معرفی رشته مهندس کامپیوتر (سخت افزار)
22 مرداد 1396

معرفی رشته مهندس کامپیوتر (سخت افزار)

بخش مهندسی کامپیوتر( سخت‌افزار) درزمینه تولید روشها و ابزارهای طراحی مدارهای دیجیتال، فعالیت می­کند. فعالیت هایدیگر این گرایش نیز که در زمینه های تحقیقات بر روی پروتکل های چند رسانه ای و باسهای استاندارد بوده از جایگاه بالایی برخوردار می باشد. همچنین تحقیقات به روزی درزمینه متدهای طراحیFPGA ها در این بخش در جریان است. مهندسان کامپیوتر سخت‌افزار در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد ودکترا در زمینه‌های زیر فعالیت می کنند:

ابزار CAD برای طراحی و ساخت مدارهای دیجیتال

زبانهای توصیف سخت افزار در سطوح مختلف و تدوین روشهای طراحی، شبیه‌سازی و سنتز

برنامه‌های تست و تولید تست و آزمون‌پذیری مدارهای دیجیتال

استفاده زبانهای سخت افزاری برای بررسی مدارها از نظر استفاده توان، قابلیت اطمینان و سرعت

فشرده‌سازی تصویر، پردازش سیگنال‌های ویدیویی

طراحی و ساخت پروتکل‌های چندرسانه‌ای و استانداردهای مربوطه به آن

پژوهش‌هایی در جهت ساخت پروسسورهای شبکه و پروتکل‌های آن

روشهای ساخت مدارهای توان پایین

از آنجایی که دانشجویان در این گرایش آماده طراحی مدارهایالکترونیکی می شوند، دروس تخصصی آنها تا حدود زیادی مشابه دروس رشته مهندسی برقگرایش الکترونیک است. از دروس تخصصی آن می توان الکترونیک2، الکترونیک دیجیتال، طراحیمدارهای مجتمع در ابعاد خیلی بزرگ، موضوعات پیشرفته در سخت افزار، طراحی مدارهایواسط و ... را نام برد.

دو گرایش نرم­افزار و سخت­ افزار در مقطع کارشناسی بیش از آن که درس های اختصاصی داشته باشند درس های مشترک زیادی دارند، بخشی از آنها عبارتند از:مبانی کامپیوتر و برنامه سازی، برنامه نویسی پیشرفته، ساختمان گسسته، ساختمانداده، مدار منطقی، مدار الکتریکی1، الکترونیک1، طراحی الگوریتم، میکروپروسسور،معماری کامپیوتر، سیستم عامل، آمار و احتمال مهندسی، ریاضیات مهندسی، شبکه هایکامپیوتری و ...


در کل نمی توان تفاوت زیادی در مقطع کارشناسی بین نرم ­افزار وسخت افزار قائل شد چرا که دانشجویان هر گرایش با داشتن حق انتخاب در دروساختیاری(که در حدود 15 واحد است) در صورت علاقه می توانند دروس اختصاصی گرایش دیگررا بگذرانند. تفاوت ها در مقطع کارشناسی ارشد بسیار زیاد شده تا جایی که به ندرتمی توان دروس مشترک بین این دو گرایش پیدا کرد.

دانشجویانی که وارد رشته مهندسی کامپوتر می­شوند باید پیشزمینه ریاضی قوی، الاخصوص در ریاضیات گسسته و آمار و احتمالداشته باشند.

وظایف

به روز رسانی دانش و مهارت ها برای همراهی با سرعت پیشرفت فناوری

ساخت، تست و اصلاح نمونه های اولیه محصولات با استفاده از مدل های کاربردی یا تئوریک طراحی شده با شبیه سازی کامپیوتری

نوشتن جزئیات ویژگی های کارکردی که فرایند توسعه سخت افزار را مستند می کند و سخت افزار را معرفی می کند

مشخص کردن شکل و الزامات تامین برق برای نزدیک شدن به انتظارات عملکردی و طراحی ویژگی ها

مشورت با مهندسین درباره ویژگی ها برای ارزیابی رابط کاربری بین نرم افزار و سخت افزار و الزامات کارایی و عملیاتی سیستم کلی

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

 

دانش

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر (سخت افزار)

معرفی رشته کامپیوتر سخت افزار

رشته کامپیوتر سخت افزار

مهندسی رشته کامیپوتر سخت افزار

رشته مهندسی کامپیوتر سخت افزار

آشنایی با رشته مهندسی کامپیوتر سخت افزار

 

کامپیوتر و الکترونیک: دانش برد های مدار، پردازنده ها، تراشه ها، تجهیزات الکترونیکی و سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر شامل استفاده و برنامه نویسی.

مهندسی و تکنولوژی: دانش کاربرد عملی و مهندسی علم و فناوری. شامل استفاده از اصول، تکنیک ها، رویه ها و تجهیزات برای طراحی و تولید محصولات و خدمات متنوع.

طراحی: دانش تکنیک ها، ابزار و اصول طراحی مورد نیاز برای تولید طرح های فنی دقیق، طرح اولیه، ترسیم فنی و مدلها.

ریاضی: علم حساب، جبر، هندسه، حساب دیفرانسیل و انتگرال، آمار و کاربرد های آنها.

فیزیک: دانش و پیش بینی قوانین فیزیکی، ارتباط آنها و کاربرد آنها برای درک سیالات، مواد، دینامیک هوا و ساختار ها و فرایند های مکانیکی، الکتریکی، اتمی و زیر اتمی.

 

توانایی ها

 

استدلال قیاسی: توانایی اعمال قواعد کلی بر مسائل خاص برای تولید پاسخ های معنی دار.

استدلال استنتاجی: توانایی ترکیب اجزاء اطلاعات برای ساختن قواعد و نتیجه گیری های کلی (شامل یافتن رابطه میان اتفاقات ظاهرا غیر مرتبط).

درک زبانی: توانایی گوش دادن و درک اطلاعات و ایده ها از جملاتی که بیان می شود

حساسیت به مسئله: توانایی گفتن اینکه چه زمانی چیزی اشتباه است یه احتمال اشتباه می رود. شامل حل مسئله نمی شود، فقط شناسایی وجود مشکل است.

درک نوشتاری: توانایی خواندن و درک ایده ها و اطلاعات از میان مطالب نوشتاری.

 

 

 

این شغل مناسب چه شخصیت هایی است؟

 

جستجوگر: مشاغل جستجوگر اغلب درگیر ایده ها هستند و تفکر زیادی را می طلبند. این مشاغل می توانند شامل جستجو ذهنی برای کشف حقایق و حل مسائل باشند.

واقعگرا: مشاغل واقعگرا غالبا شامل فعالیت های کاربردی و عملی می باشند. آنها اغلب در ارتباط با دنیای واقعی ، مواد یا ماشین ها هستند. اغلب کار در بیرون است و زیاد درگیر کاغذ بازی یا کار در کنار دیگران نیست.

قراردادی: این گونه شخصیت ها تمایل به دنبال کردن رویه های تنظیم شده و انجام کارهای روتین دارند. این مشاغل می تواند شامل کار با اطلاعات جزئیات بیش از ایده ها باشند. در این شغل معمولا یک خط واضح معتبر برای دنبال کردن وجود دارد.

 

 

 

دروس دوره دانشگاه

دروس اصلی: مبانی کامپیوتر و برنامه سازی، برنامه سازی پیشرفته، ریاضیات گسسته، ساختمان های داده، زبان تخصصی، مدارهای الکتریکی، مدارهای منطقی، ریاضیات مهندسی، طراحی الگوریتم ها، معماری کامپیوتر، طراحی کامپیوتری سیستم های دیجیتال، سیستم های عامل، هوش مصنوعی و سیستم های خبره، سیگنال ها و سیستم ها، ریزپردازنده و زبان اسمبلی، اصول طراحی کامپایلر، شبکه های کامپیوتری، روش پژوهش و ارائه

دروس تخصصی: الکترونیک دیجیتال، مدار الکتریکی، سیگنال ها و سیستم ها، سیستم های کنترل خطی، شبکه های کامپیوتری، پروژه

 

مشاغل مرتبط

تحلیلگر سیستم های کامپیوتری

توسعه دهنده نرم افزار

مدیریت پایگاه داده

معماری شبکه های کامپیوتری

معماری کامپیوتر

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 ( از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.