تحصیل در رشته موسیقی و هنر -اول مشاور
05 اسفند 1395

تحصیل در رشته موسیقی و هنر -اول مشاور

رشته موسیقی گزینه ای تمام عیار و عالی برای آنهایی است که به موسیقی بیش از یک سرگرمی و تفریح علاقمند هستند. یادگیری موسیقی به دانشجویان فرصت می دهد تا مهارت های عملکرد خود را بهبود بخشیده و اصلاح کنند، به فن آوری مدرن موسیقی دست یابند و زمینه ای یکپارچه از موسیقی نظری و تاریخی کسب کنند و در کنسرت های عمومی و تکنوازی ها شرکت کنند. پذیرش در دوره موسیقی اغلب ملزم مصاحبه و آزمون هنری و یا حداقل ارائه فیلم/صدای ضبط شده ای از اجرای متقاضی است.
هنرستان هنرهای زیبا یا دانشکده و یا دانشگاه موسیقی
هنرستان هنرهای زیبا موسسه ای است که برای حفظ و به کمال رساندن دانش در زمینه هنری طراحی شده است. هنرستان موسیقی دوره های تحصیلی را برگزار می کند که اساساً بر تمرین و اجرای مربوط به تخصصی خاص از موسیقی تمرکز می کند. یک دانشکده یا دانشگاه دوره های متنوع و جامعی را با تخصص های مختلف در این رشته برگزار می کند و رویکری چند رشته ای اتخاذ می کنند که شامل دور های آموزشی عمومی می باشد.
کارشناسی
دانشجویانی که دوره کارشناسی موسیقی را دنبال می کنند می توانند مدرک کارشناسی موسیقی انسانی با علوم پایه رشته موسیقی کسب کنند. هر دو مدرک علوم انسانی و علوم پایه دوره های دانشگاهی متنوعی را ارائه می دهند که شامل آموزش عمومی الزامات درسی در علوم اجتماعی و علوم انسانی برای مدرک علوم انسانی و علوم سخت یا طبیعی برای مدرک علوم پایه می شود. الزامات کارشناسی موسیقی توسط بخش موسیقی موسسه تعیین می شوند و ممکن است رویکری چند رشته ای اتخاذ کنند. نمونه ای از واحدهای درسی موجود در مقطع کارشناسی شامل تئوری موسیقی، تاریخ جاز، موسیقی در فرهنگ های جهان، مهارت های شنیداری پیشرفته، همسرایی کنسرت، مهارت های کیبورد، و مطالعات اجرا (پیانو، ویولون، آواز و غیره) می شود.
تحصیلات تکمیلی
دانشجویانی که دوره تحصیلات تکمیلی در رشته موسیقی را دنبال می کنند موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد علوم انسانی، کارشناسی ارشد موسیقی یا دکترای تخصصی در رشته موسیقی می شوند. عناوین این مدارک ممکن است در هر دانشگاه و برنامه تحصیلی متفاوت باشد. دانشجویان تحصیلات تکمیلی معمولاً تخصص خود را از میان گرایش هایی در رشته موسیقی از قبیل تنظیم، موسیقی مذهبی، تصنیف، رهبری، موسیقی شناسی قومی، مطالعات جاز، آموزش موسیقی، تاریخ موسقی، فن آوری موسیقی، موسیقی شناسی، آواز همراهی با پیانو، آموزش و اجرای موسیقی، اجرا (پرکوشن، آواز، ترومپت و غیره)، مهندسی آواز، یا تئوری انتخاب می کنند. نمونه ای از واحدهای درسی موجود در مقطه تحصیلات تکمیلی شامل موسیقی در باروک آرا، موسیقی در هند، روش تحقیق در موسیقی، ترکیب الکترونیک پیشرفته، مطالعات اجرا/دسته جمعی، نظریه پست آهنگ صدا، و فیزیک صدا و موسیقی می شود.
مشاغل موجود در موسیقی
با داشتن مدرک در رشته موسیقی، فرصت های حرفه ای خود را به عنوان تنظیم کننده، کارگزار رزرو، آهنگ ساز، رهبر ارکستر، گزینگر صفحات موسیقی، موسیقی قومی شناس، مدیر موسیقی، مربی موسیقی، موسیقی درمانگر، موسیقی شناس، میزبان/ اجراکننده حرفه ای، و تکنسین صوت و آوا در نظر بگیرید.
انتخاب دوره موسیقی
اگر تصمیم دارید در این رشته ادامه تحصیل دهید، باید با گرایش ها و پیشرفت های جاری دانشگاهی آشنا شوید. از نوشته های موجود استفاده کنید و پژوهش اساتیدی که مطابق با اهداف علمی و شغلی شما است، و نیز موسسات مناسب برای خود را مد نظر قرار دهید. علاوه بر جستجوی دانشکده ها و دانشگاه های معتبر ناحیه ای که دوره موسیقی را برگزار می کنند، دانشجویان آتیه دار بویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی، می توانند دوره های علمی با اعتبار حرفه ای را نیز شناسایی کنند. سازمان اعتبارگذاری حرفه ای در زمینه موسیقی، انجمن ملی دانشکده موسیقی میباشد.