ضرورت و اهمیت نگارش مقاله-اول مشاور
26 اسفند 1395

ضرورت و اهمیت نگارش مقاله-اول مشاور

ضرورت نگارش پایان نامه:


نگارش و ارائه پایان‌نامه در کلیه رشته‌های دانشگاهی در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری ضروری است. البته در دوره کارشناسی برخی رشته‌های فنی و هنری نیز دانشجو ملزم به تهیه پایان‌نامه تحصیلی است. در حوزه علوم پزشکی، برحسب مقطع تحصیلی، پایان‌نامه‌ها به سه گروه علوم پایه، عمومی (بالینی)، و تخصصی تقسیم می‌شوند. پایان‌نامه‌های پژوهشی متعلق به دوره‌های تحصیلات تکمیلی یکی از انواع منابع اطلاعاتی ردیف اول محسوب می‌شوند.


اهمیت نگارش پایان نامه:


پایان‌نامه‌ها را معمولاً از دو دیدگاه ارزیابی می‌کنند:
1)
به‌ عنوان گامی مقدماتی و نخستین تحقیق جدّی و منضبط دانشجو در زمان‌بندی مشخص؛
2) به مثابه کاری نهایی که برآیند کل یافته‌های دانشجو در طول دوره تحصیلی است.


عمده دلایل تهیه پایان‌نامه تحصیلی عبارتند از:


1-یادگیری روش‌شناسی تحقیق؛
2-توسعه نگرش علمی؛
3-کسب موفقیت برای مطالعه‌ای جدی و عمیق و کسب تجربه علمی در حوزه موضوعی خاص؛
4-کسب مهارت برای مطالعه نقّادانه و موشکافانه؛
5-بهره‌مندی از اطلاعات جدیدتر؛
6-شرط لازم برای دریافت مدرک تحصیلی؛
7- انتشار نتایج پایان‌نامه به‌شکل مقاله پژوهشی در مجلات علمی و تخصصی.
قابلیت‌های این‌گونه منابع از نظر اطلاعاتی و پژوهشی، سبب شده است که پایان‌نامه‌ها را از دو دیدگاه در رشته‌های مختلف دانشگاهی و پژوهشی مورد توجه قرار دهند: یکی به‌عنوان مدرک مفید پژوهشی (به اعتبار متن تحقیق)؛ و دیگری به مثابه نوعی کتابشناسی تخصصی (به اعتبار فهرست منابع و مآخذ پایانی).
استفاده از پایان‌نامه تابع شرایط ویژه‌ای است زیرا، از لحاظ حقوقی، تکثیر و نقل از پایان‌نامه‌های تحصیلی بدون اجازه از صاحبان اثر (دانشجو و استاد راهنما) مجاز نیست. طبق قانون واسپاری، نسخه‌های محدودی به دانشکده محل تحصیل و کتابخانه مربوط ارائه می‌شود و در کتابخانه‌ها نیز سعی شده است از پایان‌نامه‌ها فقط در حد مطالعه در محل و احیاناً معدودی نقل قول با ذکر منبع و یا استفاده از منابع و مراجع معرفی شده و نهایتاً روبرداشت چکیده پایان‌نامه‌ها استفاده شود.

برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با مشاورین متخصص ما در سامانه اول مشاور از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071970 تماس حاصل فرمایید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا 12 شب، حتی ایام تعطیل

مشاوره تخصص ماست.