معرفی رشته آناتومی-اول مشاور
02 اسفند 1395

معرفی رشته آناتومی-اول مشاور

آناتومی یا علوم تشریح شاخه ای از مرفولوژی است که به مطالعه ساختمان ها یا ساختارهای بدن و ارتباط آنها با یکدیگر از حالت میکروسکوپیک تا ماکروسکوپیک می پردازد.
آناتومی پایه و اساس علم پزشکی بوده و اصولا با تمام شاخه های علم پزشکی که در آنها برای تشخیص اولیه بیماری ها باید علائم بالینی مورد تحلیل قرار گیرد، ارتباط مستقیم دارد. یکی از نتایج مثبت آشنایی با آناتومی، توانایی تحلیل صحیح مشاهدات بالینی است. علم آناتومی بسیار فراتر از حفظ و بخاطر سپردن فهرستی از اسم های مختلف است. فهمیدن آناتومی نیازمند این است هم نام ساختارهای بدن را بخاطر داشته باشی و همچنین موقعیت هر یک از آنها را هم در بدن بدانیم.

 anatomy از دو جزتشکیل شده است؛ جز ana که پیشوندی با ریشه ی یونانی بوده و به معنای بالا؛جدا کردن یا جدار می باشد و جز tome که پسوندی با ریشه یونانی بوده و به معنای بریدن می باشد.
علم آناتومی پایه و اساس علم پزشکی بوده و اصولاً با تمام شاخه های علم پزشکی که در آنها برای تشخیص اولیه بیماری ها باید علایم بالینی مورد تحلیل قرار گیرد، ارتباط مستقیم دارد.
مطالعه آناتومی
آناتومی را می توان هم به صورت موضعی و هم سیستمیک مطالعه کرد. در مطالعه موضعی (رژیونال)، هریک از نواحی بدن به صورت جداگانه مورد بررسی قرارمی گیرد و همزمان تمام عناصر تشریحی موجود در آن منطقه نیز مطالعه می شود. به عنوان مثال هنگام بررسی قفسه سینه، تمام ساختارهای موجود در آن قسمت (اعصاب، عروق (رگ ها)، عضلات و ...) مطالعه می شوند (و به اصطلاح پرونده آن قسمت بسته می شود)! این روش وقتی کاربرد دارد که همراه تشریح جسد انجام شود. اما وقتی قرار است یکی از دستگاه های بدن به طور کامل در تمام نقاط بدن مطالعه شود دیگر جوابگو نخواهند بود.
در مطالعه سیستمیک برخلاف مطالعه موضعی، اجزای بدن را به صورت دستگاه مطالعه می کنیم. به عنوان مثال در مطالعه دستگاه عصبی، مغز، نخاع و تمام اعصاب موجود در بدن را بررسی می کنیم و یا در مطالعه سیستم قلب و عروق، قلب و تمام عروق بدن را مورد بررسی قرار می دهیم. همین طور است در مورد دستگاه استخوانی، عضلانی، گوارشی، تنفسی، لنفاوی و ... .


در بیان آناتومی گفته می‌شود که مطالعه ساختار بدن انسان است. البته بیشتر آناتومیستها این را قبول ندارند چرا که آنان بیان می‌کنند این تعریف بدون در نظر گرفتن اعمال مربوط به قسمتهای مختلف بدن است. بنابراین معنی دقیق آناتومی عبارتست از مطالعه ساختمان بدن و ربط آن به اعمال قسمتهای مختلف آن ساختمان. در بررسی آناتومی ، چنانچه بررسی با چشم غیر مسلح صورت گیرد آن را کالبد شناسی درشت بین  (macroanatomy) گویند.
و اگر با کمک میکروسکوپ انجام گیرد، آن را کالبد شناسی ریزبین (microanatomy) یا بافت شناسی (histology) می نامند. بالاخره شناسایی بدن انسان در دوره جنینی، جنین شناسی یا رویان شناسی embryology نامیده می‌ شود. ولی واژه آناتومی یا کالبد شناسی، در زبان فارسی، بیشتر بیان کننده همان ماکرو آناتومی است. بررسی عملی بدن انسان که روی جسد انجام می‌گیرد، کالبد شکافی یا تشریح خوانده می‌شود.

دوره دکتری تخصصی آناتومی یکی از بالاترین مقطع تحصیلی می باشد که بعد از اتمام دوره دکتری آناتومی می توانند افراد در کلینیک های ناباروری و بیمارستانها مشغول به کار شوند و در این دوره فقط یک سری از مدارک کارشناسی ارشد می توانند وارد دوره دکتری تخصصی آناتومی شوند و تقریبا تعدادی از دانشگاههای علوم پزشکی دوره ی دکتری تخصصی آناتومی را دارند و یکی از رشته های مورد علاقه برای داوطلبان است.

 

برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با مشاورین متخصص ما در سامانه اول مشاور از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071970 تماس حاصل فرمایید.
پاسخگویی از ۸ صبح تا 12 شب، حتی ایام تعطیل
مشاوره تخصص ماست