پذیرش و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در امریکا-اول مشاور
04 اسفند 1395

پذیرش و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در امریکا-اول مشاور

مدرک کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس به کسانی اعطا می گردد که توانسته اند مطالعات تکمیلی در رشته تخصصی خود داشته باشند و به معنی تسلط بالاتر در یک زمینه خاص می باشد. افرادی که موفق به کسب این مدرک می شوند در امور نظری و عملی دارای توانایی های بالاتری هستند و همچنین قادر به تحلیل و ارزیابی برای حل مشکلات پیچیده می باشند.
به طور کلی دو نوع مدرک فوق لیسانس در آمریکا وجود دارد. مدارک حرفه ای و مدارک تحقیقی ،بنا به رشته تحصیلی مدارک حرفه ای ممکن است نامهای متفاوتی داشته باشند ولی مدارک تحقیقی همه تحت یک نام ارائه می شوند.
این دو مدرک چند تفاوت اصلی دارند:
پیش‌نیازها
برای مدارک حرفه ای دانشجویان احتیاج به نوشتن تز یا مقاله تحقیقاتی ندارند و تمرکز اصلی روش روی گذراندن معمولا 32 واحد درسی و تمام کردن یک یا دو پروژه است. در مدارک تحقیقی دانشجویان ملزم به نوشتن یک پایان نامه تحقیقاتی هستند و معمولا باید یک مقاله تحقیقی نیز به چاپ برسانند و در عوض تعداد واحد درسی کمتری بر میدارند.
طول دوره تحصیلی
مدارک حرفه‌ای معمولا دوره یک ساله دارند اما مدارک تحقیقی دو ساله هستند که دانشجویان سال اول را بیشتر با کلاسها و سال دوم را با تحقیق میگذرانند.
کمک‌های مالی
مدارک حرفه‌ای بیشتر به چشم یک سرمایه‌گذاری برای بالا بردن موقعیت کاری دیده شده و کمک‌های مالی کمتری دریافت میکنند (یا اصلا دریافت نمیکنند). کمکهای مالی دانشجویان عموما از بودجه تحقیقاتی میاید که استاد مربوطه برای یک موضوع خاص از دولت می گیرد. به علت اینکه مدارک حرفه ای کار تحقیقی انجام نمیدهند امکان برخورداری از این بودجه‌ها هم برای دانشجویان متقاضی مدارک حرفه‌ای فراهم نیست. ممکن است در حالت‌های خاص بخشی از شهریه به دانشجو بخشیده شود.
 گرفتن پذیرش
دقیقا به این علت که خود دانشجو معمولا باید هزینه تحصیل مدارک حرفه ای را متقبل شود پذیرش گرفتن از این مدارک راحت تر از نوع تحقیقی آن است. علاوه بر این خیلی از دانشگاهها مدارک تحقیقی فوق لیسانس را فقط به صورت پیوسته با مدرک دکترا ارائه میکنند. اگر نمره های خیلی خوبی ندارید و امکان مالی یک سال شهریه دادن هم برایتان فراهم است این نوع مدارک حرفه‌ای میتوانند گزینه خوبی باشند.
اعتبار
هردو مدرک در آمریکا دارای اعتبار یکسان هستند و دانشگاه‌های طراز اول هردو مدرک را ارائه میکنند. تفاوت این دو مدرک نه در اعتبار آنها بلکه در نوع دانشجویانی است که جذب میکنند. دانشجویان مدارک حرفه ای بیشتر جذب بازار کار میشوند اما دانشجویان با مدرک تحقیقاتی بیشتر علاقمند به تحقیق و یا ادامه تحصیل در مقطع دکترا هستند.
مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش برای دوره کارشناسی ارشد
مدرک لیسانس و ریز نمرات
مدرک زبان در صورت وجود
CV رزومه یا همان
برای رشته های مدیریتی و عمران در صورت وجود مدرک GMAT - GRE
SOP
دو عدد Recommendation Letters
گواهی تمکن مالی