معرفی رشته مهندسی عمران
22 مرداد 1396

معرفی رشته مهندسی عمران

درس‌هایی نظیر مواد و مصالح ساختمانی، زمین‌شناسی، نقشه‌کشی معماری و سازه (دستی و رایانه‌ای)، آیین‌نامه‌های ساختمانی، مبانی معماری و شهرسازی، محوطه‌سازی، ماشین‌آلات ساختمانی و راهسازی و... و زبان ...

دانشجوی عمران باید حدود 140 الی 150 واحد درسی را بگذراند تا موفق به اخذ مدرک کارشناسی شود که این تعداد واحد درسی را می‌توان به سه گروه تقسیم کرد.

گروه اول درس‌های عمومی است که حدود 20 واحد را شامل می‌شود. درس‌هایی نظیر زبان و ادبیات فارسی، معارف، تنظیم خانواده، زبان انگلیسی، کارآفرینی، تربیت بدنی و... در این گروه قرار می‌گیرد.

گروه دوم درس‌های پایه است که حدود 40 واحد را شامل می‌شود. درس‌هایی مانند ریاضیات 1 و 2 و معادلات دیفرانسیل، آمار و احتمالات، محاسبات عددی، فیزیک مکانیک و حرارت، دینامیک و مکانیک سیالات در این گروه قرار می‌گیرند.

گروه سوم که حدود 80 واحد را شامل می‌شود درس‌های تخصصی رشته‌ی عمران است. به طور کلی درس‌های تخصصی رشته‌ی عمران را می‌توان به دو گروه محاسباتی و غیر محاسباتی تقسیم کرد.

الف) درس‌های غیر محاسباتی عموماً به بحث و بررسی درباره‌ی خواص مواد و مصالح ساختمانی و انواع آن و چگونگی اجرای فنی جزء‌به‌جزء قسمت‌های مختلف انواع ساختمان و سازه‌ها بر اساس نقشه‌های مهندسی، همراه با رعایت استاندارد می‌پردازد.

درس‌هایی نظیر مواد و مصالح ساختمانی، زمین‌شناسی، نقشه‌کشی معماری و سازه (دستی و رایانه‌ای)، آیین‌نامه‌های ساختمانی، مبانی معماری و شهرسازی، محوطه‌سازی، ماشین‌آلات ساختمانی و راهسازی و... و زبان تخصصی از این دسته‌اند.

ب) درس‌های محاسباتی که به نوعی پاشنه‌ی آشیل رشته‌ی عمران است، عامل تمایز این رشته با رشته‌‌ی معماری محسوب می‌شود؛ بنابراین از اهمیت بسزایی برخوردار است. به طور کلی درس‌های محاسباتی را می‌توان در دو شاخه طبقه‌بندی کرد:

1) شاخه‌ی اول محاسبات ایستایی (پایداری) و مقاومت سازه در برابر انواع بارهای وارده است که در این مبحث مجموعه‌ای از درس‌ها از جمله استاتیک، مقاومت مصالح، تحلیل و بارگذاری سازه، مهندسی زلزله، محاسبات سازه‌های فولادی و بتنی، طرح اختلاط بتن، روسازی راه و... قرار می‌گیرند.

2) شاخه‌ی دوم مربوط به ایستایی زمینی است که سازه (ساختمان یا راه) بر روی آن قرار می‌گیرد. هم‌چنین چگونگی برداشت و پیاده‌سازی نقشه‌های فنی و برآورد هزینه‌ی پروژه نیز در این گروه قرار دارد. درس‌هایی نظیر مکانیک خاک، مهندسی پی، راهسازی، نقشه‌برداری، هیدرولوژی، هیدرولیک، مهندسی آب و فاضلاب، متره و برآورد و... در این گروه طبقه‌‌بندی می‌شود.

البته لازم به ذکر است که در هر دو گروه محاسباتی و غیر محاسباتی درس‌های تخصصی و حتی در درس‌های عمومی و پایه نیز درس‌هایی به عنوان درس‌های عملی، کارگاهی و آزمایشگاهی قرار دارند که مجموعاً کم‌تر از 20 واحد را شامل می‌شوند. از جمله آزمایشگاه فیزیک مکانیک، کارگاه قالب‌بندی و آرماتور، کارگاه تأسیسات برقی و مکانیکی، کارگاه جوش‌کاری، آزمایشگاه خاک، بتن و مقاومت مصالح.

 


 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

 

معرفی شغل مهندسی عمران

انجام برنامه ریزی، طراحی و سرپرستی برای ساخت و نگهداری ساختمان‌ها و امکاناتی مثل جاده، ریل، فرودگاه، پل، بندرگاه،‌کانال، سد، خط لوله، نیروگاه و سیستم‌های آب و فاضلاب

 

وظایف

وارسی از محل پروژه برای مشاهده پیشرفت و اطمینان از هماهنگی با مشخصه های طراحی و ایمنی یا استاندارد های تخلیه فاضلاب

محاسبه بار و درجه بندی الزامات، سرعت جریان آب یا فاکتور های تنش مواد برای تخمین ویژگی های طراحی

توصیه فنی به پرسنل صنعتی یا مدیریتی با توجه به طراحی،‌ ساختمان، اصلاحات برنامه یا تعمیرات ساختاری

آزمودن خاک یا مواد برای ارزیابی کفایت و قدرت فوندانسیون، بتن، آسفالت یا فولاد

مدیریت و هدایت فعالیتهای ساخت، عملیات یا نگهداری در محل پروژه

 

دانش

مهندسی و تکنولوژی: دانش کاربرد عملی و مهندسی علم و فناوری. شامل استفاده از اصول، تکنیک ها، رویه ها و تجهیزات برای طراحی و تولید محصولات و خدمات متنوع.

ساختمان ها و سازه ها: علم مواد، روش ها و ابزار درگیر در ساخت و تعمیر خانه ها، ساختمان ها، یا دیگر سازه ها مثل بزرگراه ها و جاده ها

ریاضی: علم حساب، جبر، هندسه، حساب دیفرانسیل و انتگرال، آمار و کاربرد های آنها.

طراحی: دانش تکنیک ها، ابزار و اصول طراحی مورد نیاز برای تولید طرح های فنی دقیق، طرح اولیه، ترسیم فنی و مدلها.

زبان انگلیسی: دانش ساختار و محتوای زبان انگلیسی شامل معنی و املای کلمات، قواعد ترکیب و گرامر.

 

توانایی ها

استدلال قیاسی: توانایی اعمال قواعد کلی بر مسائل خاص برای تولید پاسخ های معنی دار.

استدلال استنتاجی: توانایی ترکیب اجزاء اطلاعات برای ساختن قواعد و نتیجه گیری های کلی (شامل یافتن رابطه میان اتفاقات ظاهرا غیر مرتبط).

مرتب سازی اطلاعات: توانایی مرتب سازی کارها و موارد دیگر در یک چینش یا الگوی خاص بر اساس قوانین خاص (مثلا الگوهای عددی، حروف، کلمات، تصاویر یا عملیات های ریاضی).

درک زبانی: توانایی گوش دادن و درک اطلاعات و ایده ها از جملاتی که بیان می شود

بیان زبانی: توانایی مخابره کردن و ایده ها در گفتار به گونه ای که افراد متوجه شوند.

 

 

 

دروس دوره دانشگاه

دروس پایه: فیزیک، ریاضی، معادلات دیفرانسیل، برنامه نویسی کامپیوتر، آمار و احتمالات مهندسی، محاسبات عددی، اقتصاد مهندسی

دروس تخصصی: رسم فنی و نقشه کشی ساختمان، زمین شناسی مهندسی، استاتیک، نقشه برداری و عملیات، مهندسی محیط زیست، دینامیک، مقاومت مصالح، مکانیک سیالات، تکنولوژی بتن، مکانیک خاک، تحلیل سازه ها، راهسازی، سازه های فولادی،‌ هیدرولیک، هیدرولوژی مهندسی، سازه های بتون آرمه، ماشین آلات ساختمانی، پروژه راهسازی، مهندسی ترافیک، مهندسی پی، مهندسی آب و فاضلاب و پروژه، بناهای آبی، روسازی راه، زبان تخصصی، متره و برآورد پروژه، پروژه سازه های فولادی، مهندسی ترابری

 

مشاغل مرتبط

مهندسی حمل و نقل

مهندسی محیط زیست

مهنسی ایمنی

مهندسی انرژی

مهندسی معدن و جغرافیا 

 

 

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.