چرا یک ذهن خسته تصمیم‌ های اشتباه می‌گیرد
04 شهریور 1396

چرا یک ذهن خسته تصمیم‌ های اشتباه می‌گیرد

مطالعات جدید نشان می‌دهد که یک ذهن خسته، قادر به تصمیم‌گیری‌ های درست نیست و به همین دلیل توصیه می‌شود وقتی ذهن شما خالی است، تصمیم مهم برای زندگی خود نگیرید.

احتمالا تا به حال خیلی‌ها به شما گفته‌ اند وقتی ذهن‌ تان خسته است تصمیم جدی‌ ای نگیرید، اما آیا علم هم این موضوع را تایید می‌کند؟ پاسخ به این پرسش بله است. به نظر می‌رسد مغز دارای یک آستانه تخلیه انرژی است که اگر از این آستانه گذر کند، انسان در تصمیم‌گیری‌های خود دچار مشکل می‌شود.

پژوهش‌گران موسسه سلامت و پژوهش (INSERM) در فرانسه به‌تازگی مطالعه‌ای را برای اثبات این موضوع انجام داده‌اند. تیم پژوهشی گروهی از دواطلبان را برای حضور در این آزمایش انتخاب کردند که آن‌ها در طول ۶ ساعت باید فعالیت‌هایی را انجام می‌دادند که حافظه‌شان را به چالش می‌کشید. در مقاطعی از آزمایش داوطلبان با وضعیتی روبه‌رو می‌شدند که در آن باید بین مقدار کمی پول نقد در همان لحظه یا مقدار بیش‌تری پول نقد برای مدتی بعد یکی را انتخاب کنند.

هر چه از زمان آزمایش می‌گذشت و داوطلبان بیش‌تر در معرض چالش‌های ذهنی قرار می‌گرفتند، بیش‌تر به سمت پول ساده‌تر (یعنی پول اندک در همان لحظه) گرایش پیدا می‌کردند. پژوهش‌گران این گروه را با گروهی از داوطلبان مقایسه کردند که فعالیت‌های ذهنی ساده‌تری انجام می‌دادند و وقت خود را به مطالعه کردن و انجام بازی‌های ویدئویی گذرانده بودند. نتیجه نشان داد که گروه دوم در اکثر موارد خسته نشدند و مقدار اندک پول را در همان لحظه انتخاب کردند.

پژوش‌گران همچنین مغز داوطلبان را fMRI کردند و به این نتیجه رسیدند که هر چه افراد فعالیت‌های ذهنی سخت‌تری انجام دهند، میزان فعالیت بخشی از مغز آن‌ها با نام شکنج فرونتال وسط middle )  (frontal gyrus کاهش می‌یابد که مطالعات پیشین نشان می‌دهد که این بخش مغز مسئول تصمیم‌سازی است. اگر این مطالعه را با توجه به نتایج پژوهش‌های قبلی بررسی کنیم، به نظر می‌رسد در زمان خستگی بخش‌هایی از مغز که مسئول تصمیم‌گیری‌ اند، دچار کاهش انرژی شده و در برابر خستگی تسلیم می‌شوند که این رویه بی‌شباهت به خستگی عضلات پس از یک تمرین جسمانی سخت نیست.

 مغز روزانه از ۱۵ تا ۲۰ درصد قند خون در جریان استفاده می‌کند. مناطق مشخصی از مغز براساس فعالیت‌های عصبی بدن ما، کم یا زیاد از این انرژی استفاده می‌نکنند. تازه‌ترین مطالعه‌ها در این زمینه نشان می‌دهد که انجام کارهای ذهنی سخت بخش عمده‌ای از این انرژی را مصرف کرده و چیزی برای تصمیم‌گیری باقی نمی‌ماند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.