با فرزند نوجوانمان چگونه رفتار کنیم
04 شهریور 1396

با فرزند نوجوانمان چگونه رفتار کنیم

دوره نوجوانی را درک کنید.

نوجوانی زمان گذار است. گذار از کودکی به جوانی و در این سن بچه ها نوسانات هورمونی زیادی را تجربه می کنند و حتی ویژگی هایشان برای خودشان هم بدیع و غافلگیرکننده است. به همین لحاظ گاهی به دشواری بر رفتار خود تسلط می یابند.در خانواده هایی که شرایط مناسبی برای این دوران ایجاد شود، فرزندان با ایمنی بیشتری بلوغ را می گذرانند،مشکلات نوجوانی کمتری را شاهد هستند و سریع تر از بقیه به پختگی و کمال فکری، عاطفی و اجتماعی می رسند. در حالی که در خانواده های نابسامان، خانواده های زیاد سختگیر یا برعکس آسان گیر دشواری های دوران بلوغ بیشتر بوده و اغلب رسیدن به یک هویت کامل فکری، عاطفی و اجتماعی با تاخیر همراه است.

 

از امر و نهی بپرهیزید.

من به تو می گویم به این مهمانی نرو! من به تو می گویم اینجا بمان! به تو می گویم بنشین سر درس و مشقت! به تو می گویم! به تو می گویم! مگر نگفتم؟!

این جمله های تحکم آمیز را اغلب نوجوانان می شناسند، اما والدین هم بهتر از هر کسی می دانند هرچه چنین جملاتی را بیشتر به کار ببندند، کمتر نتیجه می گیرند و هر روز از فرزندخود دورتر می شوند، ولی باز در صورت مشاهده تمرد های آنها نمی توانند خود را کنترل کنند و به نوجوان تحکم می کنند.اگر شما از این دست والدین هستید، بهتر است برای نتیجه بهتر گرفتن کمی شیوه خود را تغییر دهید.کمی از نردبان قدرت پایین بیایید و از کنار کودک به مسائل نگاه کنید.وقتی کودکتان به بلوغ نزدیک می شود، کمال مطلوبش این است که به او به چشم یک آدم بزرگ نگاه کنید و با او گفت وگو کنید نه امر و نهی. در این زمان ایجاد یک رابطه افقی بهتر جواب می دهد.

رابطه موثر این دوران رابطه ای است براساس همدلی، تفاهم و درک شرایط نوجوان که مطلوب ترین نوع چارچوب ارتباطی محسوب می شود.

به این ترتیب نوجوان می تواند به والدین خود اعتماد کند و آنان را در دایره معتمدان قرار دهد و مانند دوستانش با آنان مشورت کند، زیرا او اینک به مشورت و همدلی نیاز دارد.

در صورت امر و نهی والدین، نوجوان به دنبال راه گریز از زیر سلطه والدین خواهد بود که در این صورت مجالی برای برقراری ارتباط وجود نخواهد داشت، چراکه فاصله ها به قدری به علت سختگیری و محدودیت زیاد شده که دیگر مجالی برای پیوند نخواهد بود.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.