شرایط امریه و نحوه دریافت آن در سازمان ها
17 اسفند 1395

شرایط امریه و نحوه دریافت آن در سازمان ها

شرایط و ضوابط امریه در دستگاه های دولتی و نحوه دریافت امریه در سازمان ها


یک کارشناس مسائل خدمت سربازی در مورد امریه سربازی گفت : امریه سربازی گامی جهت اشتغال سربازان در دستگاه های دولتی است.
این کارشناس در ادامه افزود: درست است که کسانی که امریه دریافت می نمایند می بایست ۲۴ ماه خدمت نمایند اما در کل در صورت انتخاب درست دستگاه مربوطه با رشته تحصیلی و شرایط جذب آن سازمان می تواند شانس خوبی جهت جذب داشته باشد، چرا که مشمول در صورت فعالیت درست و کارآمد خود می توانند امتیازات لازم را کسب نمایند کما اینکه با تجربه ای که در محل کار امریه خود بدست می آورد می تواند کارآفرینی نمایند.
امریه به حالتی اطلاق می شود که مشمول خدمت سربازی به مدت ۲۴ ماه در یکی از دستگاه های اجرایی که با نیروهای مسلح قرارداد دارند خدمت سربازی خود را می گذراند، اما این ۲۴ ماه ، ۲۴ ماه تجربه کاری مفید خواهد بود.
شریط و ضوابط امریه از سوی سازمان وظیفه عمومی طبق قانون اعلام شده است بر اساس همین شرایط اعلامی سازمان وظیفه عمومی می توانند مشمولین اقدام نمایند.
وی در مورد بند قانون اساسی امریه اظهار داشت: نیرو های مسلح موظفند در اجرای اصل ۱۴۷ قانون اساسی جمهور اسلامی ایران تعدادی از کارکنان وظیفه خود را بنا به درخواست دولت برای امور امدادی، تولیدی، جهاد کشاورزی، آموزشی، تحقیقاتی و پژوهشی، بهداشتی و درمانی مشروط بر این که آمادگی رزمی نیروهای مسلح آسیبی وارد نیاید در اختیار دولت قرار دهند.
مشمولان پس از انجام مراحل ثبت وضعیت در دفاتر پلیس +۱۰ و دریافت برگه آماده به خدمت، ۲ ماه قبل از تاریخ اعزام به دستگاه های غیر نظامی امریه دهنده که مجوز و سهمیه امریه خود را از ستاد کل نیروهای مسلح دریافت نموده اند مراجعه می نمایند و در صورت داشتن شرایط کامل آن سازمان، در لیست امریه سازمان قرار گرفته و فرآیند های قانونی توسط منابع انسانی سازمان امریه دهنده انجام پذیرفه و دستگاه های دولتی لیست نهایی خود را به ستاد کل نیروهای مسلح ارسال وآن ستاد در صورت تایید صلاحیت و تخصص مشمولان، فهرست نهایی خود را یک ماه قبل از تاریخ اعزام به سازمان وظیفه عمومی ارسال می نمایند تا اطلاعات آنان در سامانه ثبت گردد.
در امریه کسری خدمت تعلق نمی گیرد و مشمول به صورت کامل می بایست خدمت نماید.در پایان بخشی از سازمان هایی که در سال ۹۵ و یا قبل تر امریه می گرفتند را اعلام می نماییم:
۱ – سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
۲ – سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران
۳ – سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران
۴ – سازمان حفاظت محیط زیست
۵ – بهزیستی
۶ – سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور
۷ – سازمان بازرسی کل کشور
۸ – سازمان هواپیمایی کشوری
۹ – سازمان مدیرت و برنامه ریزی کشور
۱۰ – سازمان انرژی اتمی
۱۱ – سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
۱۲ – وزارت جهاد کشاورزی
۱۳ – وزارت نیرو
۱۴ – وزارت صنایع و معادن
۱۵ – وزارت نفت
۱۶ – وزارت مسکن و شهرسازی
۱۷ – وزارت کار و امور اجتماعی
۱۸ – وزارت اموزش و پرورش
۱۹ – موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی
۲۰ – دانشگاه صنعتی شریف/ دانشگاه تهران /جهاد
۲۱ – بنیاد شهید انقلاب اسلامی
۲۲ – بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
۲۳ – شهرداری( بخش فرهنگی هنری)+ فرمانداری
۲۴ – سازمان زندانها و اقدامات تامینی
۲۵ – گمرک ها
۲۶ – سازمان نوسازی مدارس
۲۷ – نهاد ریاست جمهوری
۲۸ – سازمان جنگلها و مراتع
۲۹ – معاونت راهبردی ریاست جمهوری