نحوه تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری
07 مرداد 1396

نحوه تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری

سازمان سنجش آموزش کشور به دلیل برخی از مشکلات دانشجویان مانند مشکلات اقامتی ومشکلات رفت و آمدی و افت تحصیلی ناشی از دور بودن از خانواده برای برخی از رشته محل ها گزیش بومی آورده است حال می خواهیم بدانیم روش بومی گزینی به چه صورت میباشد بومی گزینی امکان قبولی در رشته های بومی برای داوطلبان هر ناحیه به توجه به امکانات در نظر گرفته شده برای آن ناحیه را بیشتر خواهد کرد.همانطور که در دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری مشاهده کرده اید هر کد رشته محل در کنکور سراسری دارای ظرفیتی می باشد که توزیع ظرفیت در آزمون سراسری به جز رشته هایی که به صورت خاص از داوطلبین بعضی از استان ها و یا شهرستان ها پذیرش انجام میشود اما مابقی ظرفیت رشته محل ها تحت تاثیر سهمیه ها و بومی گزینی می باشد یعنی به این صورت میباشد که برای هرکد رشته محل ظرفیتی برای سهمیه های مختلف در نظر گرفته شده و داوطلبین واجد شرایط در آن رشته ها پذیرش میشنوند.
گزینش بومی در رشته های تحصیلی مختلف بصورت استانی ، ناحیه ای ، قطبی و یا گزینش کشوری ( بدون بومی گزینی ،رشته هایی که در اکثر دانشگاه های کشور موجود هستند و از نظر کاربردی به متخصصین بومی نیازمندند ، گزینش در آنها بصورت بومی استانی خواهد بود .

 

رشته هایی که در دانشگاه یک از استان چند استانی که در مجاورت هم قرار دارند ، گزینش در آن رشته بصورت بومی ناحیه ای خواهد بود .

اگر رشته ای در دانشگاه های یک ناحیه از چند ناحیه همجوار وجود داشته باشد ، پذیرش در آن رشته بصورت بومی قطبی خواهد بود .
گزینش بصورت کشوری برای رشته هایی میباشد که آن رشته در استانهایی که به عنوان یک قطب تلقی میشوند نیز موجود نمیباشد و تنها در برخی از دانشگاه ها موسسات آموزش عالی ارائه میگردد .

برای آگاهی از اینکه هر رشته تحصیلی در کدام دسته بندی بومی استانی ، ناحیه ای ، قطبی و یا کشوری قرار گرفته است ، میتوانید به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶ مراجعه نمایید.

درصورتی که در انجام انتخاب رشته خود دچار مشکل هستید می توانید در رابطه با مشاوره انتخاب رشته کنکور با مشاورین متخصص آکادمی اول مشاور در ارتباط باشید.

 

تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری

سه دلیل تعیین کننده در گزینش هر داوطلب در انتخاب رشته کنکور هستند 1)نمره کسب شده توسط داوطلب در هر یک از گروه ها 2)معدل کتبی برای رشته هایی می باشد که پذیرش آنها براساس سوابق تحصیلی می باشد 3)استان بومی و سهمیه داوطلب

بومی گزینی در کاهش مشکلات اقتصادی و زندگی دانشجویان در شهری دیگر و کاهش مهاجرت های شهری  تاثیر بسزایی دارد. اگر داوطلبان با آگاهی کامل از میزان و نحوه تاثیر سهمیه ها و بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری شرکت نمایند شانس قبولی آنها بیشتر خواهد شد .داوطلبین عزیز همچنین می توانید برای آگاهی بیشتر درباره انتخاب رشته کنکور سراسری 96 با مشاوران متخصص و مجرب ما مشورت نمایید مشاوران ما شما را راهنمایی خواهند کرد و به سوالات شما پاسخ خواهند داد شماره تماس مشاوران اول مشاور 9099071970  می باشد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.