عوامل موثر در اختلال بیش فعالی چیست
06 شهریور 1396

عوامل موثر در اختلال بیش فعالی چیست

از جمله عواملی که می تواند باعث ایجاد این اختلال شود، ویتامین D است که نقش مهمی در رشد ابتدایی مغز دارد. از اینرو کاهش آن در دوره جنینی می تواند با اختلال بیش فعالی همراه باشد. عامل دیگر قرارگرفتن مادر باردار در معرض آلودگی هوا است و همینطور کمبود منگنز و B6 و امگا 3.

 

 ویتامین B6: 

ویتامین B6 یک فاکتور ضروری برای اغلب مسیرهای متابولیکی اسیدهای آمینه، شامل مسیرهای دکربوکسیلاسیون برای دوپامین، آدرنالین، وسروتونین می باشد. از این طریق، ویتامین های گروه B سبب بهبود رفتار در برخی کودکان مبتلا به ADHD شده است. در برخی کودکان بیش فعال، سطح سروتونین خون پایین است، در نتیجه دوز بالای ویتامین B6 با افزایش میزان سروتونین خون سبب بهبود علائم می شود.

به طور کلی عواملی که در این اختلال حائز اهمیت هست:

 

  1. ارثی

70 تا 80 درصد علت این اختلال به دلیل ارثی بودن این اختلال است. یک ژن را نمی توانیم به صورت مستقیم درابتلا به ADHD دخیل بدانیم.اما هورمونی که در این اختلال درگیر است دوپامین است و ما دو جور دوپامین داریم:

دوپامین گیرنده DRD4

دوپامین ناقل DAT1

که ADHD ارتباط  تنگاتنگی با DRD4 دارد. براساس تحقیقات به اثبات رسیده این نوع ارتباط نیرومند است.

 

  1. عصبی_زیستی

ساختار و کارکرد مغز در کودکان مبتلا با دیگر  کودکان سالم متفاوت است.به ویژه در نواحی مرتبط با دوپامین که در مقایسه با دیگر افراد کوچکتر هستند.  نواحی مرتبط با دوپامین شامل:هسته دمی،گلوله کمرنگ(گلوبوس+پالیدوس)، قطعه پیشانی است. در بعضی موارد افراد در سوخت و ساز نوراپی نفرین نیز مشکل دارند.

 

  1.  عوامل پیش و هنگام تولد 

کم وزنی در هنگام تولد،استفاده مادر از الکل و تنباکو،طولانی شدن زمان زایمان و...

 

  1.  سموم محیطی 

مواد افزودنی ورنگ های مصنوعی

سرب و جیوه:سطح بالایی از سرب در خون افراد ADHD دیده می شود.البته افرادی هم بوده اند که ADHD داشتند و در خون آنها سرب یا جیوه دیده نشده است.

نیکوتین:۲۲درصد مادرانی که سیگاری هستن و در زمان بارداری سیگار مصرف کرده اند کودکان ADHD دارند.

 

  1. عوامل روان شناختی

ارتباط والد فرزندی،والدینی که فرمان های بیشتری می دهند، تعامل منفی تری با فرزندان خود دارند.صدالبته کودکان نافرمانی بیشتری در مقابل این والدین دارند.در این شرایط مادر و پدر هم باید بررسی بشوند تا آنها اختلال بیش فعالی نداشته باشند که در صورت مبتلا بودن والدین باید به درمان والدین هم پرداخته شود.

 

تفاوت ساختار مغزی کودکان بیش فعال با کودکان عادی:

کودکان بیش فعال نسبت به کودکان دیگر مغز کوچکتری دارند. کورتکس پیشانی افراد بیش فعال کوچک تر است. حجم کورتکس مغز این افراد نیز کمتر است. مخچه نیز به خصوص در زمینه برنامه ریزی مشکل دارد. در نظریه ذهن مشکل دارد.نظریه ذهن (ذهن خوانی،درک مطالب وهمدلی و همکاری)

توجه : مردانی که در کودکی دچار این اختلال بودند به طور معمول 2 برابر بیشتر از سایرین در معرض چاقی در بزرگسالی قرار میگیرند.

در حوزه درمان ما از دو روش استفاده می کنیم.دارو درمانی و درمان روان شناختی و گاها از هر دو روش به طور همزمان استفاده می شود. درمان دارویی خط اول درمان بیش فعالی محسوب می شود.  در دارو درمانی، داروهای محرک برای درمان بیشترین استفاده را دارند، زیرا مشخص شده اثر بخشی بالایی دارند و عموما عوارض خفیف قابل تحملی ایجاد می کنند.

دو مورد از رایج ترین داروهای مورد استفاده در درمان کودکان، دکستروآمفتامین (که مورد مصرف کودکان 3 ساله و بالاتر) و ریتالین ( که مورد مصرف کودکان 6 ساله و بالاتر) است.

تحقیقات ثابت کرده ریتالین در سه چهارم همه کودکان مبتلا به این اختلال بسیار موثر بوده است و عوارض جانبی معدودی دارد. ریتالین دارویی کوتاه اثر است که عموما در ساعات مدرسه مورد استفاده قرار می گیرد تا کودک مبتلا بتواند در کلاس درس باقی بماند و به تکالیف خود توجه کند. در کودکانی که دارای سابقه تیک های حرکتی هستند این دارو با احتیاط مصرف شود. در برخی موارد ممکن است این دارو باعث تشدید اختلال تیک شود.

دکستروآمفتامین و ترکیب ملح آمفتامین/ دکستروآمفتامین معمولا در ردیف دوم درمان دارویی محسوب می شوند و هنگامی بکار می روند که ریتالین موثر نبوده است.

نوروفیدبک با توجه به نوع پروتکل های درمانی که طراحی میکند نیز میتواند در درمان ADHD مفید واقع شود.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.