده کنید.

8. «او… دیوانه است»

اگر شما نمی‌خواهید فرزندتان، خواهر یا برادر خود را دیوانه بخواند، شما نیز نباید دیگران را به این نام بخوانید. هرگز بدی کسی را به فرزندتان نگویید

9. «دلیلی برای ترس وجود ندارد یا، اینکه ترس ندارد»

گفتن این جمله حقیقت ترس را برای کودکتان تغییر نمی‌دهد بلکه ترس را با اضطراب مخلوط میکند و انرا عمیقتر میکند. باید احساس کودک مورد تایید قرار بگیرد که میدانم ترسیدی. بهتر است به جای این جمله با فرزندتان درباره ترس اش صحبت و به او در حل این مشکل کمک کنید.

10. «منم از تو متنفرم»

وقتی کودکتان میگوید از تو متنفرم در حقیقت ابراز میکند که من از خودم متنفرم و میدانم تو هم از من متنفری. در این شرایط به جای این که مانند او رفتار کنید، بهتر است به او بگویید که بر خلاف او، دوستش دارید .

١١. «اتفاقی نیافتاده، حال تو خوب است»

همواره احساس کودکتان را تایید کنید. شاید برای ما یک خراش چیز بزرگی نباشد اما برای کودکتان این طور نیست. یک خراش کوچک می‌تواند بدترین اتفاقی باشد که برای او می‌افتد. به ناراحتی کودکتان اهمیت دهید اما آن را بزرگ جلوه نکنید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.