ازدواج با افراد دارای اختلال شخصیت مرزی
04 شهریور 1396

ازدواج با افراد دارای اختلال شخصیت مرزی

شخصیت مرزی، یکی از شخصیت های مشکل سازی که چرخش ناگهانی خلقی، رفتار های خطرناک و غیر قابل پیش بینی او دیگران را در بهت و شوک فرو می برد. آن ها متخصص ساختن بحران هستند.

ویژگی های اصلی اختلال شخصیت مرزی عبارتند از بی ثباتی در روابط شخصی، عدم اعتماد به نفس، تغییر دائمی تفکر و عقیده درباره ی خود، تغییرات خلقی(نوسانات مودی)، غیر قابل پیش بینی، و رفتار بی فکر و بی پروا. این ویژگی ها عمومیت دارند و از کودکی شروع شده اند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی از طرد شدن به شدت می ترسند. این حالت باعث می شود که از همان جلسه ی اول آشنایی با دیگران محکم به آن ها بچسبند و رابطه ای بسیار صمیمی و پر از کشمکش را آغاز کنند. اما در صورتی که احساس کنند طرف مقابل به آن ها زیاد محبت ندارد یا برایشان اهمیت قائل نمی شود، با همان سرعت به رابطه ی خود پایان می دهند. اغلب نیز همان حالت پیش می آید، زیرا ممکن است طرف مقابل همان احساسات فرد مقابل به اختلال مرزی را نداشته باشد.

مبتلایان به اختلال شخصیت مرزی وقتی احساس می کنند که انتظاراتشان از طرف مقابل برآورده نمی شود، بسیار نا متعادل و هیجانی می شوند، در عین حال از طرد شدن و از دست دادن رابطه می ترسند و در نتیجه سردرگم می شوند. همه ی این حالت ها نوسانات هیجانی شدیدی را موجب می شوند و بعضی نتایج این «ترن هوایی» هیجانی و ترسناک عبارتند از:

  • تغییرات دایم و غیر قابل پیش بینی در اعتماد به نفس.
  • دوره های طولانی افسردگی، خود آسیب رسانی عمدی، اندیشیدن به خود کشی، و اقدام به خود کشی.
  • رفتار های بی فکر و بی پروا مثل سوء مصرف مواد مخدر، خشونت فیزیکی و بی بند و باری جنسی.

بسیاری از افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی در کودکی مورد سوء استفاده جنسی یا بد رفتاری فیزیکی قرار گرفته اند. دستاورد اطلاعات اخیر این است که اختلال شخصیت مرزی سبک رفتاری را نشان می دهد که ممکن است فرد را در خطر انواع زیادی از سایر اختلالات روانی قرار دهد.

شیوع این اختلال در جامعه بین1.6 تا 5.9 % تخمین زده می شود.

مثال

اگر نامزد شما، بعد از این که یک بار به تماسش پاسخ ندادید، شونصد بار به گوشی شما زنگ زد که:«آه ای ماهروی کجایی؟! دلم از فراقت به درد آمد...! اه؟ کجایی پس؟! معدم از استرس اومد تو دهنم! و...» زیاد خوشحال نباشید که خیلی دوستتان دارد! آن چه که او را این قدر هیجانی کرده، احتمالا علاقه اش نیست، بلکه ترس ها و اضطراب های او برای از دست دادن شما و تنها ماندن است که مدام به شما زنگ می زند و کم می ماند که گوشی شما را بسوزاند!!!

75 درصد این افراد به خود آسیب می رسانند. افراد مرزی بعضا معشوق خود را تهدید می کنند، به این شکل که تهدید به آسیب رساندن به خود یا طرف مقابل می کنند. مثالی می زنم که شاید برای ترک زبان ها آشنا تر باشد. در شهر تبریز کمدینی هست به اسم آقای «بابک نهرین». ایشان در یکی از نمایش های خود در قالب فردی خلاف کار می گوید «داریوش بخواند و من خودم را با چاقو خط خطی کنم!!!» یا طرف مقابل را تهدید به «خط خطی کردن با چاقو» می کند! نمونه ای جالب و مثال زدنی از رفتار های این افراد!؛ و در ادامه همین فرد چقدر جالب از پدرش گلایه می کند که «پدر! تو حتی یک "کامپت!"(کمپوت!) نخریدی و به ملاقات من در زندان نیامدی!(نمونه ای از مسامحه و غفلت).

با توجه  به این که گفته می شود مرزی ها شکل جامعه پسندانه تر ضد اجتماعی ها هستند، این اختلال بیشتر در زنان دیده می شود(برخلاف رفتار های ضد اجتماعی پرخاشگرانه ای که به راحتی در مرد های مبتلا دیده می شود)، به این شکل که چنین زنانی با رفتار های حیله گرانه و به اصطلاح خودمانی، با «دور زدن» شوهر یا نامزد خود(یا هر کس دیگری) به سمت اهداف خود پیش می روند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.