مقایسه تفاوتها و شباهتهای دوره های تمام وقت و پاره وقت دانشگاه آزاد-اول مشاور
25 اسفند 1395

مقایسه تفاوتها و شباهتهای دوره های تمام وقت و پاره وقت دانشگاه آزاد-اول مشاور

تصورات اشتباه در مورد دوره های پاره وقت دانشگاه آزاد:
1- شهریه دوره های پاره وقت بیشتر از دوره های تمام وقت است.
2- زمان اتمام دوره رشته های پاره وقت طولانی تر از دوره های تمام وقت است.
3- زمان برگزاری کلاس های رشته های پاره وقت عصرها و شب هاست.
4- کلاس های رشته های پاره وقت در محلی غیر از محل کلاس های دوره های تمام وقت برگزار می شوند.
تعریف دوره های پاره وقت در اساسنامه دانشگاه آزاد:
در اساسنامه آمده است که به دلیل نیاز به ادامه تحصیل شاغلین، دوره های پاره وقت با این توصبف ایجاد شد که زمان برگزاری کلاس های این دوره ها به نوعی باشد که با وقت کاری اداری تداخل ایجاد نکند. همچنین به دانشجویان دوره پاره وقت این اجازه داده شد که بتوانند در زمان طولانی تری تحصیلشان را به پایان برسانند. این بدین معنی است که می توانند در هرترم تحصیلی واحدهای درسی کمتری بردارند و در نهایت در ترم های مجاز بیشتری در دانشگاه حضور داشته باشند و زمان تحصیلشان را طولانی تر کنند.
همچنین چون دانشجویان دوره های پاره وقت حق دارند زمان طولانی تری را به عنوان ترم های مجاز به تحصیل بپردازند پس معافیت تحصیلی ای که به دانشجویان پسر دوره های پاره وقت می دهند طولانی تر از دانشجویان دوره های تمام وقت است. دانشجویان دوره های پاره وقت می توانند تا 8 سال به شرطی که هنوز دانشجو باشند و فارغ التحصیل نشده باشند یا از دانشگاه اخراج نشده باشند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.
1- شهریه دوره های تمام وقت و پاره وقت هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.
2- همانطور که در اساسنامه ذکر شده است دانشجویان دوره های پاره وقت می توانند زمان طولانی تری به تحصیل بپردازند. این تعریف بدین معنی است که دانشجویان دوره های پاره وقت می توانند در هرترم واحد درسی کمتری بردارند ولی اصلا به این معنی نیست که دانشجویان دوره های پاره وقت نمی توانند مانند بقیه در هر ترم واحد درسی بردارند. یعنی طبق اساسنامه دانشجویان دوره های پاره وقت مانند دانشجویان دوره های تمام وقت می توانند حداکثر در هر ترم اگر معدلشان بالای 17 باشد 24 واحد، اگر بین 12 تا 16.99 باشد 20 واحد و اگر معدلشان زیر 12 باشد 14 واحد اخذ کنند.
3- با اینکه در اساسنامه ذکر شده است زمان برگزای کلاس های دانشجویان دوره های پاره وقت به گونه ای است که با زمان کار ادرای تداخل نداشته باشد، ولی این موضوع رعایت عملا نمی شود و زمان برگزاری کلاس های دانشجویان دوره های پاره وقت مانند دانشجویان تمام وقت است.
4- محل برگزاری کلاس های دانشجویان دوره های پاره وقت و تمام وقت تفاوتی ندارد.
دانشجویان دوره های پاره وقت کنار دانشجویان دوره های تمام وقت می نشینند و یک زمان سر کلاس می روند و اگر خودشان نخواهند واحد کمتری در هر ترم بردارند زمام اتمام تحصیلشان نیز با هم برابر است.


برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با مشاورین متخصص ما در سامانه اول مشاور از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071970 تماس حاصل فرمایید.
پاسخگویی از ۸ صبح تا 12 شب، حتی ایام تعطیل
مشاوره تخصص ماست.