30 بهمن 1395

دکترای بیوتکنولوژی پزشکی-اول مشاور

بیو تکنولوژی یعنی بکارگیری روشهای علمی و فنی در تبدیل برخی مواد به کمک عوامل زیستی برای تولید کالا و خدمات. به طور کلی می توان گفت هر گونه کنش هوشمندانه بشر در آفرینش، بهبود و عرضه فرآورده‎های گوناگون با استفاده از جانداران، به ویژه از طریق دستکاری آن‌ها در سطح مولکولی در حیطه این مهم‎ترین، پاک‌ترین و اقتصادی‌ترین فناوری سده حاضر، بیوتکنولوژی، قرار می‌‌گیرد.
امروزه بیوتکنولوژی یکی از علوم استراتژیک و غالب در کشورهای پیشرفته دنیاست و در کشوری مثل ایران که می خواهد خود را از وابستگی مطلق به نفت و درآمد آن برهاند، یکی از جایگزین های بسیار مناسب به شمار می رود. از آنجا که تحصیل در بالاترین سطوح این رشته و اخذ مدرک دکتری در سیستم فعلی آموزشی همیشه مورد توجه داوطلبین بوده، از این رو رقابت برای قبولی در دکترای بیوتکنولوژی پزشکی بسیار بالا می باشد.

مهمترین هدف رشته زیست فناوری پزشکی ارتقاء سطح دانش رشته زیست فناوری پزشکی با توجه به نیاز ها ی پزشکی کشور و ایجاد نگرشی باور پذیر در بین سایر گرایش های پزشکی می باشد که با در تعامل قراردادن توانمندیهای علمی و عملی آن ها به شکل گیری رویکرد های نوین پزشکی ملکولی در کشور کمک می نماید ، بطوریکه دوشادوش سایر گرایش های پزشکی مربوط ، آموخته های علمی و عملی خود را در حوزه زیست فناوری و مهندسی ژنتیک به کار می گیرد و در ثمر دهی نتایج کار گروهی کوشا می باشد.

در دفترچه دکترای ارائه شده از طرف وزارت بهداشت لیست رشته های امتحانی به همراه مدارک مورد پذیرش برای شرکت در این رشته های امتحانی لیست شده است. هر ساله موارد امتحانی و ضرایب مربوطه نیز با توجه به هر رشته مشخص می شود. لیست مدارک تحصیلی مورد پذیرش و دروس امتحانی و ضرایب مربوطه برای رشته بیوتکنولوژی پزشکی به شرح زیر می باشد:
مدارک مورد پذیرش: کارشناسی ارشد پزشکی مولکولی، باکتری شناسی، بیوشیمی، خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون، نانوفناوری پزشکی، ایمنی شناسی، ویروس شناسی، ژنتیک، ژنتیک انسانی، زیست فناوری پزشکی، بیوتکنولوژی، بیوتکنولوژی کشاورزی، بیوتکنولوژی میکروبی، زیست شناسی(کلیه گرایش ها)، زیست پزشکی، انگل شناسی، میکروب شناسی، قارچ شناسی، حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین، دکترای عمومی رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دکترای حرفه ای علوم آزمایشگاهی
دروس امتحانی ضریب: زیست شناسی سلولی مولکولی(۵)، بیوشیمی(۲)، ایمنی شناسی(۲)، بیوانفورماتیک(۱)


دانشگاه های پذیرنده و ظرفیت پذیرش دکترای بیوتکنولوژی پزشکی به شرح زیر می باشد:
بیوتکنولوژی پزشکی:دانشگاه تهران(۳)، شهید بهشتی(۳)،تربیت مدرس(۴)،انستیتو پاستور(۴)، ایران(۳)، سمنان(۳) ، گلستان(۳)، بقیت اله(۴)، تبریز(۲)، همدان(۳)، شیراز(۲)، شهرکرد(۳)، مشهد(۴)

در کنکور دکترای وزرات بهداشت داشتن مدرک زبان برای شرکت در آزمون ضروری است. دارا بودن یکی از مدارک زبان انگلیسی به شرح لیست زیر الزامی است:

لازم به ذکر است داوطلبانی که در زبان MRST و MHLE نمره ۴۵ تا ۴۹ را کسب کرده باشند، در آزمون این دوره می توانند ثبت نام نمایند؛ مشروط به اینکه در صورت قبولی، تا زمان امتحان جامع موفق به کسب نمره حد نصاب(۵۰) شوند. مدرک زبان MHLE در حین مصاحبه دکتری و یا قبل از برگزاری آزمون جامع دکتری، توسط کلیه دانشگاه های علوم پزشکی کشور قابل پذیرش و معتبر است.
این مدرک، علاوه بر قابلیت ارائه ی آن به دانشگاه ها حین مصاحبه دکتری، جهت کسب فرصت مطالعاتی و یا بورسیه های تحصیلی دولتی لازم خواهد بود. این آزمون مشابه TOEFL (PBT) می‌باشد و شما با کار کردن بر روی آزمون‌های نمونه تافل نیز می‌توانید در آزمون MHLE موفق شوید. تفاوت عمده آزمون تافل و این آزمون نحوه ی نمره دهی بوده و اینکه در آزمون MHLE بیشتر سؤالات در حوزه پزشکی می باشد.
آزمون MSRT در واقع همان MCHE است که توسط اداره بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم نام آن تغییر پیدا کرده است. اما تفاوتی در آزمون ایجاد نشده است و کلیه سرفصل ها مانند قبل در قالب چهار مهارت شنیداری، درک مطلب، لغت و ساختار مورد آزمایش قرار می گیرد. مدرک این آزمون تنها در داخل کشور اعتبار دارد. فراموش نکنید که زمان این آزمون بسیار کم است و یکی از مهم ترین چالش های شما در این آزمون سرعت تست زنی و مدیریت زمان است.
اما در بین داوطلبین کنکور دکترای وزرات بهداشت بیشترین ترجیح روی آزمون MHLE می باشد که به نظر کسب نمره ۵۰ در آن با مدت کوتاهی آمادگی نیز چندان سخت نمی باشد. علاوه بر آن هزینه ثبت نام برای این آزمون کمتر از تافل و آیلتس می باشد، که دارای ارزش بین المللی هستند.

بیوتکنولوژی پزشکی

به جرئت می توان گفت، رشته بیوتکنولوژی پزشکی پر طرفدارترین رشته در میان رشته های کنکور وزارت بهداشت می باشد. به دلیل تنوع بالای رشته های دکترای مرتبط با این رشته و بازار کار مناسب آن، رشته بیوتکنولوژی پزشکی همواره مورد استقبال داوطلبین بوده و رقابت برای قبولی در آن بالاست.
رشته های دکترایی که با کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی می توان وارد آن شد شامل موارد زیر است:
علوم سلولی کاربردی
توکسین های میکروبی
مهندسی بافت
زیست فناوری پزشکی
پزشکی مولکولی
ژنتیک پزشکی
ایمنی شناسی پزشکی
نانو فناوری پزشکی
انفورماتیک پزشکی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)
سلامت در بلایا و فوریتها (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)
سلامت و رفاه اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)
اپیدمیولوژی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)
مددکاری اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی به شرط داشتن کارشناسی مددکاری)
گفتار درمانی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد به شرط داشتن کارشناسی گفتار درمانی)
با وجود جدید بودن رشته بیوتکنولوژی پزشکی، فارغ التحصیلان این رشته جایگاه شغلی خاص خود را در ایران دارند. بیوتکنولوژیست ها می توانند به عنوان استاد و پژوهشگر در دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و آموزشی باشند، و همچنین به عنوان کارشناس در آزمایشگاه های غذا و دارو و بهداشتی مشغول به کار شوند.

 

برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با مشاورین متخصص ما در سامانه اول مشاور از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071970 تماس حاصل فرمایید.
پاسخگویی از ۸ صبح تا 12 شب، حتی ایام تعطیل
مشاوره تخصص ماست