چه زمانی به روانپزشک یا روانشناس مراجعه کنیم
04 شهریور 1396

چه زمانی به روانپزشک یا روانشناس مراجعه کنیم

افراد دقیقا چه زمانی باید به روانپزشک یا روانشناس مراجعه کنند ؟

در کشورهای پیشرفته مراجعه به روانشناس و مشاور امری ضروری و بدیهی است و همه افراد به آن علاقه داشته و تقریبا هر کسی برای امور مختلف زندگی خود حداقل سالی یک‌بار برای مشاوره به روانشناس مراجعه می‌کند. در این کشورها  افراد برای تصمیمات مهم زندگی مانند تصمیم ازدواج یا مهاجرت و یا انتخاب شغل و... حتما به مشاور مراجعه می‌کنند و این کار یک امر بدیهی تلقی می‌شود. بر این اساس نمی‌توان گفت زمان دقیق مراجعه به روانشناس درباره مشکلات و مسائل روحی و روانی دقیقا چه زمانی است، زیرا درباره افراد مدرن و امروزی این مراجعه هر زمانی و با هر بهانه‌ای می‌تواند باشد.

به‌ طور کلی باید گفت مشاوره گرفتن و مراجعه به روانشناس اقدامی مفید و مثبت است که در بدبینانه‌ترین حالت اگر فایده‌ای برای فرد نداشته باشد ضرری هم ندارد و حتی توصیه می‌شود همه افراد هرساله علاوه‌بر چکاپ جسمی، چکاپ روانی نیز شوند تا با رجوع به یک روانشناس بتواند از وضعیت روانی خود مطلع شوند. مشکلات روانی هم مانند مشکلات جسمی اگر درمان نشده و به حال خود رها شوند عود کرده و به وضعیت وخیم‌تری می‌رسند. افرادی که بیماری‌های روانی حاد مانند انواع پرخاشگری‌ها یا جنون‌های رفتاری دارند یک دفعه و به صورت ناگهانی به این اختلالات مبتلا نشده‌اند. این افراد با ابتلا به بیماری‌های روانی کوچک مانند پرخاشگری ‌های مقطعی یا افسردگی‌های فصلی و درمان نشدن این اختلالات به مرور زمان دچار این اختلالات حاد می‌شوند که گاهی به علت مراجعه و اقدام دیر هنگام فرآیند های درمانی با دشواری مواجه می شود

یادمان باشد در کشور های پیشرفته دنیا در کنار هر خانواده حداقل سه مشاور حضور دارند، مشاور پزشکی ، مشاور حقوقی و مشاور روانشناس.

همانطور که داشتن و مراجعه کردن به مشاور حقوقی به منزله مجرم بودن یا کلاهبردار بودن نیست داشتن و مراجعه کردن به مشاور روان شناس یا روانپزشک نیز  دال بر وجود مشکل عقلی یا داشتن اختلالات روانی نیست.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.