آزمون تیزهوشان نهم به دهم
11 اردیبهشت 1396

آزمون تیزهوشان نهم به دهم

آنچه درباره آزمون تیزهوشان نهم به دهم باید بدانید:

 

آزمون تیزهوشان نهم به دهم یا همان آزمون تیزهوشان دبیرستان هر ساله و توسط وزارت آموزش و پرورش جهت شناخت استعداد های درخشان و ورود آن ها به مدارس تیزهوشان ( سمپاد ) برگزار می گردد. هر ساله دانش آموزان زیادی ( در حدود بیش از 500 هزار نفر ) در این آزمون شرکت می کنند و سودای ورود به مدارس استعداد درخشان را دارند. در این مقاله بطور کامل زمان ثبت نام ، نحوه و شرایط ثبت نام و مواد و منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم را بررسی کردیم تا والدین و دانش اموزان بتوانند با دانسته های بیشتری در این آزمون ثبت نام کنند.

 

زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم

 

زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم معمولا اسفندماه است. در مرحله اول ثبت نام داوطلبان باید اطلاعات خود را بطور کامل و بصورت اینترنتی در سایت sanaad.medu.ir وارد کنند. در مرحله دوم که از اواسط فروردین تا اواسط اردیبهشت است داوطلبان باید هزینه ثبت نام را باز هم بصورت اینترنتی واریز کنند. در چندسال قبل انجام عملیات ثبت نام از دوش مدارس سلب شده و کاملا به عهده دانش آموزان و والدین و بصورت شخصی است. اطلاعیه و دفترچه ثبت نام آزمون تیزهوشان معمولا اواخر بهمن و اوایل اسفند منتشر می شود و در آن بصورت جزئی فرم ثبت نام و اطلاعات ثبت نام ذکر می شود.

 

سوالات و منابع سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم

 

سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم به دو دسته سوالات استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی تقسیم می شود. سوالات استعداد تحلیلی که سابقه زیادی در آزمون تیزهوشان نهم به دهم ندارند به منظور ارزیابی قدرت تحلیل دانش آموزان و از منبعی خارج از کتاب های درسی طرح می شوند و شامل 15 سوال است. سوالات استعداد تحصیلی که شامل درس های قرآن و معارف اجتماعی ، زبان و ادبیات فارسی ، مطالعات اجتماعی ، علوم تجربی و ریاضی و مجموعا شامل 75 سوال می باشد و 80 درصد نمره آزمون را به خود اختصاص می دهد. منبع سوالات استعداد تحصیلی آزمون تیزهوشان نهم به دهم کتاب های درسی پایه هشتم و نهم می باشد.