روش و استراتژی شرکت در آزمون و مسائل حاشیه ای آن-اول مشاور
17 اسفند 1395

روش و استراتژی شرکت در آزمون و مسائل حاشیه ای آن-اول مشاور

روش شرکت در آزمون و مسابقه
یک مسابقه المپیاد معمولا شامل سه سوال الگوریتمی است که باید در مدت زمان ۵ ساعت حل شود. یکی از عوامل اصلی موفقیت در هر آزمون داشتن برنامه و استراتژی مشخص و احترام گذاشتن به آن در زمان آزمون است. برخی از سوال‌هایی که قبل از آزمون باید به آن‌ها فکر کرده باشید و جوابی برای آن داشته باشید از این قرار است:
• چگونه شروع کنم؟
• آبا بهتر نیست که در اول مسابقه به حل تئوری مسائل بپردازم و بعد به کد زدن؟
• برای حل هر مسئله از ابتدای خواندن سؤال تا انتهای کار، چه فرایندی را طی کنم؟
• اگر به باگ برخورد کردم برای رفع باگ چه میزان وقت بگذارم؟
• در ساعت پایانی مسابقه اگر بیش از یک مسئله حل نشده داشته باشم چه کار بکنم؟
• چه زمانی به جای حل مسئله اصلی به سراغ زیر مسائل ساده‌تر آن بروم؟
• در زمان آزمون اگر موضوعی غیر مرتبط، مثل سرفه کردن دیگران، اذیتم کرد چه کار باید بکنم؟
• اگر در روز آزمون بیمار بودم چه کار بکنم؟
• و سوال کلی‌تر؛ کارهایی که در هر ساعت آزمون باید انجام بدهم چیست؟
شما باید سعی کنید در آزمون‌های تمرینی جواب سوال‌های بالا و سوال‌های مشابه را پیدا کنید. یعنی باید در هر آزمون تمرینی یک استراتژی خاص را تجربه کرده و در نهایت ۲ یا ۳ استراتژی را که متناسب با روحیه و شخصیت شما هست و در آزمون‌های تمرینی جواب خوبی داده را انتخاب کرده و به آن استراتژی و برنامه‌ها در زمان آزمون‌های اصلی پایبند باشید. بی‌برنامه‌ بودن در حین آزمون قریب به یقین می‌تواند منجر به شکست‌های بزرگی شود. در ادامه، توصیه‌هایی برای کمک در طراحی استراتژی آزمون ارائه شده است.
مسائل حاشیه‌ای مسابقه
خواب کافی: اگر قبل مسابقه، به‌اندازه‌ی کافی نخوابیده باشید، ناخواسته، سرعت و دقت ذهن‌تان پایین می‌آید. در صورت غیرمتعارف بودن زمان مسابقه یا تغییر time-zone، اهمیت این موضوع بیشتر می‌شود. برای آزمون‌های مهم، سعی کنید زودتر از ساعات عادی برای خواب اقدام کنید تا در صورت دیرتر به‌خواب رفتن، دچار مشکلی نشوید. از طرف دیگر لااقل دو ساعت قبل آزمون از خواب بیدار شوید تا از هوشیاری کامل در طول آزمون برخوردار باشید.
عادات غذایی: به عادت‌های غذایی خود قبل و حین مسابقه توجه داشته باشید. اگر وجود خوراکی خاصی را حین مسابقه لازم می‌دانید، از فراهم بودن آن مطمئن باشید، ولی باید شرایط فراهم نشدن آن به‌هر دلیلی را هم درنظر بگیرید. سعی کنید این‌گونه وابستگی‌ها را در خود کم کنید. بهتر است در طول آزمون‌های بلند، در فاصله‌های زمانی نیم تا یک ساعت، چیز شیرینی مانند شکلات مصرف کنید. چون اگر به مرحله‌ی خستگی یا سردرد ناشی از کاهش قند خون رسیدید، از زمان صرف شیرینی مدتی طول می‌کشد تا رفع کسالت شود.
قدرت تایپ سریع: برنامه‌نویسان خوب برای تایپ به صفحه‌کلید نگاه نمی‌کنند و از همه‌ی انگشتان برای تایپ استفاده می‌کنند. سایت‌ها و نرم‌افزارهای زیادی برای آموزش تایپ انگلیسی ده‌انگشتی وجود دارد. سرعت بالای تایب بدون نیاز به توجه به صفحه‌کلید، باعث می‌شود بتوانید روی محتوای برنامه‌ای که می‌نویسید تمرکز بیشتری داشته باشید.
صفحه‌کلید: تایپ سریع و بدون نیاز به نگاه به صفحه‌کلید، مستلزم استفاده از صفحه‌کلید استاندارد است. با انتخاب یک صفحه‌کلید استاندارد مناسب‌ خود، در همه‌ی آزمون‌ها (آزمایشی و اصلی) از همان صفحه‌کلید استفاده کنید. خوش‌بختانه در همه‌ی مسابقات مطرح برنامه‌نویسی، امکان استفاده از صفحه‌کلید شخصی به مسابقه‌دهندگان داده می‌شود. در تصویر زیر، چینش استاندارد صفحه کلید را مشاهده می‌کنید.
ماوس: با توجه به‌ این که در مسابقات رسمی ماوس در اختیارتان هست ولی touch-pad نیست، سعی کنید حین برنامه‌نویسی از touch-pad استفاده نکنید تا به آن عادت نکنید. این مشکل بیشتر در افرادی ظاهر می‌شود که با لپ‌تاپ کار می‌کنند. اگر عادت به استفاده از touch-pad دارید، در زمان برنامه‌نویسی و مسابقه‌دادن آن را غیرفعال نمایید.