تاثیر معدل در انتخاب رشته کنکور سراسری
31 تیر 1396

تاثیر معدل در انتخاب رشته کنکور سراسری

چند سالی است که سازمان سنجش کشور ، بحث تاثیر معدل در انتخاب رشته کنکور سراسری را مطرح کرده است. تا قبل از سال 94  تاثیر معدل در کنکور به صورت تاثیر مثبت بود یعنی اگر دانش آموزی معدل پایینی داشته باشد ، می تواند با خیال راحت در کنکور شرکت کند و معدل پایین وی هیچ تاثیر منفی ای روی رتبه کنکورش نخواهد داشت و بدون توجه به تاثیر سوابق تحصیلی ( معدل ) در نتیجه ی کنکور خود انتخاب رشته ی خود را انجام دهد.اما از سال 94 به بعد سازمان سنجش تصمیم گرفت تا سوابق تحصیلی داوطلبان نیز در نتیجه ی کنکور آنها تاثیر بگذارد؛ 25 درصد تاثیر مثبت معدل دبیرستان و 5 درصد تاثیر مثبت پیش دانشگاهی در کنکور 96 در نظر گرفته می شود و نتایج کنکور بر همین اساس منتشر خواهد شد. جهت مشاهده ی کارنامه، بررسی و تحلیل کارنامه و انتخاب رشته با شماره 9099071970 ( بدون گرفتن کد ) تماس حاصل نمایید.

بسیاری از داوطلبان در دوره ی کنکور و انتخاب رشته تاثیر مثبت معدل و تاثیر قطعی معدل به گوششان خواهد خورد اما با مفاهیم آنها آشنایی ندارند و اطلاعی از معانی آنها ندارند، در این قسمت به توضیح مختصری از مفاهیم آن می پردازیم.

 

تاثیر مثبت معدل در کنکور سراسری 96

در کنکور 96 تاثیر معدل کتبی ،25 درصد به صورت تاثیر مثبت و تاثیر معدل دروس نهایی مقطع پیش دانشگاهی در کنکور سراسری 96 نیز 5 درصد و به صورت تاثیر مثبت است ، این بدین معناست که معدل های دیپلم و پیش دانشگاهی در قبولی متقاضیان نقش مثبت دارد و این نقش به تنها به سود دانش آموز است و نه به ضرر او.

 

تاثیر قطعی معدل در کنکور سراسری 96

تاثیر قطعی معدل نیز به این معناست که در هر دو حال ، یعنی در صورت بهتر شدن تراز یا بدتر شدن تراز با تاثیر معدل دیپلم و پیش دانشگاهی ، این معدل را در آمار قبولی ها در نظر می گیرند که در این صورت به ضرر دانش آموزان خواهد بود . خوشبختانه به احتمال خیلی زیاد شاهد تاثیر مثبت معدل در کنکور 96 خواهیم بود .

نکته مهم : لازم به ذکر است که تاثیر معدل در کارنامه اولیه کنکور سراسری و رتبه داوطلب مشخص می شود و در انتخاب رشته کنکور سراسری 96 هیچ تاثیری نخواهد داشت.

 

تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور سراسری 96

بسیاری داوطلبان سوالاتی در مورد سهمیه ها و تاثیر آنها در کنکور سراسری دارند. در این بخش توضیح کوتاهی در رابطه با سهمیه ها در اختیار شما قرار می دهیم. در صورت نیاز به مشاوره تخصصی تر در این زمینه با شماره 9099071970 تماس حاصل نمایید.

سهمیه های کنکور سراسری 96 شامل سهمیه مناطق ، سهمیه رزمندگان ، سهمیه جانبازان و ایثارگران ، سهمیه آموزگاران ، سهمیه بهیاران و ... است. هر یک از داوطلبان کنکور سراسری باید حتما در یکی از سهمیه ها قرار بگیرند.

بزرگ ترین گروه سهمیه کنکور سراسری 96 طبق روال هر سال سهمیه مناطق است که شامل داوطلبان منطقه 1 ، منطقه 2 و منطقه 3 می شوند.

سهمیه جانبازان و ایثارگران معمولا هر ساله در حدود 2 تا 3 درصد داوطلبان را شامل می شود و سایر سهمیه ها بسیار اندک هستند.

تاثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری 96 مخصوصا از آنجایی که تنها ملاک مقایسه صحیح آمار قبولی های سال قبل با شرایط فعلی دانشجو رتبه در سهمیه است بسیار حیاتی است. نکته مهم این است که در انتخاب رشته کنکور سراسری ، برای تمامی رشته های ریاضی ، تجربی ، انسانی ، هنر و زبان ، رتبه در سهمیه بسیار مهم تر از رتبه کشوری است ، موضوعی که بسیاری از داوطلبان نمی دانند و انتخاب رشته خود را با تصور اولویت رتبه کشوری انجام می دهند . برای آشنایی کامل تر با تاثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری 96  با مشاورین اول مشاور ارتباط برقرار کنید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 9099071970 تماس حاصل نمایید تا مشاورین متخصص اول مشاور شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.