کسب تابعیت و اقامت نروژ-اول مشاور
11 اسفند 1395

کسب تابعیت و اقامت نروژ-اول مشاور

نروژ یکی از کشور های اسکاندیناوی از کشورهای اتحادیه اروپا می باشد. این کشور پذیرای تعداد زیادی از مهاجرین است. شرایط تحصیل رایگان در نروژ یکی دیگر از جذابیت های این کشور سرد اروپاست. از جمله روش های مهاجرت به این کشور، اخذ ویزای تحصیلی از طریق اعزام دانشجو، ویزای کار در نروژ و اقامت نروژ از طریق کار و اخد اقامت نروژ از سرمایه گذاری و همچنین اقامت از طریق ازدواج است. در همه ی این راه ها شخص باید پس از ورود به خاک نروژ نسبت به طی مراحل کسب تابعیت و اقامت نروژ اقدام کند.
راه ها و شرایط اخذ تابعیت و اقامت نروژ
قانون اقامت تولد فرزند در نروژ
تولد فرزند در نروژ به خودی خود باعث ایجاد تابعیت نروژ برای طفل نمی گردد.
فرزندی که در نروژ و یا در کشوری دیگر از پدر و مادر نروژی به دنیا آمده باشد نروژی محسوب می شود. از اول سپتامبر 2006 در قانون ذکر شده است که لزومی به ازدواج پدر و مادر با همدیگر نیست و طبق قانون، از ژانویه 1979 کودک فقط با داشتن یک مادر نروژی تابعیت نروژی به وی منتقل می گردد و او نروژی محسوب می شود.
اعطاء تابعیت نروژ
شخصی که متقاضی تابعیت است ممکن است بعد از 7 سال اقامت در نروژ بعد از 10 سالگی بتواند تابعیت نروژ را تحصیل نماید.
- برای اخذ اقامت دائم و تابعیت نروژ لازم است که شخص هیچگونه سابقه ی کیفری نداشته باشد (اگر شخص خارجی که متقاضی تابعیت است دارای سابقه ی کیفری باشد بایستی قبل از اقدام برای تابعیت، سابقه ی کیفری او رفع شده باشد).
- اتباع کشورهای اتحادیه اروپا می توانند تابعیت نروژ را کسب نمایند مشروط بر اینکه 2 سال در نروژ اقامت داشته باشند.
اخذ اقامت نروژ از طریق ازدواج
شخصی که با یکی از اتباع نروژ ازدواج نماید می تواند بعد از گذشت سه سال از ازدواج آن ها، تابعیت نروژ را کسب نماید مشروط بر اینکه مدت اقامت وی در نروژ کمتر از 7 سال نباشد.
- کسانی که قبلاً تابعیت و اقامت نروژ را داشته اند و بطریقی ترک تابعیت نموده اند بعد از یکسال اقامت در نروژ می توانند تابعیت نروژ را مجدداً تحصیل نمایند.
از اول سپتامبر 2008 متقاضی تابعیت نروژ بایستی مدرکی دال بر مهارت و آشنا بودن به زبان نروژی ارائه نموده و یا اینکه گواهی حضور در کلاس های آموزش زبان نروژی به مدت 300 ساعت داشته باشد.
شخصی که تابعیت نروژ را کسب نموده بعد از تحصیل تابعیت نروژی بایستی مدرکی دال بر ترک تابعیت خارجی خود ارائه و ثابت نماید دیگر تابعیت کشور قبلی خود را از دست داده است.
تابعیت نروژی پدر و مادر به فرزندان زیر 18 سال انتقال می یابد مشروط بر اینکه آن ها نیز 2 سال در آنجا اقامت داشته باشند.
(لازم به ذکر است شرط دو سال اقامت برای فرزندان زیر هیجده سال که در کشور دیگری از کشورهای اروپائی زندگی می کنند ضروری نیست).