تحصیلات ابتدایی و دانشگاهی در کشور نروژ- اول مشاور
10 اسفند 1395

تحصیلات ابتدایی و دانشگاهی در کشور نروژ- اول مشاور

آموزش‌رسمی‌ و الزامی کشور نروژ برای کودکان از ۶ سالگی‌شروع می‌شود و مدت ۱۰ سال‌به طول‌می‌انجامد و از ۳ مرحله تشکیل می شود: ابتدایی، کلاس های اول تا چهارم (۶ تا ۱۰ سالگی)؛ راهنمایی، کلاس های پنجم تا هفتم (۱۰ تا ۱۳ سالگی)؛ پیش از دبیرستان، کلاس های هشتم تا دهم (۱۳ تا ۱۶ سالگی).
از ۱۶ سالگی‌ دانش‌آموزان‌وارد دبیرستان‌می‌شوند؛ مدت زمان تحصیلات دوره دبیرستان ۳ سال‌می باشد، و به دو صورت می باشد:
۱- عمومی؛
۲- حرفه ای.

در انتهای دوره‌ی ۳ ساله‌تحصیلات‌دبیرستان، دانش‌آموزان‌در امتحانات‌پایانی شرکت می‌نمایند که‌بدون در نظر گرفتن اینکه دوره عمومی یا حرفه ای را گذرانده باشند ، آزمونی واحد را پشت سر خواهند گذاشت.
در نروژ، دبستان‌ها و مدارس راهنمایی تحت نظارت شهرداری ها می باشد و دبیرستان‌ها نیز تحت نظارت دولت است.
تحصیلات‌دانشگاهی‌
‌تحصیلات‌دانشگاهی‌در دانشگاه‌ها و مؤ‌سسات‌ آموزش‌عالی‌صورت می گیرد. در نروژ دانشگاه ها و مراکز آموزش‌عالی‌تحت نظارت وزارت‌آموزش‌و پژوهش‌ Ministry of Education and Research فعالیت‌آموزشی‌و پژوهشی‌دارند که‌شامل‌دانشگاه های جامع‌، دانشگاه های تخصصی،‌ کالج های دانشگاهی و کالج های هنر می شود. علاقمندان به‌تحصیلات‌عالی‌ در کشور نروژ باید دیپلم دبیرستان (Vitnemal Fra Videregaende Skole) را داشته باشند. علاقمندانی که حداقل‌۲۳ سال‌سن‌و ۵ سال‌تجربه‌کاری‌ و تحصیلی داشته و ۶ درس اصلی زبان نروژی، زبان انگلیسی، تعلیمات مدنی، تاریخ مدرن، علوم طبیعی و ریاضیات را گذرانده باشند، می‌توانند بدون‌دیپلم دبیرستان، وارد مراکز آموزش‌ عالی‌ شوند.
دانشجویان‌خارجی‌جهت ورود به‌مراکز آموزش‌عالی‌باید دیپلمی هم ارزش دیپلم دبیرستان نروژ داشته باشند که معمولاً علاوه بر دیپلم دوازه ساله باید یک سال در دانشگاه تحصیل کرده باشند؛ علاوه بر این، مسلط بودن به زبان نروژی (اخذ حداقل نمره ۰/۳) و انگلیسی (نمره تافل و۵۰۰ IELTS 6) ضروری است.
تحصیل در دوره ی کارشناسی ارشد در نروژ رایگان می باشد و مدت زمان دوره کارشناسی ارشد دو سال می باشد و دوره ها به زبان انگلیسی ارائه می شود.
البته باید دقت نمود که رایگان بودن دانشگاه های این کشور، به این مفهوم نیست که تحصیل در این کشور ارزان تمام می شود، بدین جهت که کشور نروژ یکی از گران ترین کشورهای اروپایی است و به عنوان مثال، هزینه زندگی در اسلو در بسیاری از موارد به ماهانه فراتر از دو هزار یورو می رسد.
· زبان تدریس
همان طور که ذکر شد، زبان تدریس در مقطع کارشناسی کشور نروژ به زبان نروژی است ولیکن این کشور مدرک دال بر تسلط زبان نروژی را همان بدو ورود از دانشجو تقاضا می کند و فرصت یادگیری را داخل این کشور به دانشجو نمی دهد. ولیکن مدرک زبان در لحظه ی پذیرش الزامی نیست.
· حق کار در مقطع لیسانس
دانشجویان مقطع کارشناسی کشور نروژ مجوز کار در محدوده ای 10 ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی می تواند براحتی بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل در نروژ فرد را در یک سال مهیا کند.
پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است. فقط به دلیل ویژگی های شخصی متفاوت فرد( مثل عدم وفق پذیری با محیط، سطح ضعیف برقراری ارتباط و یا عوامل مشابه ) می باشد.