معرفی رشته مهندسی نفت
22 مرداد 1396

معرفی رشته مهندسی نفت

حیات در کره زمین که مدام در جنب و جوش و حرکت است، بیشترین انرژی جنبشی، گرمایی و شیمیایی خود را از نفت می گیرد. در واقع به یاری این ماده حیاتی است که کوچکترین موتور ماشین تا غول آساترین ناوگان های سنگین به حرکت در می آید و هزاران نوع تولیدات و مصنوعات صنایع سنگین و جدید پتروشیمی، کودهای شیمیایی، فرآورده های دارویی ، پارچه ها و الیاف مصنوعی، پلاستیک ها ، چسب ها ، فرآورده های بهداشتی و آرایشی و پوشش های استحفاظی ساخته می شود. خوشبختانه کشور ما که در دل خلیج نفت خیز فارس آرمیده است، به عنوان یکی از منابع و معادن بزرگ نفت و گاز جهان به شمار می رود. از همین رو تربیت نیرو انسانی متخصص و کارآمد برای بهره برداری درست و بهینه از این سرمایه خداداد و جوابگویی افراد به نیاز های آتی صنعت نفت کشور، بسیار ضروری است. به همین منظور مجموعه کارشناسی مهندسی نفت که دارای چهار گرایش مهندسی اکتشاف نفت، مهندسی استخراج نفت مخازن نفت، مهندسی استخراج نفت حفاری و مهندسی استخراج نفت بهره برداری از منابع نفت می باشد ، در دانشگاه صنعت نفت از سال 1378 دایر شده است. اساس دروس این رشته در همه گرایش ها مبتنی بر مکانیک سیالات ، دینامیک گازها، ترمودینامیک سیالات ، انتقال جرم و اقتصاد مهندسی است و هدف آن تربیت مهندسین کارآمدی است که بتوانند روش های بهینه بهره برداری از منابع نفت و گاز را طراحی و اجرا کنند.

دروس مشترک در گرایش های مختلف مهندسی نفت :
ریاضی عمومی ، معادلات دیفرانسیل ، ریاضیات مهندسی ، شیمی عمومی ، شیمی آلی ، فیزیک ، برنامه نویسی کامپیوتر، زمین شناسی عمومی ، موازنه انرژی و مواد، استاتیک و مقاومت مصالح ، ترمودینامیک، مکانیک سیالات ، انتقال حرارت ، کنترل فرآیندها، زمین شناسی نفت ، مبانی فرآیندهای صنایع نفت ، خواص سنگ های مخزن ، خواص سیالات مخزن ، کارگاه عمومی ، کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی ، مبانی چاه آزمایی ، نمودارگیری چاه ، مهندسی مخازن ، زمین شناسی ساختمان

توانایی های لازم :
علاوه بر دو درس ریاضی و فیزیک که دو درس پایه در تمامی رشته های مهندسی از جمله رشته مهندسی نفت است ، درس زبان انگلیسی نیز در این رشته اهمیت ویژه ای دارد. در ضمن به دلیل اینکه نوع کار فارغ التحصیلان این رشته سنگین است و محیط کارشان نیز خارج از شهر است ، دانشجویان این دانشگاه از بین داوطلبان مرد انتخاب می شوند. برای مثال یک مهندس حفاری در وزارت نفت باید 15 روز خارج از شهر و دور از خانواده باشد و سپس یک هفته مرخصی دارد.


موقعیت شغلی در ایران :
قطعاً اولین بازار کار موجود برای فارغ التحصیلان این رشته وزارت نفت است اما دانشگاه صنعت نفت در حال حاضر دانشجویان این رشته را بورسیه نمی کند بلکه اگر سطح علمی دانشجویی خوب باشد، در نهایت جذب وزارت نفت می شود. البته در حال حاضر بیش از 70 درصد از دانشجویان جذب وزارت نفت می شوند و مابقی آنها نیز جذب صنایع شیمایی خصوصی می شوند چرا که بیشتر واحدهای رشته مهندسی نفت با رشته مهندسی شیمی مشترک است.

 


جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

 

وظایف

 • ارزیابی هزینه های و تخمین ظرفیت های تولید و ارزش اقتصادی چاههای نفت و گاز جهت ارزیابی قابلیت سود دهی اقتصادی سایت های حفاری
 • توسعه برنامه هایی برای حفاری میادین نفت و گاز و بازیابی تولید
 • مدیریت و بررسی تکمیل و ارزیابی چاه ها، آزمایش چاهها یا نقشه برداری چاه ها
 • تحلیل اطلاعات برای پیشنهاد مکان چاهها و فرایندهای مکمل جهت افزایش تولید
 • مشاهده نرخ تولید و برنامه ریزی فرایند های دوباره کاری برای بهبود تولید

 

دانش

 • مهندسی و تکنولوژی: دانش کاربرد عملی و مهندسی علم و فناوری. شامل استفاده از اصول، تکنیک ها، رویه ها و تجهیزات برای طراحی و تولید محصولات و خدمات متنوع.
 • ریاضی: علم حساب، جبر، هندسه، حساب دیفرانسیل و انتگرال، آمار و کاربرد های آنها.
 • فیزیک: دانش و پیش بینی قوانین فیزیکی، ارتباط آنها و کاربرد آنها برای درک سیالات، مواد، دینامیک هوا و ساختار ها و فرایند های مکانیکی، الکتریکی، اتمی و زیر اتمی.
 • کامپیوتر و الکترونیک: دانش برد های مدار، پردازنده ها، تراشه ها، تجهیزات الکترونیکی و سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر شامل استفاده و برنامه نویسی.
 • مدیریت: علم اصول مدیریت و تجارت شامل برنامه ریزی استراتژیک، تخصیص منابع، مدلسازی منابع انسانی، تکنیک های رهبری، روش های تولید و هماهنگی افراد و منابع.

 

توانایی ها

 • درک نوشتاری: توانایی خواندن و درک ایده ها و اطلاعات از میان مطالب نوشتاری
 • درک زبانی: توانایی گوش دادن و درک اطلاعات و ایده ها از جملاتی که بیان می شود
 • بیان زبانی: توانایی مخابره کردن و ایده ها در گفتار به گونه ای که افراد متوجه شوند.
 • استدلال استنتاجی: توانایی ترکیب اجزاء اطلاعات برای ساختن قواعد و نتیجه گیری های کلی (شامل یافتن رابطه میان اتفاقات ظاهرا غیر مرتبط).
 • حساسیت به مسئله: توانایی گفتن اینکه چه زمانی چیزی اشتباه است یه احتمال اشتباه می رود. شامل حل مسئله نمی شود، فقط شناسایی وجود مشکل است.

 

 

دروس دوره دانشگاه

دروس مشترک در گرایش های مختلف: ریاضی‌ عمومی‌، معادلات‌ دیفرانسیل‌، ریاضیات‌ مهندسی‌، شیمی‌ عمومی‌، شیمی‌ آلی‌، فیزیک‌، برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر، زمین‌شناسی‌ عمومی‌، موازنه‌ انرژی‌ و مواد، استاتیک‌ و مقاومت‌ مصالح‌، ترمودینامیک‌، مکانیک‌ سیالات‌، انتقال‌ حرارت‌، کنترل‌ فرآیندها، زمین‌شناسی‌ نفت‌ ، مبانی‌ فرآیندهای‌ صنایع‌ نفت‌، خواص‌ سنگ‌های‌ مخزن‌، خواص‌ سیالات‌ مخزن‌، کارگاه‌ عمومی‌ ، کاربرد ریاضیات‌ در مهندسی‌ شیمی‌، مبانی‌ چاه‌ آزمایی‌، نمودارگیری‌ چاه‌ ، مهندسی‌ مخازن‌، زمین‌شناسی‌ ساختمان‌.

 

مشاغل مرتبط

 • مهندسی لجیستیک
 • مهندسی معدن
 • مهندس ارزیاب
 • مهندس انرژی
 • کارشناس جغرافیا

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.