شرایط ادامه تحصیل و کار در مقطع فوق لیسانس در نروژ-اول مشاور
11 اسفند 1395

شرایط ادامه تحصیل و کار در مقطع فوق لیسانس در نروژ-اول مشاور

نروژ یکی از کشورهای حوزه ی اسکاندیناوی ست که در شمال اروپا واقع شده است. این کشور در حدود 5 میلیون نفر جمعیت دارد و جز کشورهای با امنیت بالا و میزان جرم و جنایت پایین در دنیا می باشد. هزاران سال پیش واکینگ ها به جنوب مدیترانه، شرق دریای سیاه مهاجرت کردند. امروزه، نروژ یکی از مدرن ترین کشورهایی است که پیشرو در تکنولوژی ، نوآوری و بالا بردن دانش جامعه است. این کشور به صنعت نفت ، گاز ، شیلات و صنایع دستی متکی است. نروژ به عنوان بهترین کشور برای زندگی نامیده می شود که بیش از 10 بار در گزارشات توسعه ی انسانی سازمان ملل رتبه ی اول را در این زمینه کسب کرده است. این رنکینگ سالیانه براساس میانگین سطح تحصیل، درآمد و امید به زندگی و همچنین فاکتورهای دیگر مثل حقوق بشر و آزادی فرهنگی می باشد.
تحصیل در مقطع فوق لیسانس در نروژ
کشور نروژ با داشتن دانشگاه های معتبری نظیر دانشگاه های ان تی ان یو، اسلو، برگن، …. به عنوان یکی از قطب های بزرگ علمی در اروپا محسوب می شود. بسیاری از رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می شوند. دانشجویان کشورهای دیگر که می خواهند این مقطع را به زبان نروژی ادامه دهند، می بایست در ابتدا دوره زبان نروژی را که تا یک سال طول می کشد بگذرانند.
تعداد زیادی از دانشجویان متقاضی تحصیل در کشور نروژ با هدف کار در کشورهای اروپایی و به خصوص منطقه اسکاندیناوی (کشورهای سوئد، دانمارک، فنلاند و نروژ) و به بهانه ی تحصیل در نروژ اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کشور نروژ می نمایند تا با اتمام دوره کارشناسی خود در دانشگاه های کشور نروژ، شانس خود را از یکسو برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا و از سوی دیگر برای یافتن یک فرصت شغل ممتاز در رقابت با سایر متقاضیان افزایش می دهد.
رشته انتخابی مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های نروژ می بایست دقیقا همان رشتۀ دوره لیسانس و یا مرتبط با رشته لیسانس باشد و حداقل تعداد شصت واحد از دوره لیسانس وی با رشته انتخابی وی مرتبط باشد.
 جهت تحصیل در نروژ شرط معدل به طور قانونی وجود ندارد، اما متقاضیانی که معدل بالای شانزده دارند از شانس بسیار بالاتری جهت اخذ پذیرش و ویزای نروژ برخوردار هستند. دانشجو در حین تحصیل در مقطع فوق لیسانس در نروژ اجازۀ بیست ساعت کار در هفته را خواهد داشت.
تحصیل در دوره فوق لیسانس در نروژ رایگان می باشد و حدود دو سال به طول می انجامد. متقاضیان گرامی باید در نظر بگیرند که رایگان بودن تحصیل در نروژ بدین معنا نیست که تحصیلات شما در کشور نروژ ارزان و کاملا رایگان محسوب می شود بلکه کشور نروژ در حال حاضر یکی از گرانترین کشورهای اروپایی محسوب می گردد در نتیجه هزینه زندگی در آن نسبتا زیاد است.
مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور نروژ:
فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد برای ادامه تحصیل در کشور نروژ در مقطع کارشناسی ارشد با داشتن شرایطی که در ادامه مطالب ذکر می شود می توانند اقدام نمایند.
مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی و ریز نمرات
مدرک کارشناسی از یکی از دانشگاه های ایران و ریز نمرات
داشتن نمره زبان (بسته به دانشگاه آیلتس۶ یا 6.5، ترجیحاً آکادمیک)
مهلت ثبت نام :
مهلت ثبت نام بسته به دانشگاه، مقطع و حتی رشته از اول دسامبر تا اول مارچ متغیر است. سال تحصیلی معمولاً از نیمه دوم اگوست آغاز می شود.
دانشجو باید حداقل ۱۰٫۰۰۰ یورو در حساب بانکی خود داشته باشد. اگر متقاضی توسط شخص دیگری حمایت خواهد شد، باید علاوه بر نامه بانکی مبنی بر موجودی حامی، باید نامه ای رسمی مبنی بر تعهد حمایت و انتقال وجه به حساب متقاضی ضمیمه گردد.
زبان تدریس
زبان تدریس در مقطع کارشناسی ارشد کشور نروژ به زبان انگلیسی است و این کشور مدرک دال بر تسلط بر زبان انگلیسی را در همان بدو ورود از دانشجو تقاضا می کند و فرصت یادگیری زبان را در داخل این کشور به دانشجو نمی دهد.
حق کار در مقطع فوق لیسانس
دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور نروژ مجوز کار در محدوده ای 20 ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل در نروژ فرد را در یک سال پوشش دهد.
پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

هزینه های زندگی
نروژ یکی از کشورهایی است که بیشترین هزینه های زندگی را در اروپا دارا می باشد. هزینه های زندگی در نروژ برای دانشجویان به صورت میانگین بین 800 تا 1000 یورو در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل و در مقطع فوق لیسانس در کشور نروژ می باشد.