نروژ  مقصدی ایده آل برای ادامه تحصیل در اروپا
10 اسفند 1395

نروژ مقصدی ایده آل برای ادامه تحصیل در اروپا

نروژ کشوری زیبا و ثروتمند است و در شمال اروپا و در شبه جزیره ی اسکاندیناوی قرار دارد. برای دوازدهمین سال پیاپی کشور نروژ در رتبه ی نخست بهترین کشور از نظر رفاه و زندگی در دنیا قرار دارد. هزینه ی تحصیل در این کشور رایگان است.
نروژ یکی از مقاصد تحصیلات عالیه ایرانیان در دهه های اخیر بوده است که به دلیل کیفیت عالی آموزشی و هم چنین، رایگان بودن کلیه مقاطع تحصیلی برای دانشجویان خارجی به ویژه در مقاطع دکترا و پسا دکترا، با استقبال گسترده ایرانیان متقاضی تحصیل در خارج از کشور رو به رو شده است. در چند سال اخیر به دلیل پولی شدن سیستم آموزشی سوئد برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، نروژ و فنلاند به عنوان دو کشور منطقه اسکاندویناوی، به عنوان مقاصد اصلی تحصیلی شمار زیادی از هموطنان قرار گرفته است. کشور سردسیر و ثروتمند نروژ، هیچ گاه یکی از مقاصد اصلی دانشجویان ایرانی برای تحصیل در اروپا نبوده است.
شاید عدم شناخت کافی از وضعیت جغرافیایی، فرهنگی و علمی این کشور به نسبت دیگر مقاصد تحصیلی ایرانیان در قاره سبز، زمینه های این ناآگاهی و تعامل ضعیف را فراهم کرده باشد. اما به نظر می رسد در دو دهه اخیر، نگاه مثبت متقاضیان ایرانی تحصیل در اروپا به کشور نروژ و مراکز آموزشی و پژوهشی آن به خصوص در زمینه نفت و گاز و رشته های مختلف مهندسی، بستری برای تعامل بیش تر با این کشور را سبب شده است. از آن جایی که دانمارک و سوئد در چند سال اخیر، سیستم معافیت شهریه برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا را لغو کرده اند، نروژ در کنار فنلاند با حفظ معافیت شهریه برای دانشجویان خارجی، در رقابت بیشتری برای جذب دانشجو و محقق باشند.
در صورتی که علاقمند به تحصیل در کشور نروژ در مقطع کارشناسی می باشید، اکثر رشته های این مقطع در دانشگاه های نروژ به زبان نروژی می باشد. همان طور که در سوئد و فنلاند نیز، به زبان سوئدی و فنلاندی باید درس بخوانید. بنابراین می بایست با این زبان در کشور خود تا حدودی آشنا شوید تا در صورت نیاز، برای پذیرش تحصیلی در این مقطع با مشکل زبان رو به رو نشوید. اما تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در این کشور، عموما به زبان انگلیسی می باشد و داشتن یک مدرک نشان دهنده آشنایی شما به زبان انگلیسی در حد استانداردهای مورد قبول دانشگاه های نروژ، برای اقدام برای پذیرش ضروری می باشد. این مدرک الزاما نباید آیلتس یا تافل باشد.
در صورتی که در دانشگاهی به زبان انگلیسی تحصیل کردید، می توانید یک گواهی ممهور به امضای دانشگاه برای اثبات این ادعا ارائه کنید تا از نیاز به ارائه مدارک بین المللی مربوطه معاف شوید. معمولا دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کرده اند، قادر به فراهم کردن چنین گواهینامه جایگزین آیلتس و تافل هستند. این در واقع English language proficiency exemption می باشد که باید در گواهینامه صادره، medium of instruction حتما زبان انگلیسی در آن قید شود.
اگر به هر دلیلی قصد یادگیری زبان نروژی دارید و می خواهید یکی از مقاطع تحصیلی در این کشور را آغاز کنید یا در مجموعه های صنعتی و علمی آن مشغول به کار شوید، یادگیری زبان نروژی باعث می شود تا ظرف مدت کوتاهی، زبان سوئدی را نیز یاد بگیرید. به دلیل آن که زبان سوئدی و نروژی دارای ریشه های مشترک فراوانی می باشند و با یک پشتکار شش ماهه، می توانید زبان سوئدی را نیز آموخته و فرصت های علمی و شغلی خود را در اسکاندیناوی گسترش دهید. این یک تجربه عینی و عملی است و تنها یک شعار نیست.
تحصیل در کلیه مقاطع تحصیلی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در دانشگاه های نروژ رایگان است اما به دلیل معافیت دانشجویان از پرداخت شهریه، امکان دریافت بورس تحصیلی برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ضعیف است. به متقاضیان توصیه می شود حتی الامکان در مقاطع کارشناسی ارشد، دکترا و پسا دکترا با اساتید مربوطه در دانشگاه های مقصد، جهت دریافت کمک هزینه کوتاه مدت و بلند مدت رایزنی کنند. حتی الامکان، زمانی نسبت به اخذ پذیرش تحصیلی برای تحصیلات رایگان در مقطع ارشد و دکترا در نروژ اقدام کنید، که بتوانید از پس هزینه های گران زندگی در این کشور گران اروپا برآیید.
برخی از دانشگاه های نروژ مانند دانشگاه اسلو۱ که قدمتی بیش از ۲۰۰ سال دارد و ۵ پژوهشگر و فارغ التحصیل آن تا کنون موفق به دریافت جایزه نوبل در رشته های فیزیک، اقتصاد و شیمی شده اند، از سابقه طولانی و موفقی در عرصه های تولید علم در جهان برخوردارند و به همین دلیل، رقابت میان دانشجویان خارجی برای ورود به دانشگاه های نروژ بسیار شدید است. اما تنوع دانشگاه و رشته تحصیلی سبب شده است تا متقاضیانی با رزومه متوسط به بالا بتوانند فرصت های تحصیلی خوبی را در این کشور پیدا کنند.