شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاههای  نروژ- اول مشاور
10 اسفند 1395

شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاههای نروژ- اول مشاور

با توجه به اینکه امکان تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی در اکثر رشته ها و در تمام مقاطع وجود دارد، در نتیجه این شرایط اعزام دانشجو به نروژ یک مزیت برای این کشور به حساب می آید. دومین مزیت تحصیل در نروژ این است که با وجود اینکه هزینه ی تحصیل در نروژ در هر ترم بین 300 تا 600 کرون می باشد، با این وجود هزینه ی تحصیل برای دانشجویان خارجی رایگان می باشد. یعنی همه ی افراد خارجی می توانند از تحصیل رایگان در نروژ بهره مند شوند.

تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی نروژ
از شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در نروژ در مقطع لیسانس این است که تحصیل به هر دو زبان نروژی و انگلیسی می باشد. برای تحصیل در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی الزامی است که فرد مدرک زبان انگلیسی آیلتس حداقل 5 آکادمیک یا مدرک زبان انگلیسی تافل 500 داشته باشد؛ البته مدرک زبان انگلیسی تافل 60 به صورت اینترنتی نیز مورد قبول می باشد، که هر دانشگاه با توجه به نوع رشته و مقطع تحصیلی ممکن است هر کدام را مورد قبول داشته باشد. نکته ای که در همین جا باید ذکر شود این است که ارائه مدرک زبان برای دانشگاه های معتبر نروژ الزامی است.
برای اخذ پذیرش در دانشگاه های نروژ در مقطع لیسانس، فرد باید مدرک دیپلم 12 ساله همراه با حداقل یکسال تحصیل در دانشگاه و یا مدرک دیپلم 11 ساله همراه با حداقل دو سال تحصیل در دانشگاه (فوق دیپلم در رشته ی مربوطه) داشته باشد. مدت دوره ی تحصیل در نروژ در مقطع لیسانس 3 سال می باشد. در این دوره دانشجو می تواند 20 ساعت در هفته کار دانشجویی انجام دهد. ممکن است دانشگاه از فرد دانشجو بخواهد که یک دوره زبان نروژی را به مدت یکسال بگذراند که البته هزینه ی این دوره رایگان می باشد.
تحصیل در مقطع لیسانس در نروژ به زبان نروژی صورت می پذیرد. متقاضی پس از ورود به کشور نروژ به فراگیری زبان نروژی می پردازد و پس از یک سال تحصیل در زبان نروژی می تواند شروع به تحصیل در رشته دانشگاهی خود نماید. از شرایط اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی نروژ آنست که دانشجو در ایران در دانشگاههای دولتی و یا آزاد قبولی داشته باشد و حداقل به میزان سی واحد درس پاس نموده باشند و فقط در رشتۀ خود شخص و یا رشته های مرتبط با رشتۀ تحصیلی وی میتوان پذیرش را از دانشگاه اخذ نمود، اما نکته قابل توجه این است که جهت رشته های مرتبط با علوم پزشکی نمی توان از دانشگاهها پذیرش اخذ نمود.
در صورتی که شما متقاضی گرامی علاقمند به تحصیل در کشور نروژ در مقطع کارشناسی می باشید، باید این را بدانید که اکثر رشته های مقطع کارشناسی در دانشگاه های نروژ به زبان نروژی می باشد. برای تحصیل در مقطع لیسانس برای دانشجویان ایرانی در کشور نروژ این امکان وجود دارد که بتوانند در اکثریت رشته های تحصیلی مانند هنر، روانشناسی، داروسازی، مدیریت، بازیگری، زیست شناسی، MBA ، رشته های مهندسی مانند مکانیک، برق و مهندسی پزشکی و … مشغول به تحصیل شوند. بنابراین این امکان برای دانشجویان بین المللی فراهم می شود تا بتوانند در رشته دلخواه به تحصیل بپردازند. البته در برخی از رشته ها در مقطع لیسانس امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. دانشجویان در مقطع لیسانس اجازه 10 ساعت کار به صورت پاره وقت در هفته را دارند که با این 10 ساعت کار می توانند بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین نمایند. البته افرادی می توانند زودتر به کار برسند که علاوه بر مسلط بودن به زبان انگلیسی به زبان نروژی نیز تسلط کامل داشته باشند.
امکان اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس خیلی پایین است اما اگر اشخاص از رزومه قوی برخوردار باشند می توانند شانس خود را برای اخذ بورسیه بالا ببرند.
تحصیلات در مقطع لیسانس در بیشتر رشته های ارائه شده در کشور نروژ به زبان این کشور یعنی نروژی می باشد و دانشجوی متقاضی اخذ پذیرش در مقطع لیسانس کشور نروژ ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط بر زبان نروژی قبل از ورود به دانشگاه های کشور نروژ می باشد.

چگونگی ارزشیابی‌مدارک‌تحصیلی‌     
‌‌مدرک‌ Høgskolekandidat و کلیه‌مدارک‌۲ یا ۳ سال‌تحصیل‌ و همچنین‌تحصیلات‌ نیمه‌ تمام‌ معادل‌ حداقل‌۷۰ واحد دانشگاهی ایران به مأخذ”کاردانی” ارزشیابی‌می‌شود.
مدارک Bachelor و Candidatus/ Candidata magisterii Cand. Mag به مأخذ “کارشناسی” ارزشیابی‌می‌شود.
مدرک Master به مأخذ “کارشناسی ارشد” ارزشیابی می شود.
مدرک Philosophiae Doctor ، “دکترا” ارزشیابی‌می‌شود.