شرایط و زمان ثبت نام المپیاد دانش آموزی 96 -95 -اول مشاور
16 اسفند 1395

شرایط و زمان ثبت نام المپیاد دانش آموزی 96 -95 -اول مشاور

المپیاد آزمونی کشوری در سطح دانش آموزان دبیرستانی است که هر ساله در ایران و دیگر کشور ها برگزار می شود. در این آزمون تیمی چند نفره برای شرکت در المپیادهای بین المللی انتخاب می شوند. المپیاد در کشور تنها در هفت رشته ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست، کامپیوتر، ادبی و نجوم برگزار می‌شود.
المپیاد دانش آموزی توسط مرکز ملی پرورش استعداد های درخشان و دانش پژوهان جوان برگزار می شود و زیر نظر وزارت اموزش و پرورش اداره می شود.

 

شرایط شرکت در آزمون المپیاد دانش آموزی

شرایط شرکت در المپیاد، که هر ساله از سوی وب سایت رسمی باشگاه دانش پژوهان جوان به نشانی www.ysc.ac.ir ارائه می‌شود، بیشتر شامل شرط معدل است. همچنین فقط دانش آموزان سال دوم و سوم دبیرستان حق شرکت در آزمون المپیاد را دارند. (دانش آموزان سال اول دبیرستان می توانند به صورت آزمایشی در برخی رشته ها شرکت نمایند.) البته المپیاد های فیزیک و ادبی هم فقط دانش آموزان سال سوم می توانند شرکت کنند.
نحوه ثبت نام در المپیاد دانش آموزی
ثبت نام در آزمون مرحله اول المپیادهای علمی همانند سال گذشته به صورت اینترنتی و از طریق سامانه نام نویسی الکترونیک به نشانی http://azmoon.srttu.edu به دو طریق انفرادی و گروهی (توسط مدیر واحد آموزشی) امکان پذیر خواهد بود.
فارغ از ثبت نام به صورت انفرادی یا گروهی، تایید صحت اطلاعات و عکس دانش آموز توسط مدیر واحد آموزش الزامی است و مسئولیت بروز هر گونه اختلاف متوجه ایشان خواهد بود.
توزیع کارت آزمون المپیاد دانش آموزی
زمان و نحوه توزیع کارت ورود به جلسه آزمون یک هفته قبل از برگزاری اولین آزمون از طریق سامانه ثبت نام http://azmoon.srttu.edu اعلام خواهد شد.
شیوه مدال دهی
طی مرحله سوم، در کنار کلاس‌ها آزمون‌هایی نیز برگزار می‌شود. حدود یک سوم دانش آموزان که نمره بالاتری گرفته باشند مدال طلا، کمی بیشتر از افرادی که مدال طلا گرفته‌اند، نقره و بقیه برنز می‌گیرند. در صورتی که نمره فردی خیلی پایین باشد، از مدال محروم می‌شود و تنها لوح افتخار می‌گیرد.
تیم جهانی
برای انتخاب دانش آموزان اعزامی به المپیاد جهانی، آزمون‌های دیگری از دارندگان مدال طلا گرفته می‌شود. رتبه‌های برتر به المپیادهای بین‌المللی راه پیدا می‌کنند.
امتیاز های المپیاد دانش آموزی
تمامی کسانی که مدال کسب می کنند نخبه محسوب می‌شوند و از مزایای بنیاد نخبگان بهره می‌برند. البته مزیای آن‌ها بسته به مدال تفاوت دارد. تمامی آن‌ها می‌توانند همچون دیگر نخبگان از طرح بنیاد نخبگان برای خدمت سربازی استفاده کنند. مدال‌های طلا از شرکت در کنکور سراسری معاف هستند. مدال‌های نقره و برنز هم در کنکور سراسری 20 درصد سهمیه دارند.