شیوه های برخورد برای رفع لجبازی کودکان
06 شهریور 1396

شیوه های برخورد برای رفع لجبازی کودکان

از یکسالگی کودکان شروع به سرپیچی از دستورات شما میکنند. آنها به چشمان شما خیره میشوند و آنچه که نمیخواهید را انجام میدهند مثلا به تلویزیون میزنند. از هجده ماهگی بیشترین کلمه ای که فرزندتان استفاده میکند نه خواهد بود.  برای کودکان زیر چهار سال، کار درست کارى است که دوست دارند و از انجام آن لذت میبرند. بنابراین اگر میخواهید چیزی را از کودک بگیرید حتما یک جایگزین که برای کودک جذاب است در نظر بگیرید.

ما فقط به کودک میگوییم این کار را نکن اما برای کودکمان کار جایگزینی مشخص نمیکنیم تا سرگرم شود و بنابراین خودمان اغازگر لجبازی کودکان هستیم!!!

سعی کنید رفتار عمومی فرزندتان را با دید مثبت نگاه کنید. برخی رفتارهای او از دید شما آزاردهنده است. پس از همه رفتارهای او ناراضی نباشید. وقتی روی یک خصوصیت ناپسند او کار می کنید و در حال اصلاح آن هستید به او اطمینان دهید که دوستش دارید. هرگز تحسین را در مورد کودکان، کم ارزش تلقی نکنید. کودک در هر مرحله سنی که باشد تمایل شدیدی دارد که والدینش او را بپسندند.

به کودکان خود برای همکاری فرصت کافی بدهید. در صورت انجام دستور از او تشکر کنید.اگر می‌خواهید کار جدیدی مثل آماده شدن برای خواب را به کودکتان یاد دهید، یک بار توضیح دهید، پنج دقیقه صبر کنید سپس خواسته خود را یک بار دیگر تکرار کنید.اگر می‌خواهید کودک از انجام کار خاصی خودداری کند، باید از تکرار مرتب آن اجتناب کنید

والدینی که بیش از حد امر و نهی می کنند و به خاطر ایجاد نظم و ترتیب افراطی از قدرت استفاده می کنند، کشمکش بین خود و کودکان پدید می آورند که زمینه ای برای پیدایش و تشدید رفتار لجبازی فراهم می سازند

در مورد دستوراتی که به کودک می‌دهید، فکر کنید. در کنار او بنشینید وبه چشم‌هایش نگاه کنید، نام او را به زبان بیاورید و او را به انجام کار تشویق کنید.کارهایی را که از کودک انتظار دارید به اوبگویید. در خواست‌های خود را به طور واضح و روشن بیان کنید، برای کودکان زیر چهار سال، کار درست کارى است که دوست دارند و از انجام آن لذت میبرند.

بنابراین اگر میخواهید چیزی را از کودک بگیرید حتما یک جایگزین که برای کودک جذاب است در نظر بگیرید. ما فقط به کودک میگوییم این کار را نکن اما برای کودکمان کار جایگزینی مشخص نمیکنیم تا سرگرم شود و بنابراین خودمان آغازگر لجبازی کودکان هستیم!!! .

 

علل لجبازی کودکان

بد آموزی ها : کودکان در مواردی می آموزند که مسائل و مشکلات خود را از راه زور و جبر حل کنند. جنبه های اکتسابی در کودکان سبب پدید آمدن حالات روحی خاصی است که کودکان را به انجام رفتار های آن چنانی وا می دارد.

آزمایش ها: در مواردی کودکان والدین خود را مورد آزمایش قرار می دهند و می خواهند بدانند آیا با آنها می توانند زور آزمایی کنند یا نه؟  برای در خواست و نیازشان از راه گریه و بهانه گیری اقدام می کنند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.