معرفی رشته مهندسی مکانیک
22 مرداد 1396

معرفی رشته مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک (به انگلیسی: Mechanical Engineering) شاخه‌ای از مهندسی است، که با طراحی، ساخت و راه‌اندازی دستگاه‌ها و ماشین‌ها سروکار دارد. تهیه و ساخت دستگاه‌هایی که انرژی‌های مختلف نظیر انرژی خورشید، انرژی هسته‌ای و انرژی شیمیایی را به کار می‌گیرند نیز در حوزهٔ این شاخه از دانش است. این رشته یکی از قدیمی‌ترین و گسترده‌ترین رشته‌های مهندسی است.

مهندسی مکانیک نیازمند فهم مفاهیمی همانند سینماتیک، دینامیک، ترمودینامیک، دانش مواد، تحلیل سازه‌ها و الکتریسیته است.

مهندسان مکانیک، اصول اساسی نیرو، انرژی، حرکت و گرما را به کار برده و با دانش تخصصی خود، سیستم‌های مکانیکی و دستگاه‌ها و فرایندهای گرمایی را طراحی کرده و می‌سازند. مهندسان مکانیک، گسترهٔ وسیعی از دستگاه‌ها، فراورده‌ها و فرایندها را تولید می‌کنند؛ از آن جمله می‌توان به موتورها و سیستم‌های کنترل، نیروگاه‌های الکتریکی، دستگاه‌های پزشکی، چرخ‌دنده‌ها، فناوری لیزر، طراحی به کمک رایانه، مهندسی به کمک رایانه و تولید به کمک رایانه، خودکارسازی و رباتیک، دستگاه‌های تهویهٔ مطبوع و تجهیزات کارخانه‌ها اشاره کرد.

مهندسی مکانیک ابتدا در طی انقلاب صنعتی در اروپا در قرن ۱۸ میلادی به عنوان یک شاخهٔ مجزا شناخته شد؛ با این وجود این شاخهٔ دانش در طی هزاران سال توسعه پیدا کرده است. دانش مهندسی مکانیک در قرن ۱۹ میلادی درنتیجهٔ پیشرفت‌های فیزیک نشأت گرفت. این شاخه به طور پیوسته‌ای تکامل یافته تا پیشرفت‌های فناوری را به‌کار گیرد و امروزه مهندسان مکانیک به دنبال گسترش دانش در رشته‌هایی چون مواد مرکب، مکاترونیک و نانوتکنولوژی هستند. مهندسی مکانیک به میزان زیادی هم‌پوشانی‌هایی با مهندسی هوافضا، مهندسی خودرو، مهندسی مکاترونیک، مهندسی برق، مهندسی پزشکی (بیومکانیک)، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی متالورژی، مهندسی دریا، مهندسی راه آهن (ماشینهای ریلی)، مهندسی رباتیک، مهندسی صنایع، مهندسی معدن، مهندسی نفت و مهندسی هسته‌ای دارد.


جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

 

 

 

معرفی شغل مهندسی مکانیک

انجام وظایف مهندسی در زمینه‌های برنامه ریزی و طراحی ابزار، موتور ها، ماشین‌ها و دیگر تجهیزات. نگهداری، نصب، اجرا و تعمیر تجهیزاتی مثل گرمایش مرکزی، آب، گاز و بخار

 

 

وظایف

خواندن و درک نقشه های طراحی، ترسیم های فنی، شماتیک یا گزارش های کامپیوتری

تحقیق، طراحی، ارزیابی، نصب، اجرا یا نگهداری تولیدات، تجهیزات، سیستم ها یا فرایند های مکانیکی مطابق نیازها

مشورت با مهندسین یا دیگر کارکنان برای ایجاد یک روند اجرا، حل نقص های سیستم یا فراهم کردن اطاعات فنی

توسعه، همکاری یا بررسی همه جوانب تولید شامل انتخاب روش های تولید،‌ ساخت یا کارکرد طراحی های محصول

کشف خطاها یا مشکلات تجهیزات برای تشخیص عملیات خطادار و توصیه اقدامات اصلاحی

 

دانش

مهندسی و تکنولوژی: دانش کاربرد عملی و مهندسی علم و فناوری. شامل استفاده از اصول، تکنیک ها، رویه ها و تجهیزات برای طراحی و تولید محصولات و خدمات متنوع.

ریاضی: علم حساب، جبر، هندسه، حساب دیفرانسیل و انتگرال، آمار و کاربرد های آنها.

طراحی: دانش تکنیک ها، ابزار و اصول طراحی مورد نیاز برای تولید طرح های فنی دقیق، طرح اولیه، ترسیم فنی و مدلها.

مکانیک: علم ماشین ها و ابزار، شامل طراحی، استفاده، تعمیر و نگهداری آنها

فیزیک: دانش و پیش بینی قوانین فیزیکی، ارتباط آنها و کاربرد آنها برای درک سیالات، مواد، دینامیک هوا و ساختار ها و فرایند های مکانیکی، الکتریکی، اتمی و زیر اتمی.

 

توانایی ها

مرتب سازی اطلاعات: توانایی مرتب سازی کارها و موارد دیگر در یک چینش یا الگوی خاص بر اساس قوانین خاص (مثلا الگوهای عددی، حروف، کلمات، تصاویر یا عملیات های ریاضی).

درک زبانی: توانایی گوش دادن و درک اطلاعات و ایده ها از جملاتی که بیان می شود

درک نوشتاری: توانایی خواندن و درک ایده ها و اطلاعات از میان مطالب نوشتاری

استدلال قیاسی: توانایی اعمال قواعد کلی بر مسائل خاص برای تولید پاسخ های معنی دار.

استدلال استنتاجی: توانایی ترکیب اجزاء اطلاعات برای ساختن قواعد و نتیجه گیری های کلی (شامل یافتن رابطه میان اتفاقات ظاهرا غیر مرتبط).

 

دروس دوره دانشگاه

دروس اصلی: ریاضی مهندسی، مبانی مهندسی برق، نقشه کشی صنعتی، استاتیک، دینامیک، مقاومت مصالح، علم مواد، ترمودینامیک، مکانیک سیالات، طراحی اجزاء، انتقال حرارت، دینامیک ماشین، ارتعاشات مکانیکی، کنترل اتوماتیک

دروس تخصصی: روشهای تولید، زبان تخصصی، طراحی مکانیزمها، یاتاقان و روغن کاری، روشهای طراحی مهندسی، طراحی ماشین های ابزار و تولید، شناخت فلزات صنعتی، طراحی شاسی خودرو، طراحی به کمک کامپیوتر، مکانیک مواد کامپوزیت، مدیریت و کنترل پروژه، سیستمهای اندازه گیری، توربو ماشین، موتور های احتراق داخلی، نیروگاهها، حرارت مرکزی و تهویه مطبوع، سوخت و احتراق، طراحی مبدلهای حرارتی، سیستمهای انتقال آب، طراحی سیستم های تبرید و سردخانه، کنترل آلودگی محیط زیست، دینامیک گازها، طراحی سیستمهای نیوماتیک و هیدرولیک، کارگاه ریخته گری، تحلیل سازه های هوایی و ...

 

گرایش‌های مهندسی مکانیک در دانشگاه‌های ایران

گرایش‌های عمومی

مکانیک - طراحی جامدات (فعالیت در طراحی ماشین آلات صنعتی، خطوط تولید کارخانجات، طراحی سیستم‌های انتقال نیرو و…)

مکانیک - حرارت و سیالات (فعالیت در زمینهٔ طراحی موتورهای احتراق داخلی، موتورهای جت، بررسی‌های آیرودینامیکی، هوافضا، طراحی سیستمهای هیدرولیکی و نیوماتیکی، نیروگاه‌های حرارتی، گازی و آبی، پالایشگاه‌های نفت و گاز، پتروشیمی و تأسیسات مکانیکی ساختمان و…)

مکانیک - ساخت و تولید (فعالیت در کارگاه‌های قالب سازی، ابزارسازی، ماشین ابزار و ساخت و تولید ماشین آلات صنعتی و…)

گرایش‌های خاص

مکانیک - خودرو

مکانیک - هوافضا

مکانیک - دریا

مکانیک - ماشینهای ریلی

مکانیک - تأسیسات حرارتی و برودتی

مکانیک - نیروگاه

مکانیک - بیومکانیک

مکانیک - مکاترونیک

مکانیک - سیستمهای انرژی

مکانیک- بایوسیستم (کشاورزی)

 

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.