تفاوت تراز و رتبه در کارنامه کنکور سراسری
22 مرداد 1396

تفاوت تراز و رتبه در کارنامه کنکور سراسری

پس از اعلام نتایج کنکور سراسری و دریافت کارنامه اولیه ، انتخاب رشته ، دغدغه ای مشترک میان تمام شرکت کنندگان کنکور سراسری خواهد بود . مهمترین نکته ای که داوطلبان باید به آن توجه داشته باشند آن است که انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد به طور مستقل از هم صورت می گیرد اما آنچه که در انتخاب رشته کنکور سراسری به عنوان معیار اولویت بندی انتخاب های داوطلبان شناخته می شود ، رتبه در سهمیه داوطلب می باشد و در انتخاب رشته دانشگاه آزاد تراز یا همان نمره آزمون داوطلبان اهمیت دارد . داشتن اطلاعات کافی و درک صحیح از مفهوم دو تعبیر کلیدی در کارنامه کنکور سراسری یعنی تراز و رتبه ، میتواند به شما دید مشاوره ای درستی در جهت انجام انتخاب هایی با احتمال قبولی بیشتر و نهایتاً انتخاب رشته ای موفق بدهد . بسیاری از شما ممکن است این جمله را شنیده باشید که اگر سوالات کنکور دشوار باشد برای سایر داوطلبان نیز دشوار خواهد بود و اگر آسان باشد برای همه داوطلبان همین گونه است و پرسش ها و جملاتی از این دست . مشاوران آکادمی اول مشاور در این مقاله قصد دارند تا شما را با مفهوم تراز و رتبه کشوری و رتبه در سهمیه و تفاوت ها و نحوه محاسبه هریک آشنا سازند تا همه ابهامات شما را پیرامون این موضوع برطرف شود.

 

رتبه و نحوه محاسبه آن

 

در کارنامه کنکور سراسری رتبه کشوری و رتبه در هر سهمیه برای همه داوطلبان محاسبه شده است که منظور از سهمیه همان سهمیه مناطق است که همه داوطلبان فارغ از سایر سهمیه ها ابتدا در این سهمیه سنجیده می شوند و اگر مشمول سهمیه خاص دیگری اعم از سهمیه ایثارگران و سهمیه جانبازان زیر 25 درصد و یا سهمیه خانواده شهدا باشند ، درانتخاب رشته اعمال خواهد شد . به فردی که بیشترین تراز را کسب کرده باشد رتبه یک کشوری داده می شود و به ترتیب بقیه از بالا به پایین رتبه های دیگر را می گیرند .در ادامه با تراز و نحوه محاسبه آن نیز آشنا خواهید شد. در انتخاب رشته کنکور سراسری رتبه درسهمیه مبنای انتخاب رشته می باشد . برای محاسبه رتبه در سهمیه داوطلبان در هر سهمیه تفکیک می شوند و با ترتیب دهی داوطلبان با توجه به تراز کسب شده شان در هر سهمیه ، به کسی که بیشترین تراز را در آن سهمیه کسب کرده باشد رتبه یک آن سهمیه داده می شود و مابقی نیز به ترتیب بیشترین تراز به کمترین تراز ، رتبه های بعدی را کسب می کنند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

 

تراز و نحوه محاسبه آن

در رقابت بزرگی مانند کنکور سراسری برای مثال ممکن است در یک سال کسب درصد 50 در یک درس بسیار خوب باشد ولی کسب همین درصد در سال دیگر در همان درس چندان خوب نباشد. در واقع تراز معیاری است جهت تعیین وضعیت هر داوطلب نسبت به سایر داوطلبان در آن آزمون به همین دلیل صرفا درصد کسب شده شما در آن آزمون نشان دهنده وضعیت شما نیست و سختی و یا آسانی سوالات و وضعیت سایر داوطلبان در خوب یا بد بودن نمره کسب شده شما در آن آزمون موثر خواهد بود . در کارنامه کنکور سراسری تراز کل یا همان نمره آزمون شما درج شده است که حاصل میانگین وزنی از تراز شما در همه دروس می باشد . برای محاسبه تراز هر داوطلب در هر درس تفاضل نمره خام ( درصد ) داوطلب در آن درس از میانگین نمره خام همه داوطلبان در آن درس تقسیم بر انحراف معیار ، را محاسبه می کنند . حال برای قرار گرفتن این عدد در محدوده قابل مقایسه و ملموسی آن را در 1000 ضرب و با 5000 جمع می کنند . عدد بدست آمده تراز داوطلب در آن درس می باشد که مطابق با فرمول های زیر توضیحات را راحت تر درک خواهید کرد. تراز کل از میانیگین وزنی تراز در تک تک دروس هر داوطلب محاسبه خواهد شد .

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.