معرفی رشته فیزیک
23 مرداد 1396

معرفی رشته فیزیک

رشته‌ی فیزیک یکی از رشته‌های علوم پایه است. علوم پایه عبارتند از : فیزیک، ریاضی، شیمی،زیست و آمار

 همانطور که از اسم" علوم پایه" انتظار می‌رود این علوم، پایه و مبنای رشته‌های دیگر هستند. غالباً رشته‌های علوم پایه به دو صورت محض و کاربردی ارائه می‌گردند.

 

درشکل محض، این رشته‌ها تنها به بررسی اطلاعات و یافته‌های موجود علم مربوطه ویادگیری اثبات این روابط پرداخته و سعی در بسط و ادامه‌ی یافته‌ها دارند. در واقع شیوه‌ای تحقیقی و اثباتی.ولی در شکل کاربردی، این علوم به بررسی کاربرد و عملکردیافته در رشته‌های دیگر و کاربرد آن‌ها در صنعت و علوم می‌پردازند.

 فیزیک محض نیز به تبعیت از سایر رشته‌های محض به مطالعه و فراگیری دانسته‌ها و سعی در پیشبرد و تحقیقات بیش‌تر می‌نماید ولی فیزیک کاربردی یافته‌ها را عملی کرده و درعمل از آن‌ها بهره می گیرد.

 

به همین جهت علاقمندان به رشته‌ی فیزیک باید افرادی تلاشگر، کنجکاو و مصمم بوده وپایه‌ی ریاضی قوی نیز داشته باشند. چرا که فیزیک با ریاضی آمیخته شده. ریاضی موردنیاز این رشته فراتر از حد دبیرستان است. یعنی به موازات آموزش فیزیک در دانشگاه، دانشجویان باید قوانین ریاضی مورد نیاز آن را نیز بیاموزند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

 

امکان ادامه تحصیل در این رشته تا دکترا در ایران امکان پذیر است. فیزیک رشته‌ای است که به مطالعه پیرامون خود در نگاهی ماکروسکوپیک و میکروسکوپیک می پردازد یعنی هم این امکان را دارد که فقط حرکت یک ماهواره یا سیاره را بررسی کند بدون این که به علت وچرایی آن بپردازد وهم در نگاه میکروسکوپیک به همین حرکت در بعد اتم و الکترون مداراتم بپردازد. هم نگاه چرایی به این پدیده‌ها دارد و هم نگاه کاربردی.

 

 

منهای گرایش دبیری فیزیک که گرایشی تخصصی محسوب نمی‌شود، مقطع کارشناسی آن 5 گرایش به شرحزیر دارد:

 

1-   اتمی- مولکولی

2-   هسته‌ای

3-   حالت جامد

4-   هواشناسی

5-   نجوم

 

در گرایش اتمی- مولکولی همان نگاه ریزبینانه را داریم. بررسی حرکت الکترونی که در اطراف اتم حرکت می کند و دنیای این الکترون‌ها.

 

در گرایش هسته ای همان طور که از اسمش پیداست به بررسی هسته‌ی اتم‌ها و خواص آن‌ها پرداخته می شود.

حالت جامد نگاهی بس ذره‌ای دارد.بررسی بلورجامدات و کریستال‌ها و خواص اپتیکی، مکانیکی، الکتریکی وصوتی امواجی که در آن‌هامنتشر می‌شوند.

 

در گرایش هواشناسی که بسیار پذیرش محدودی دارداطلاعات پایه درباره‌ی انواع پدیده‌های جوی و برخورد علمی با آن‌ها آموزش داده میشود و دینامیک وضعیت هوا بررسی می‌گردد.

 

نجوم نیز به رصد پدیده‌های مختلف نجومی و ثبت وسنجش طیف آن‌ها می‌پردازد یعنی مطالعه‌ی آسمان

 

در ایران رشته‌های علوم پایه از جایگاه مناسب و درستی برخوردار نیستند با این وجود کارشناسان این رشته با توجه به گرایش خود دریکی از مراکز زیر می‌توانند مشغول به کار شوند:

 

آزمایشگاه‌ها، مخابرات،‌نیروگاه‌های هسته‌ای ،مراکز تولید قطعات غیرهادی و سلول‌های خورشیدی، صنایع تولید و نگهداری لیزر،سازمان انرژی اتمی، کنترل کیفی محصولات ، مراکز هواشناسی و در آخر آموزش این رشتهدر مقاطع دبیرستان ویا دانشگاه

 

درآخر می توان گفت علاقه به این رشته شرط اول موفقیت در آن است.

 

 

معرفی رشته مهندسی فیزیک, رشته فیزیک, مهندسی رشته فیزیک, آشنایی با رشته مهندسی فیزیک

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.